Kush janë 65 artistët që dje firmosën shembjen e Teatrit Kombëtar

Nga Dritan Laçi

1-Pirro Mani (Artist I Madh. Doli qe firmen ia kishin falsifikuar. Ka 10 vite thote Pavlina Mani qe nuk ka shkelur ne Shqiperi)
2-Fatos Haxhiraj-Drita Haxhiraj burre e grua (Jetojne ne Itali qe nga viti 1992)
3-Gezim Kame. (Regjisor. Ka konflikt interesi. Ka vete nje teater privat)
4-Artan Imami (Aktor I njohur I Teatrit dhe kinemase. Qe kur nderroi zanat dhe u be biznesmen cdo godine e shikon mundesi perfitimi)
5-Viktor Zhusti (Po e lej pa koment per shkak te simpatise qe gezoj per te si aktor)
6-Pellumb Kulla (Nuk e di si ia prishen mendjen)
7-Luftar Paja (Ky ka nevoje qe ilacet tia bleje Partia. Po edhe po nuk ia bleu prape edhe ne ate bote ky me Partine eshte)
8-Haxhi Rama (Regjisor I kajetshem ne Teatrin e Durresit. I ati I Ina Rames. Ketu fajin e ka Saliu)
9-Eva Alikaj (Po ia lej turbullimeve te nje aktoreje qe ka jetuar gjithmone me shqetesimin. Fale se nuk di cben)
10-Josif Papagjoni (Si studiues i artit shpresoj qe me kete firme ta vazhdoj sinqeritetin dhe ne botimin e radhes te shkruaje librin “Si e hodha edhe une firmen per Prishjen e Teatrit Kombetar”)
11-Berina Kokona (Kostumografe. Se njeh askush)
12-Spiro Duni (Ka nevoje per shfaqje sepse se fundmi te kane lene shume pas dore. Je I mirekuptuar)
13-Laert Vasili (Ky eshte aktori I madh i Teatrit Kombetar qe kundershtonte me zell prishjen e Teatrit dhe perfundoi duke I hedhur pekule ministres se Kultures ne emision. Eshte intrigant ne jete por deshtak ne rolin e Harpagonit)
14 Zamira Kita (Ska luajtur asnjehere ne Teater Kombetar. Drejtoresha e lashte e Teatrit te Korces. Qe ta dini ne Korce nuk ka nevoje per konkurs per drejtor Teatri. E ka ndritur me rikonstruksionin e Teatrit te Korces.Nje krevat nuk e fusin dot ne skene)
15-Sotiraq Bratko (Aktor mesatar. E çoi jeten ne emigracioni. Tani ka ardhur te plotesoje vitet per te dale ne pension ne Teatrin e Korces. Thone socialist I cmendur)
16-Guri Koco (Ky nuk e di as vete cfare eshte jo ta dime ne. Di qe eshte shoku I Sotiraqit dhe dikur I kendonte Sllavatorit ne Fshat me Ceken e Beratit)
17-Hervin Culi (Drejtor i Teatrit Kombetar. Ky te rreh me kete nuk merrem)
Jane edhe 40 te tjere por po e hap me keta njehere. Pjesa e dyte ne vazhdim ….