Dora e bardhē…

Nga Daniela DANTE

 

E megjithatē unē ndjej zemrēn tēnde

ndērsa natēn vras trupin tēnd,

vakēt pērkēdhel  humoret e tua

qefin lotēsh midis gishtrinjēve tē mij

 

ēndrra shuan fjalēn dhe gjestin

po rizgjimi ēshtē mē i verbēr se sa nata.

 

Tē  kam vrarē e tē kam larguar

hero i rēnē dhe krenar, por te largimi

qēndron ende dēshira, kujtimi

shumē hēna duhet tē kalojnē pērtej malit

e parashikime yjesh tē qetēsojnē mbrēmjen

qē shtrihet mbi zaje gurēsh tē shpērndarē

 

po pres erērat e veriut tē ngre

varkēn e ēndērrave

pres dallgēn qē mē tērheq

shpirti i bardhē nē Eden

 

thur vela tē gērshetuara

me dashuri tē dlirē e fluturime turtulleshe.

 

Pres nē ajrin e kthjellēt tē dēgjoj

tingullin e harpēs tē pērhapē melodi,

largohet e heshtur, e ngrirē

dora e bardhē e ēndrrēs

duke lēnē vetēm gjurmēn

e njē rrēqethje tē  kristaltē.

 

Përktheu Valbona Jakova

 

Biografia letrare e Daniela Dantes

Daniela Dante jeton në Brescia. Për një kohe të gjatë ka punuar si zyrtare e Sindikatës CGIl. Bën pjesë në grupin e teatrit “ Tracce”, si dhe është anëtare e grupit poetik “ I Poeti dal Sottosuolo”. Si aktore dhe regjizore ka vënë në skenë spetakle si “ Donna per la libertà” etj.

Ka fituar çmime të ndryshme në poezi. Autore e disa librave me poezi.

Festivali Ndërkombëtar “Ibrahim Rugova”, edicioni III, Istog, 2017.