“Washington Post” për “Shqiponjën” e Xhakës dhe Shaqirit: Për shqiptarët, nuk është vetëm një shqiponjë

Kur Zvicra luajti në Kupën e Botës kundër Suedisë, asnjë lojtar nuk festoi me shqiponjën. Por në ndeshjen e 20 qershorit, dy shqiptarë pjesë e skuadrës kombëtare të Zvicrës, pasi atje janë rritur, morën vëmendjen e botës dhe dy duart e kryqëzuara dhe gishtat e hapur, duke bërë kështu simbolin e shqiponjës. Kështu lind pyetja: Pse kjo shqiponjë, pse një reagim i ashpër nga FIFA? Pas shënimit të dy golave ​​kundër Serbisë, Granit Xhaka dhe Xherdan Shaqiri, dy lojtarë shqiptarë me origjinë nga Kosova,  festuan duke bërë shqiponjën, një gjest që u gjobit me 10000 franga.

Gjatë të njëjtës lojë, tifozët serbë mbanin bluza me fotografi të Ratko Mlladiç, “kasapi i Bosnjës”, i cili u dënua për gjenocid. Në një gjykim të veçantë, FIFA gjobiti federatën e futbollit serb me  54,700 dollarë për shfaqjen e banderolave ​​dhe mesazheve diskriminuese. Por për ata që nuk e dinë, për shqiptarët nuk është thjesht një shqiponjë, është simboli i një Shqipërie të tërë.

Vendimi i FIFA u pa si  një çështje tipike ballkanike. Në vitin 2014, një përleshje shpërtheu gjatë një ndeshje futbolli midis Serbisë dhe Shqipërisë, kur një tifoz i cili kishte marrë një dron të madh, e afroi pranë stadiumit dhe mbi të valëvitej një flamur, po me këtë shqiponjë të shqiptarëve.

Serbët dhe shqiptarët, dhe me siguri serbët dhe shqiptarët e Kosovës, kanë një marrëdhënie të komplikuar dhe një histori të gjatë konflikti veçanërisht me Kosovën, të cilën serbët e konsiderojnë si djepin e civilizimit serb. Që nga beteja e Kosovës në vitin 1389, vendi ka marrë një rol qendror në ndërtimin e identitetit kombëtar serb,  pjesërisht përmes poezisë epike me gojë dhe më vonë të shkruar.

Kjo histori e gjatë u shfaq përsëri në konfliktet etnike të Jugosllavisë në vitet 1980, pas viteve të bashkëjetesës paqësore gjatë regjimit të Josip Broz Titos. Politikani serb Sllobodan Millosheviç e nisi karrierën e tij përmes një platforme nacionaliste që instrumentizoi mitologjinë e betejës për të hequr statusin autonom mbi Kosovën.

Serbia ende nuk e njeh zyrtarisht pavarësinë e Kosovës, edhe pse Marrëveshja e Brukselit e vitit 2013 çoi  një hap para në normalizimin e marrëdhënieve. Nga kjo perspektivë, loja midis Serbisë dhe Zvicrës  një ekip me tre shqiptarë në listë u përkufizua nga historia e gjatë dhe e ndërlikuar e tensioneve etnike. Historia e traumës dhe e dhunës është e dhimbshme në të dyja anët, por simbolet e shqiponjës shqiptare nuk përputhen fare me vendimin e tifozëve serbë, për të veshur bluza të Ratko Mladicit. Ja pse…

Bëhet fjalë për shqiponjën, pra për Shqipërinë! Shqipëria, një vend i vogël me vetëm 3 milion njerëz, ka ekzistuar si subjekt politik për pak më shumë se 100 vjet. Gjatë rreth 500 viteve të sundimit osman dhe madje edhe tani, shqiponja nuk ishte simbol agresiv ose i dhunshëm. Ndoshta për një pakicë, shqiponja simbolizon nacionalizmin radikal dhe nocionet e Shqipërisë më të madhe. Gjatë incidentit me dronin, shqiponja ishte vendosur në një sfond të kuq që nënkuptonte një Shqipëri më të madhe, etnike.

Por për shumicën e shqiptarëve, shqiponja  thjesht përmbledh flamurin dhe identitetin e tyre kombëtar, dhe Shqipëria është “toka e shqiponjave”. Fjala moderne shqiptare për “Shqipërinë” është Shqipëria. Shqiponja përfaqëson popullin shqiptar , që daton nga shekulli i 11-të.

Artikulli i plotë në linkun: https://www.washingtonpost.com/news/monkey-cage/wp/2018/07/02/for-albanians-its-not-just-an-eagle-heres-the-deeper-story-those-world-cup-fines/?utm_term=.0bdbc378c2b6