KOHË PROMETHEU

 

Nga poeti AGIM DESKU

 

KOHË PROMETHEU

Kur e shoh kohën tënde

Në fytyrën time

Po e harroj ku jam unë

Së tokën time e harrova

Për njëmijë vjet

S`di që mund t`ia bashkoj

Ma as plagët që mu bënë lot

Së për të pagjeturit as që bëhet fjalë

S`kanë kohë së ka rënë shi

Vesa bashkë me retë e bardha

E kanë mbulue tokën që më takon mua

Rozafa është bekimi im i parë

Pas tragjedisë së Tivarit

Tragjeditë tona janë edhe para Shekspirit

Apo edhe Shekspiri na del një pellazg i urryer

Nga civilizimet botërore që janë të vona

Kohën tonë nuk e shoh askund

Do të dëshiroja të di rrugën e saj

Nëse zbret nga qielli rrugës së frymarrjes

Kah unë marr frymë me zemër atdheu

Jam zënë me natën e fundit të ferrit

Ferr u bëfsha nëse rri sërish këmbkryq

S`dua më jetu si burrë i drejtë

Në sofrën plotë hileqarë

As të më lavdërojnë për atdhetar

Dua të shndërrohem në një burrë për dreq

Edhe pse më dinë për ma të keqin e kohës

Sepse vetë kjo kohë arriti të ma mund të mirën

I lumtë së si më zgjodhi për njeriun e harruar.

 

31 janar 2023 AGIM DESKU

 

MË NGJANË NË ART

-Poetit që s`ka vdekje

 

Del në dritare poet te të shoh

Së vetëm ti ke pranverë siç e dëshiron

Në varg ma ringjallë Prometheun e mallit

Edhe kur botës i mungon fryma e artit

E di që demonë të ndaluan të bëhsh varg

Më duhet t`i vizitoj shkëmbinjët e gurtë

nëse ta rikthej kohën e artë të olimpit

Ma thonë piturat në ekspozitën e artit të shtatë

Poet si ti nuk lind ma vetëm Heminguejt i ngjanë

T’i them këto fjalë me të cilat jetova kohën e ferrit

I ika prangosjes nga Purgatorët e Dantes

Ku u ushqeva me të zitë e ullirit siç e thonë

Të thanë poet mos rri me heshtjen së të prangosin

Koha e demonëve që fundosen Titanikun ende jeton

Nga ferri e zgjodhe të bukurën e varfër të vargut

Me simfonitë e nëntë të Betovenit e qave Ajkunën

Bëhu valë deti lum poeti dhe rri me pulëbardhat e agimeve

Ushqej me shpirt të hyjnive dhe këndoje këngën e bilbilave

Poet sa më ngjanë në lumen e Ali Podrimjes

Dhe legjendën e ëndrrave di ta bësh ëndërr të vërtetë

për të bukurën e detit.

 

MBRËMJA ME POEZINË

 

Këtë mbrëmje kur hëna mungon

Yjet zbriten pa frikë së takojnë stuhitë

E bajlozve që kishin kalue detin

Sonte e mora lajmin e gëzuar

Së vargu s’do të mbetet pa u krijue

As fjala e bukur pa u thënë për Rozafën

Fal saj sot kalaja është ngrit në këmbë

Dhe Gjergji vdiq për të jetue një ditë

I lirë si vet vargu që krijojnë poetët

Apo edhe betejat e luftëtarëve

Që u ngritën në çlirimtar të atdheut

Këtë mbrëmje fati deshi të më gëzoj

Së yjet janë shndërruar në shërues plagësh

Që me vite dhembjet e mia u bënë det

Kam mendue sonte më u rebelue

Më u ba një palaço i dehur për dhembjet

Që shekujt m’i kanë shndërrue në ferr

Ndërsa unë e sakrifikova dashurinë e Eves

Me Mollën e Kuqe të ndarë mes meje dhe Adamit

Krijuam Kopshtin e trëndafilave të Edenit

Me Kalorësit e Venedikut shëtitem të lirē

Nëpër shkëlqimin e ngjyrave të ylberit u pajtuem

Së poezia një ditë do të na bashkon

Sot e them ma mirë së nesër nëse është vonë

E di se nuk është koha për dashuri

Së në Kumanovë Mirsad Ndrecaj është aty

Askush se thonë së yjet edhe në vargje ndriçojnë.

 

24 Janar 2023 AGIM DESKU

 

KA SHQIPËRI

-Fishtiane

 

Ka Shqipëri

Së ka Kosovë e Malësi

Preshevë dhe Iliridë

E Çamëri

Ka Shqipëri

Së ka flamur e burrëresha

Ka edhe ndonjë burrë

Ka Shqipëri nëse fol drejt

Kur betohem unë e ti

Në shpatën e Skënderbeut

Ka Shqipêri

Kah fluturojnë shqipet

Në Mirëditë e Filat

Në Pejë e Berat

Në Shkup e Ulqin

Në Preshevë e Tiranë

Edhe në Qafëthanë

Ka Shqipëri në çifteli

Ka në Shkodër Fishtën e gjallë

E do të ketë sa të ketë jetë

Së ka zot e Kastriot

Në Çamëri ka çlirimtar

Ka Shqipëri në vargun e poetit

Ka edhe dashuri në poezinë e tij

Ka në Shqipëri edhe hyjni

Që na ruajnë me xhelozi

Nga syri i keq e tradhëti

Ka në Shqipëri diell e hënë

Ka dhe baba e nënë

Eh,dhe çfarë nuk ka

në Shqipëri

Askund në botë nuk ka

Ka vajza dhe djem të ri

Ky margaritar është një pasuri.

 

24 Janar 2023 AGIM DESKU

 

PËR TY

 

Për ty  do të qan toka

Nëse emri yt tretët në pafundësi

Perëndesha duhet të jeton

Me e mbrojtje fisit të saj

Nga stuhitë e Etnës

Perëndeshë

Dua të qaj me lot të zemrës

Dua yjeve të ju marr ndriçimin

Ai ndiçm të takon vetëm shpirtit tënd

Perëndeshë

Dua të qaj për ëndrrën

Kurt ë pash në gjumë

Dhe mora gotën të dehem

Në këtë dehje u përzien lumenjt

Që rrjedhin faqeve të mia

19 Janar 2023 AGIM DESKU

 

KUFIRI I DHEMBJES

-Mërgimi kafshatë që s’kapërdihet o vëlla!

 

Në Purgatorin e Dantes më rri dhembja ime

Ndoshta pse kot i lindem Zotit dje

Çfarë mëkati bëmë më i marrë rrugët e mërgimit

Pse na duhet më ia kthye shpinën jetës

Kujt t`ia lemë lotët nëpër sytë e perëndeshës

Kur lotët e saj më përcjellin rrugës që s`ka fund

E lumenjt mbushën grimca dhembjesh e  lot shpirti

Për më u ba një ditë det i çmendurisë së fatit tim

Ah ,mërgim si s`më ndalon zoti im të vie tek ti

As nuk ka lutje që i shëron plagët e jetës në dyluftim

Me të cilat po përballëm dje dhe sot

E kurrë çlirimtar i zemrës nuk mujta më u ba

Edhe pse dashurinë time ia fala atdheut të robëruem

Atëherë kur shekujt na prangosen në shpirt e zemër

Së mërgimi është kafshatë që s`kapërdihet o vëlla

Dhe ia humbë bukurinë e fytyrës perëndeshës

E më u deh në gotën e ngritur për të bukurën e ëndrrës

Për flakën që e djeg dashurinë  e zjarrtë të çlirimtares

Dhe vargun tim ç`ma bën hi e pluhur si në legjendat e Gjergjit

Ndoshta fati im doli nga ëndrrat e u ba dritë heronjësh

Do të rikthehem sërish edhe ma i fortë së Prometheu

E di që perëndesha është zot i tokës dhe qiellit

Vetëm në vargun e poetit e ëndërron veten të lirë

Ndërsa kufirit të dhembjes i them larg nga unë.

 19 Janr 2023 AGIM DESKU

 

Mirënjohje dhe konsiderata për kulturën e juaj të mirësjelljes!

 

MË NGJANË NË ART-Shifra’’POEZIA’’

-Poetit që s`ka vdekje

 

Del në dritare poet te të shoh

Së vetëm ti ke pranverë siç e dëshiron

Në varg ma ringjallë Prometheun e mallit

Edhe kur botës i mungon fryma e artit

E di që demonë të ndaluan të bëhsh varg

Më duhet t`i vizitoj shkëmbinjët e gurtë

nëse ta rikthej kohën e artë të olimpit

Ma thonë piturat në ekspozitën e artit të shtatë

Poet si ti nuk lind ma vetëm Heminguejt i ngjanë

T’i them këto fjalë me të cilat jetova kohën e ferrit

I ika prangosjes nga Purgatorët e Dantes

Ku u ushqeva me të zitë e ullirit siç e thonë

Të thanë poet mos rri me heshtjen së të prangosin

Koha e demonëve që fundosen Titanikun ende jeton

Nga ferri e zgjodhe të bukurën e varfër të vargut

Me simfonitë e nëntë të Betovenit e qave Ajkunën

Bëhu valë deti lum poeti dhe rri me pulëbardhat e agimeve

Ushqej me shpirt të hyjnive dhe këndoje këngën e bilbilave

Poet sa më ngjanë në lumen e Ali Podrimjes

Dhe legjendën e ëndrrave di ta bësh ëndërr të vërtetë

për të bukurën e detit.

 

PERËNDESHË

 

Kujt ia more buzëqeshjen

Perëndeshë

Hënës ma thot shpirti

Dritën nga kush e ke

Zemra ma thotë nga dielli

Shkëlqimin përrallor të fytyrës

E ke ikonë të atdhedashurisë

E besoj veç nga yjët e mbrëmjes

e ke

Në fatin tim je varg i bukur

I nxjerr thellësive titanikiane

I murosur me gurët e Rozafës

Perëndeshë ia kalon secilës bukuri

Edhe Mona Liza mbetët nën hijen tënde

Nëse do ishe nuse e Çamërisë

Nga çdo anë të shqipeve

Krushqê e dasmorë do vinin për ty

Më i thye çdo kufi e më të percjell ty

E bukura detit e hyjnesha e tokës

Ç’fat do të kishte jeta perëndeshë

Nëse një ditë na i bashkon emrat e shqipeve

Në Agim e Bashkim dhe në Eli e Marie

Ndoshta duhet më i protestue vargunt tim

E më e bashku me shqipet në fluturim

Drita e diellit si në kohë të Homerit më ndriçue

Perëndeshë që më rri mbi re të bardha

Zbrit në tokë pash sytë e tu

Përmes shkallëve të zemrës sime

Nuri yt më ia ndriçue vargun poetit

Është në pritje të perëndeshës!

18 janar 2023 AGIM DESKU

 

PAK SHI TRËNDAFILIT TË ÇAMËRISË

-Sonte të ujita me pikat e shiut të syve të mi

 

Ec koha ime t’i takojmë trëndafilit

Sy e vesh t’i bëhemi kohës së tij

Më u ba fytyra ma e bukur së e Mona Lizës

Tê gjitha bukuritë më i lënë nën hije

S’di cilit më i ba lutje shiut a syrit tim

Të më sjell pakëz shi

T”ia ujitii rrënjët e trëndafilit të kopshtit tim

E jetës t’i them së unë e atdheu

Jemi besatue mes vete pa asnjë dëshmitarë

Kurrë mos më u hidhërue me njeri-tjetrin

Në asnjërën kohë edhe të pakohës sonë

Veç për liri më iu ba peng ti okës së gjyshërve

Edhe kur s’është koha për dashuri t’shejtë

Dashurinë më e rujtë mu në zemrën e çlirimtares

Sa herë të më vie muza e idolit tim prej poeti

Më i çmend demonët që çdo çast na urrejnë

Ndoshta s’kam pasur kohë nga luftërat  e shekujve

Më e dashtë njeriun që ma ka dashur shpirti

Fajtor jqm dhe për të gjallë më djeg ferri i Dantes

Por zemrën e lash këtu bashkë me tokën e ndarë

Sikur dashuritë e thyera në njëqind copa atomi

Sonte të ujita trëndafil me pikat e shiut të syve të mi.

E krijuar më 14 janar 2023 AGIM DESKU

 

LUFTË QENSH

 

Luftë

Të shitofshin zanat

Kurrë mos u rritësh

Ma e madhe

E vogël si hije mbetësh

Asnjëherë

Mos ta dëgjofsha emrin

Së je thikë pas shpine

Hijenë që hynë e del ferrit

Ashtin

Ma ke ba hi e pluhur

Edhe mua

Ti qen bir qeni

Në demon të luftërave

Jetoni qenë të urryer për së gjalli

Mjaft jetova në luftë qensh

Dje dhe sot

Nesër ndoshta zgjohem në Promethe

Sikur të vdiqnin qentë e luftërave

Lirisë ia puthi ballin

Si çlirimtares duart e betejave.

16 janar 2023 AGIM DESKU

 

Sot nuk bie shi

Si dje

Nesër s’di a ka shi

Për lulet

Nga stuhitë

Nuk e dua asnjë pikë

Shiu

@DESKU

 

IKONAT E ATDHEDASHURISË

-Hisen e Arsim Bruçaj,luftëtarë të batalionit “Atlantiku’’,qëerdhen nga Amerika ,babë e djalë me luftue për çlirimin e Kosovës më 1998

 

Në mendje e zemër e kishin lirinë

Atdheun e prangosr në fund të ferrit

Dhe agimi i zënte të zgjuar

Ditët i kishin të errëta pa lirinë e Kosovës

Çdo plagë ishte edhe plagë e shpirtit të tyre

Çdo zë i nënave dëgjohej deri mbi re të bardha

E kënga ishte tretur me thell se vet Titaniku

A jetohej larg popullit pyetnin njeri-tjetrin

Babë e djalë malësorët e ëndrrave të mia

Kur me çdo kusht u nisën drejt atdheut

Me vdekë a më jetue nën thundrat e armikut

A më e puthë në ballë nënën plakë

A më ia fshijë lotët e saj njëqind vjeqe

A më u ba urë e veriut të Mitrovicës

A më i shikue s si na ndajnë sërish atdheun

Jo i tha djali babait e babai djalit

Dhe fluturuan më i matë fuqitë e zemrave

Mos më u zgjue kurrë ma para ëndrrave të trishta

Më i thënë armikut ja ku jam e ku je ti

Unë në vendin tim e ti pushtues i mallkuar

Eh ,Kosovë ç`fat ke me luftëtarët e lirisë

Që të erdhën nga fundi i botës së lirë

E të liruan nga ferri ma i thellë se vet Titaniku

Hisen e Arsim Bruçaj luftëtarë të ‘’Atlantikut’’.

Pejë ,o9 Janar 2023 Agim Desku

 

A I TAKOVA JETËS NDONJËHERË

 

Ndoshta jetën e pyeta një ditë

Të pakohë

A të takova ndonjëherë në jetë

Në gëzime a veç në hidhërime

Vetëm në urrejtje mos më thuaj

Së u takuam

Nëse ndonjëherë u takuam

Miqësisht apo djallëzisht

Dhe jemi pa sy me sy

Ti e di

Së sa e sa herë jam shndërrue

Në robin tënd

Ti kurrë nuk ishe robinja ime

Atë ditë kur erdha në këtë jetë

Kur vaji im i zgjoj krismat e burrave

Kleopartën e kisha në sytë e mi

Më e nxjerr fisin tim nga ferri i Dantes

Më e zënë sërish fronin e mbretit

Më i dalë përpara flakës së diellit

Edhe më u ba hi zjarri isha i gatshëm

Më m’u djeg asht e rrasht

Siç më digjet çdo çast shpirti im

Për lirinë e çames sime.

Janar 2023 AGIM DESKU

 

GJYGJI I FJALËS

 

Sot ia bëjnë gjygjin fjalës

Edhe pa qenë prezent

Ani kush se

Askushi

Sot pas fjalës

T’i bëjnë gjygj edhe jetës

Se për dashuri nuk po flasim

Atë e çmendin

Sot jeto nëse të jetohet

Dashuro nëse te dashurohet

Vdis nëse të vdiset

Për të gjitha ia bëjnë gjygjin fjalës. Janar 2023 AGIM DESKU

 

KUTIA E PANDORËS

 

Kam bërë mëkat

Aromën e trëndafilit nuk ia mora

As nuk e putha siç i kam mësue

Më i puthë lulet

E kisha detin në mes nesh

Valët e tij kryeneqe

Që e fundosen Titanikun

Nuk e di se si shpëtova

Apo pse s’kisha urrejtje për njeriun

Por prap jam i vrarë

Së bashku me thellësitë titanikiane

Edhe me simfonitë e Betovenit presim

Të hapet Kutia e Pandorës

T’i rikthehemi vetvetes

Veç zotit tim t’i them zot

E askujt tjetër

Le të plasë bota

Shekujt e vramë po ia falim zotit

Më ia ba gjygjin mëkatit

S’paskan pasur faj brezat

Se liria qenka e shtrejtë

Si mishi e thoni.

Agim Desku

 

PERËNDESHË

 

Sa me fat jeni që jeni afër yjeve

Me emrin e perëndive në gji

Ngadalë zbritni shkallëve të ozonit

Për t’u ngrit në çaste olimpi

Dhe është me fat Prometheu

Që i keni fal fuqinë e perëndive

Për të ecur flakës së diellit

Pa u vonue për të ndrit jetën

Sa herë unë vonohëm në dashuri

E kam afër zemrës perëndeshën

Etjen e Eves e shujmë së bashku me Adamin

Bregut të buzëve të thara në Kalimero

Dhe deti merr ngjyrën e mbrëmjes

Hëna buzëqesh me fyryrën e perëndeshës

Nuk bën mëkat kur më merr edhe mua

Për fjalën që ia kam fal mikes sime të shenjtë

Perëndeshë sa m`i ngjan Afërditës se qiellit pa stuhi

Akropolit ia keni krijue këmbët me krahët e mbretëreshave

Dorën në zjarr e vëj me zemër dhe lutem për perëndeshën

Sa fat kam që i takoj kësaj epoke pa mëkate për dashurinë.

02 Janar 2023 AGIM DESKU

 

THJESHTË

 

Besova në rebelimim tim

Që do të ndodhë sonte

Së jemi popull gjak nxehtë

Por edhe ftofemi lehtë

Kur afrohet dymbëdhjetëshi

Thjeshtë një dopio ta ngriti

S’më la veriu të dehem

Yjet e muzikës nuk i dëgjova

Ndonjë këngë kreshnikësh

Më e forcue fuqinë e burrnisë

Që ka kohë nuk e kam takue

Tek unë besa as në lagjen time

Mezi e takova agun e mëngjest

Nga ëndrrat e viteve të harruara

Mezi e dija së si më quajnë

Vetëm kur më thirrnin alo Agim

Eh, veriu i lënë shkret me vite

I harruar he na u harroftë emri. 01 janar 2023 AGIM DESKU

 

KURORË E VARGUT TË ARTË

-Ligor Shytit

Në Odiseun ç`më ngjanë

Të valëve të detit Jon

Përpara syve të Kleopartës

Shoh një vigan të dritës

Kam shumë për të thënë

Për fjalët e pathëna

Që të ngritin në Olimp

Herë të zbresin në hero të ditës

Pas Naimit tek ti e shoh Naimin e gjallë

Ato idilat e bukura djaloshare

Të çupëzave të dashuruara pas diellit

Nëpër legjenda i takojnë  orë e çast

Në nurin e Ajkunës ia pava  buzëqeshjen

Gligorit ,djaloshit nga Permeti

Që tok me Kleopartën e Odiseut

Sot ngritin dolli për qytetarin e parë.29 dhjetor 2022 AGIM DESKU

 

MË IU KTHYE TË PARËVE TANË

 

Të parët tanë i duam shumë

Por ata na dështën edhe ma shumë

Nëse i duam të parët tanë

Duhet më u kthye kah tradita

Më u kthye a mos më u kthye

S’kam kë ta pyes veç shpirtit tim

Më iu kthye edhe pikë

Me plisin në ballë e fytyrën gjithë gaz

Të dielave më iu kthye Formulës së Pagëzimit

Me lahutën e Fishtës dua më u pagëzue në Agim

Sikur i ati edhe i biri të jemi të njëjtë

Dashnorë të diellit kjo tokë gjithmonë ka rritë

Dhe në shpatën e Gjergjit jemi betue

Veç nuse me xhybletë më marrë na kanë mësue

Të dielave për emrin shqip uratë më dergue

Përmes traditës së të parëveí mesazh më çue . 27 dhjetor 2022 AGIM DESKU

 

NËSE MË KISHE DASHTË

SE VUOI AMARE ME-Cipher” I Amleto”

 

Oggi ho iniziato la giornata in un duello con la preghiera

Ho inviato il saluto allo specchio della confessione

Per confessare perché non ti piace il giorno come la rosa

Ho il tuo profumo qui nell’armatura della mia anima

E sei venuto con l’abito del dolore di Akjuna

E quanto sono stata fortunata a ritrovarti nel diario dei ricordi

Mi sono incolpato per il mio peccato di non averlo mai odiato

Non avevo nemmeno la forza di proteggere te e il Titanic senza affondare

Mi sono sprofondato più in profondità delle profondità titaniche

Derubare i tuoi occhi e il tuo abbraccio mi ha fatto sognare triste

Non so come riportare in vita quel sogno che ogni giorno mi fa impazzire

Mi rende il cracker delle tragedie di Shakespeare

Io Amleto non protetto dal potere del tuo amore

So che devo diventare di nuovo un cavaliere delle ostinatebattaglie di marzo

Forse ho bisogno di trovarlo nelle battaglie della fuga di Otranto

Poi quando hai rotto con il principe del tuo cuore e mi mancanole lettere che mi hai scritto

Il secondo si trova a nord e ad ovest dell’amore perduto

Che canzone volevo creare nei tuoi occhi regine

E quante preghiere ho fatto all’usignolo per ottenere la canzone per la ragazza dei miei occhi neri

Quanto lontano sono andato, forse sono alla fine del mondo per cercarlo

Un momento di incontro per affrontare i raggi del sole per il perdono

Ho pronunciato la santa parola che nessun mare vivente puòaffondare

Mentre la mia anima vive per uno come te che sa amarestoltamente.

Marjeta

Marjeta Shatro Rrapaj

 

IF YOU WOULD LOVE ME-Cipher” I Hamlet”

 

I started the day today in a duel ëith prayer

I sent the greeting to the confession mirror

To confess ëhy you don’t like the day like the rose

I have your scent here in the armor of my soul

And you came ëith Akjuna’s dress of pain

And hoë lucky I ëas to find you again in the diary of memories

I blamed myself for my sin of never hating him

I didn’t even have the strength to protect you and the Titanic ëithout sinking

I sunk myself deeper than the titanic depths

Rob of your eyes and your embrace made me sad dream

I don’t knoë hoë to bring back that dream that drives me crazy every day

It makes me the cracker of Shakespeare’s tragedies

I Hamlet unprotected by the poëer of your love

I knoë I need to become a knight of the stubborn March battles again

Maybe I need to find him in the battles of the escape of Otranto

Then ëhen you broke up ëith the prince of your heart and I miss the letters you ërote me

The second one is located in the north and ëest of the lost love

Ëhat a song I ëanted to create in your queenly eyes

And hoë many prayers I made to the nightingale to get the song for my  black eyes’girl

Hoë far I ëent, maybe I’m at the end of the ëorld to look for it

A moment of meeting to face the rays of the sun for forgiveness

I spoke the holy ëord that no living sea could sink

Ëhile my soul lives for someone like you ëho knoës hoë to love foolishly.

 

NËSE MË KISHE DASHTË-Shifra’’ Unë Hamlet’’

 

Në dyluftim me lutjen e nisa ditën sot

Uratën e dërgova në pasqyrën e të rrëfimit

Për tu rrëfyer pse nuk dita me të dashtë si trëndafilin

Aromën tënde e kam këtu në parzmën e shpirtit

E ti erdhe me fustanin e dhembjes së Akjunës

Dhe ç`fat së sërish të gjeta në ditarin e kujtimeve

E fajësova veten për mëkatin tim që s`dita kurrë me të urrye

As nuk pata fuqi me të mbrojtë ty dhe Titanikun pa u fundos

E fundosa veten me thellë se thellësitë titanikiane

Rob i syve tu dhe përqafimit tënd më bëri ëndrra e trishtë

Nuk di si ta rikthej atë ëndërr që çdo ditë më çmend

E  më bën njeriun e krisur të tragjedive të Shekspirit

Unë Hamleti i pambrojtur nga fuqia e dashurisë tënde

E di më duhet me u ba prapë kalorës i betejave të marsit kryeneç

Ndoshta më duhet me të gjetë në betejat e ikjes së Otrantos

Atëherë kur u ndave me princin e zemrës e të mungoj letra me ishkrue

Të dytë u gjendet në veri e ca në perëndim të dashurive të marra

Çfarë kënge desha me ta krijue syve të tu prej mbretëreshe

Dhe sa lutje i bëra bilbilit që t`ia marr këngës për syzezën time

Sa larg shkova ,ndoshta jam në fundin e botës për me të kërkuar

Një çast takimi për  t’u çmallur me rrezet e diellit që t`i ka fal

Unë të fala fjalën e shenjtë që s`diti me e fundos asnjë det igjallë

Ndërsa shpirti im jeton për dikë si ti që di të dashurojëmarrëzisht.

 

‘’KËNGURËT’’

 

Disa të vetqujtur

‘’këngur’’

Si nuk ju vie turp

Fotografitë e Enverit

dhe të Titos

i ekspozonin në trup

Ku s’kishin lenë vend ma

As për majën e gjilperës

Më ia vënë diku

Sot shquhen për të parët

në demokraci

Thua që askush nuk i di

“meritat ” e Tij .Dhjetor 2000-2022 AGIM DESKU

 

PËR EMËR T’ZOTIT

 

Për emër t’zotit

Si të bëhemi sërish fuqinë e universit

Përballë njeri-tjetrit më u takue

Unë në emrin e robit të tënd

Ti në emrin tim fisnik

Deshtëm më u pa sy me sy

Më u barazue një herë në jetë

E di që nuk u barazuam kurrë

Se unë linda për fatin e tokës sime

Im zot të kisha fqinj të lirisë

Edhe pse isha i lenë në ferr

Për emër t`zotit

Atdheu më rri në shuplakë të dorës

Më mirë se në sy e ruaj edhe në gji

Për emër t`diellit ngrohtësinë e tij

Ia ruaj për rrënjët e trëndafilit

Dhe e ujiti me ujë të Durrahut

Atu ku ruhet ashti im

Për emër t`zotit.Dhjetor 2022 AGIM DESKU

 

T’I ÇELIM LETRAT

-Bashkësisë ndërkombëtare

 

Në sofrën e shtruar për mikun

Hajde t’i çelim letrat

T’i vëjmë përpara një nga një

Të parën rrugën Via Egnatia

Që s’ka fund as fillim

Të dytën

Kongresin famëkeq të Berlinit

Të Londres e shumë konferenca të djallit

Të shohim kush ka fytyrë më u ulë

Në sofrën e mikut e kush në sofrën e armikut

Hajde t’i çelim letrat sa nuk është bërë vonë

Unë po e nxjerri ashtin tim nga Durrahu

Kur në sofrën e mikut rri që dymijë vjet si relikt

E fytyra e të paftyrit ngre dolli në veri

Kështu nuk çelēn letrat në sofrën e mikut

Kështu luhet vetëm loja e macës me miun. Dhjetor 2022 AGIM DESKU

 

VLERË E TRASHËGIMISË  SHQIPTARE

-Në përvjetorët e arta të Ansamblit autokton ‘’Rugova’’

 

Qenka vështirë por edhe mirë

Me shkrue për Ansamblin Rugova

Se këtu qenkan e tërë Kosova

Besa edhe Malësi e Mbi Shkodrës

Deri në Vlorë

E këtu po shoh edhe shumë Diasporë

Edhe Rozhajë e Ulqin këtu janë

Sikur Preshevë e Shkup

Veç nga Çamëria s’kanë mujtë me ardhë

Janë ndalue në kufi të dreqit

Se kanë pas një nuse më e marrë

E kanë lanë për pranverë

Me kjenë në Rugovë

Kur të çelin trëndafilat

e të këndojnë bilbilat

Për sot na kanë çue të fala

më ia dridhë telat lahutës

Tupangjiu le t’ia kris tupanit fort

Ashtu siç më kris zemra ime

Përmallshëm për ju

E më u çue më e lujtë

Vallën e Osman Takës

Nxine se jam ardhë edhe unë

Çamëria e robëruar

Apo jam vetëm në vargjet e poetve

E di secili do të ngrit gotën

Për historikun e Ansamblit Rugova

Më se miri e trajton profesor  Zymer Neziri

Ai lapsi i trashëgimis sonë

Dhe sot të gjithë festojmë së bashku me lahutën

E më na marrë në dorë o Is Elezi

Ti që e çove peshë Romën dhe Evropën

Më ato duar të praruar me margaritar

Merrja këngës o sot o kurrë he burrë Rugove

Se Marash Cukaj i Koplikut ka ardhë më të pa

E më e qajtë hallin e Malësisë së Madhe me Rugovë e Kosovë

Se pasha Lahutën e Gjergj Fishtës  pak burra janë mbet në këtotroje

E ty tu gëzoftë zemra më tanë artistat e Ansamblit Rugova.

Dhjetor 2022 AGIM DESKU

 

PËRTEJ LARGËSIVE TË SYVE TË MI-Shifra’’Kuçedra plakë’’

 

Si nuk vdes kjo futa e zezë

Mos u habitni se pranë kufirit të kemi

Edhe pse e plagosur me njëqind plagë

Dhembët e ujkut e mbajnë të gjallë

Sërish nga varri duhet më u zgjue

Më ia lanë dashurinë zemrës relikt

E më ia thanë këngës se Dervish Shaqes

‘’E lamë borë e gjetëm dimër’’

Meteorologët për këtë kohë thonë

Se ma shumë s`bjen borë këtë dimër

Dhe duhet më i ngjesh në brez hutat e Fishtës

Për ata që i thonë vetes jam burrë burri

Po,po  do ia thejmë akullnajat e dimrit të madh

Se këtu merr e na jep frymë lirie Elfete Humolli

Sikur në dyzet e pestën kur në luftën e Çelisë erdhi

Çlirimtarja Marie Shllaku

T`i rikujtojmë heroinat tona që fal tyre liria është e jona

S`dua të harroj se e bukura nuk vjen këmbadoras vetvetiu

Jo,pyetni brezat e mi gjysh e stërgjysh deri ku na e lanë tokën

Për të u shanë e u vranë dhe kurrë nuk e shitën si Çakorrin

Kuçedra plakë  çdo çast retë i shndërron në stuhi betejash

Dhe pyes veten a duhet të shoh përtej lsrgësive të syve të mi

Apo të bëj gjumin e ariut të bardhë të ndarë në njëqind kufi

A më e pritë marsin kryeneq dhe më u ngoh rreth zjarreveprekaziane .

Agim Desku

 

MËRGIMI

 

Sa shumë qava sot

Ma shumë se dje

Nesër nuk e di

A do të kem kohë

T`i shoh lotët e mi.

Mërgimi kjo plagë e jona

që na copëton zemrën pak nga pak!

Agim Desku

 

PENARTA IME

 

Po i pres fishekzjarrët e Vitit të Ri

Më i rilexue përlat e penartës sime

E di ka vite që është në ballë të diellit

Ku vargun e saj duhet mund më e zbritë

Nga odët e Olimpit që ruhen me xhelozi

Në gjiun e hyjnive s`ka vend për tjetër

Vetëm aty krijohet e lexohet poezia

Dhe për varg kanë margaritarët e shpirtit

Fuqinë e zanave që u murosen nëpër kala

E si t`i harroj pulëbardhat e lum lumit

Që poetit ia ka djegur shpirtin çdo ditë ngapak

Por trupin nuk e japin as për të mirat e botës

Se çdo gjë rikthehet në mëkat për tradhtitë

Ose unë kam mbetur kalorësi i fundit i botës mjerane

Që e di se çfarë do të thotë më lexue poezi shpirti

Këtë ma thonë hyjnitë së bashku me zemrën time

Kur lutjet e mia shkojnë ma larg nga vendlindja e bukur

Eh,sa i kam kërkue veç dy fjalë të bukura të poezisë

T`i ndaj me poetet që vdesin për fjalën e bukur të shpirtit

E unë s`di çfarë të bëj me jetën e luleve nëse vyshkën

Apo do të krijoj ditarin e palexuar për poezinë dhe lulet

Të dyja do t`i ringjallë penarta ime në pikturat e Mona Lizës.

5 dhjetor 2022 AGIM DESKU

 

My golden pen…

 

I’m ëaiting for the Neë Year’s fireëorks

To reread the pearls of my golden pen

I knoë it’s been in front of the sun for years

Ëhere its verse should be, you can loëer it

Of the jealously guarded odes of Olympus

In the bosom of the deities there is no place for another

Only there is poetry created and read

And they have the pearls of the soul as a string

The poëer of fairies ëalled in castles

Hoë can I forget the seagulls of the river

That the poet’s soul burned a little every day

But they don’t even give their bodies for the good of the ëorld

That everything comes back to sin for betrayals

Or I have remained the last knight of the ëretched ëorld

Ëho knoës ëhat the soul means by reading poetry

This is ëhat the deities tell me along ëith my heart

Ëhen my prayers go far from the beautiful birthplace

Eh, I have only asked for tëo beautiful ëords of poetry

To share them ëith the poets ëho die for the beautiful ëord of the soul

And I don’t knoë ëhat to do ëith the life of floëers if they ëither

Or I ëill create the unread journal about poetry and floëers

Both ëill be revived by my artist in the paintings of Mona Lisa.

December 5, 2022 AGIM DESKU

TranslatorMarjeta Shatro Rrapaj

 

Mon stylo d’or…

 

J’attends le feu d’artifice du nouvel an

Pour relire les perles de ma plume d’or

Je sais qu’il a été devant le soleil pendant des années

Là où son couplet devrait être, vous pouvez l’abaisser

Des odes jalousement gardées de l’Olympe

Au sein des divinités il n’y a pas de place pour un autre

Seulement il y a de la poésie créée et lue

Et ils ont les perles de l’âme comme une ficelle

Le pouvoir des fées murées dans des châteaux

Comment puis-je oublier les mouettes du fleuve

Que l’âme du poète brûlait un peu chaque jour

Mais ils ne donnent même pas leur corps pour le bien du monde

Que tout revient au péché pour les trahisons

Ou je suis resté le dernier chevalier du monde misérable

Qui sait ce que l’âme veut dire en lisant de la poésie

C’est ce que les divinités me disent avec mon cœur

Quand mes prières s’éloignent de la belle maison natale

Eh, je n’ai demandé que deux beaux mots de poésie

Pour les partager avec les poètes qui meurent pour la belle parole de l’âme

Et je ne sais pas quoi faire de la vie des fleurs si elles se fanent

Ou je vais créer le journal non lu sur la poésie et les fleurs

Les deux seront ravivés par mon artiste dans les peintures de Mona Lisa.5 décembre 2022 AGIM DESKU

Traductrice

Marjeta Shatro Rrapaj

 

La mia penna d’oro…

 

Sto aspettando i fuochi d’artificio del nuovo anno

Per rileggere le perle della mia penna d’oro

So che è stato davanti al sole per anni

Dove dovrebbe essere il suo verso, puoi abbassarlo

Odi gelosamente custodite dell’Olimpo

All’interno delle deità non c’è posto per un altro

Solo lì la poesia è creata e letta

E hanno perle dell’anima come un filo

Il potere delle fate murate nei castelli

Come posso dimenticare i gabbiani di fiume

Che l’anima del poeta bruciava un po’ ogni giorno

Ma non danno nemmeno il loro corpo per il bene del mondo

Tutto si riduce al peccato per i tradimenti

Oppure sono rimasto l’ultimo cavaliere del mondo miserabile

Chissà cosa significa l’anima quando si leggono poesie

Questo è ciò che le divinità mi dicono con il mio cuore

Quando le mie preghiere si allontanano dal bellissimo luogo di nascita

Ehi, ho chiesto solo due bellissime parole di poesia

Per condividerli con i poeti che muoiono per la bella paroladell’anima

E non so cosa fare della vita dei fiori se appassiscono

Oppure creerò il diario mai letto di poesie e fiori

Entrambi saranno rianimati dal mio artista nei dipinti dellaGioconda.5 dicembre 2022 AGIM DESKU

Interprete

Marjeta Shatro Rrapaj

 

MORFOLOGJIA E NJË FUSHATE TË EGËR

 

Nuk e harroj kurrë vapën e 25  gushtit

Kur më pagëzuan Agim Desku

Ma thoshte nëna ime ndjesë pastë

Që i përjetoj dy luftëra të ferrit e tmerrit

Luftën e Çelisë se vitit 1945

Kur bukë e ujë kishin pi me  Marie Shllakun

Heroinën shkodrane që kishte ardhë

Më iu ndihmue vëllezërve nga fashizmi sllav

Ndërsa babain tim e kishin internue larg

Të pashpirtët në fushat famëkeqe  të Vojvodinës

Mbiemrin e kam nga rrënjët e fisit ma të lashtë

Dardan, Alban,Ilir,Gjergj deri të baci Adem

E kam rujtur fal tokës dardane që jemi të lidhur

Me shpirt e zemër ma shumë se mishi e thoni

Dhe sot jam këtu ku jam dhe ku dua të jem

Jam këtu fal kujtimeve të nënës luftëtare

Si mijëra çlirimtare të fisit tim të shentë

Jam këtu fal luftëtarëve të lirisë që ju falën tokës

Me kujtimet për miqt jam krenar edhe ju falem

Sot kur frymojmë të lirë në një cep atdheut të ndarë

Edhe pse s’kemi dashuri të lirë pa lirinë që na kanë vjedhur

Me lutjet rri të jetoj prapë në Shqipërinë e Gjergjit

Dua të jem edhe unë në mesin e njerëzve të lirë

Të dielave në foltorët e shpirtit të fal dhe të marrë uratë

Më e kujtue tradhëtinë që na e ka bërë dikur Evropa

Por kurrë mos më urrejtë se s’kemi shpirt të tillë.

4 dhjetor 2022 AGIM DESKU

 

MORFOLOGJIA E NJË FUSHATE TË EGËR

 

Nuk e harroj kurrë vapën e 25  gushtit

Kur më pagëzuan Agim Desku

Ma thoshte nëna ime ndjesë pastë

Që i përjetoj dy luftëra të ferrit e tmerrit

Luftën e Çelisë se vitit 1945

Kur bukë e ujë kishin pi me  Marie Shllakun

Heroinën shkodrane që kishte ardhë

Më iu ndihmue vëllezërve nga fashizmi sllav

Ndërsa babain tim e kishin internue larg

Të pashpirtët në fushat famëkeqe  të Vojvodinës

Mbiemrin e kam nga rrënjët e fisit ma të lashtë

Dardan, Alban,Ilir,Gjergj deri të baci Adem

E kam rujtur fal tokës dardane që jemi të lidhur

Me shpirt e zemër ma shumë se mishi e thoni

Dhe sot jam këtu ku jam dhe ku dua të jem

Jam këtu fal kujtimeve të nënës luftëtare

Si mijëra çlirimtare të fisit tim të shentë

Jam këtu fal luftëtarëve të lirisë që ju falën tokës

Me kujtimet për miqt jam krenar edhe ju falem

Sot kur frymojmë të lirë në një cep atdheut të ndarë

Edhe pse s’kemi dashuri të lirë pa lirinë që na kanë vjedhur

Me lutjet rri të jetoj prapë në Shqipërinë e Gjergjit

Dua të jem edhe unë në mesin e njerëzve të lirë

Të dielave në foltorët e shpirtit të fal dhe të marrë uratë

Më e kujtue tradhëtinë që na e ka bërë dikur Evropa

Por kurrë mos më urrejtë se s’kemi shpirt të tillë.

4 dhjetor 2022 AGIM DESKU

 

MURI I DËSHIRAVE

Apo qyteti i perëndive që flasin edhe shqip!

 

Mijëra arsye më erdhen në ëndërr

Më e takue qytetin e perëndive

Më i çel sytë me flamuj Davidi

Kah valojnë të lirë si valët e detit

Agimi m’i  zgjoj dëshirat për jetë

Të vërtetën e nxorëm nga Rozafa

Për fjalën e lirë botës i bëra uratë

T’i marrin dashuritê e mia pakthim

S’kam kohë të pyes veten për njeriun

Sytë nuk më janë ma të ëndrrave

Pulëbardhat e poetit fluturojnë edhe këtu

E di që jam në qytetin e Jerusalemit

Apo ëndrra ime ka shkue kaq larg

E pranoj se kam bërë lutje tërë jetën

Me uratat e popullit tim jam këtu

Në të njëjtën kohë ngtiti dolli me Davidin

Rruga e Kombin tim ngjan me murin e dëshirave

Qytetii i Rashelit na priti dhe na foli shqip

Si unë që u rrita në djepin me yllin e Davidit

Pa pasur kohë më i përqafue yjet e shpëtimit. 26 Nëntor 2022 AGIM DESKU

 

KAM BESUAR SHUMË

 

Më 28 Nëntor kam besuar

Se në këtë ditë do të bashkohemi

Për t’i besuar jetës

Ia ke borxh ti

Veç në mënyrën time

I kam besuar shumë

Nuk e di se çfarë  thonë

Nëse është besim a çmenduri

Më shumë seç duhet besuar

Besova

Se më këtë 28 Nëntor

Duhet të bashkohemi

Apo jemi vonuar

Besova

Se miku është vërtetë mik

E nuk më lë asnjëherë për t’u përvëluar

Besova se dikush ka për t’u bërë burrrë

Më 28 Nëntor për këtë flamur.

28 Nëntor 2022 AGIM DESKU

 

PJELLA E DJALLIT

 

Ne të gjithë jemi ngapak pjellë e djallit

Besojmë shumë o nuk besojmë fare

Ndonjëherë mikun e marrim për armik

Dhe armikun e marrim për mik

Shtrënjtë e kanë pague dyftyrësinë

Pjella e djallit ka shkue edhe ma larg

Thonë se poet jam vetëm unë e pikë

Të tjerë s’ka as nuk ka më pasur kurrë ma

Pjella e djallit ka hy edhe të këngëtarët

Për këngën e tyre thonë është hit sot

Politikanët deri ta marrin pushtetin premtojnë

Kur ulën në karrigën e butë ta marrin shpirtin

Ja pra pjella e djallit ka jetue dje edhe sot

Besa nesër kam frikë se hyn në thellësi të tokës

Edhe kështu tokën e ndarë e kemi që dymijë vjet

Pa pasur at guximin burrënor më e bashkue. 20 nëntor 2022 AGIM DESKU

 

ATDHEU KA EMRIN E JUAJ TË DHEMBJES

 

Ose ju jeni yje të atdheut

Miqve të mi të burgosurve të ndërgjegjies

Historia s’fal

Nëse unë harroj

Dhembjet na i bënë plagë

Kacafytjet me njeri-tjetrin

Ende kemi me çka më u marrë

Çka më rue e për çka me fol

Nuk kam frikë me shkrue për ju

Më duhet të jem i vërtetë

Ndoshta nuk del art

E di që do të më shajnë

Kohërat e dinë ku e ruajnë guximin

Në emrin e dhembjes për tokën

Të rrëbelimit kur ju burgosen

Sot t’i kisha zbritë yjet një nga një

Por ju jeni vet yje të atdheut. 19 Nëntor 2022 AGIM DESKU

 

ASHTI IM –Shifra’’Kalaja e Drishtit’’

 

Pesë shekuj e kam të vjetër ashtin tim

Më është tëhollue sa gurtë e lumenjve

Herë më bëhet sa shkëmbinjtë e bjeshkës

Për tokën lidhë mu ka sikur mishi e thoni

Shumë herë mortja mishin ia ka gërrye

Kur në këto anë kishin ardhë zezonat e natës

Dhe ashti im është ma i fortë se burri

E ma i vjetër se edhe vet guri

Ashtin tim e kanë frikë nëpër ëndrra

Në të gjitha betejat për tokën ka mbijetue

As dheu i varrit kurrë nuk e ka nënshtrue

Ashti im është fryma ime e derdhur në varg

Sa kisha dëshirue të isha veç pakëz poet

Të krijoj poezinë ma të bukur për ashtin tim.

Ta shoh të lirë nëpër kufinjtë që ia zënë frymën

Më plagë për tokën as për zemrën mos ia pafsha.15 Nëntor 2022 AGIM DESKU

 

NËSE DASHURIA MË BËRI POET

-Lasgushiane

Atdheu mbi të gjitha

 

Me vite i kam bashkue plagët e atdheut

I vura në gji për më i rujtë afër zemrës

Aty ku i ruaj shekujt e dashurive të shpirtit

Nëse ato një ditë do të më bëjnë pakëz poet

E di të krisur e rrëbel më kanë bërë me vite

Atëherë kur veten e pava në sytë e hyjneshës

As vet nuk e di së si erdha deri këtu pa u dehë

Askush nuk e beson rebelizmin që ia bëra jetës

Se mendoja që ka jetë pa buzêqeshjen e saj

Të njëjtë na kishte krijue perënda për njeri-tjetrin

Edhe në traditë më u dashtë deri në çmenduri

Të dytë luftuam në dy fronte për të mbijetuar sot

Për plagët e atdheut luftuam e u bëmë çlirimtarë

Për dashurinë e lotit u bëmë dashnorë të marrë

Me sa mund erdhëm këtu më u ba pakëz poet

Më e fal dashurinë e më u ba ma shumë atdhetar16 Nëntor 2022 AGIM DESKU Shiko më pak

 

DUHET TË KTHEHESH

-Figurës atdhetare të Sokol Olldashit

 

Njëherë shko

Pastroje shpirtin nga të pashpirtët

Kthehu i qetë ashtu siç ishe

Mos bëj çudi nëse s’kanë përfundu

Me dolline e maskarënjve

Kur e shtruan për ty

Atë ditë që të vranë

E di nuk kishe jetë të njëjtë me ta

Ti nuk e zgjodhe këtë rrugë

E kishe lirinë pas vetes

Miliona gishtrinjë të ngritur lart

Atje ku dielli do të ngrohte pak ma shumë

E vështirë qenka të jetosh mes bajlozësh

Një ditë dikush do të duhej më dyluftue

Nga hyjnitë e kishe fatin te të zgjedhnin

Përjetësisht i rikthyer në Prometheun e vetëm

A luftohet me demonët që zgjodhen udhën e tradhtisë

I mishëruar me dorën e paqes se heroinave të lirisë

Ti more bekimin e Gjergjit dhe Nënës Tereze

Më e bashkue sërish traditën që bota na kishte lakmi dikur

Më ia ndritë fytyrën të paftyrëve që vranë  Anën dhe Michel

Ah ç`n aka zënë nëma dhe gjama e mikut në sofrën e shtruar përgosti

Tmerri është i madh as ernat e Saharës s`mund ta tretin nga këtotroje

Larg po shkon atdhe ma i bukuri që kam pa e njohur ndonjëherë

Më mirë ktheu e pastroju shpirtin e zemrën me dashuritë e hyjnive

Se këtu gjithmonë kishte dhe do të këtë zana mali që Kolit ivijnë pas

Rikthena kohën e Kolit në lutjet për Shqipërinë e mirë e të lirë .

01 nëntor 2022 AGIM DESKU

 

NËN TYTËN E PUSHKËS

-Patriakanës se Pejës

 

I rujta shekujt shqip si sytë e ballit

Unë plisi i bardhë Rugovas

Derisa erdhen kopetë nga Karpatet

Nën tytat e pushkës

Ma morën Patriakanën

Sikur shpirtin ma morën

E lyen emrin e djallit mbi freska

Të piktorëve shqiptarë

E ngjyen me lloj lloj bojnash

E bënë gati për mushkë

Nuse nuk u bë kurrë

Krenaria e Kosovës

Është lidhur për toke

Si mishi me thonin

Për Zotin këtu s’ka lutje

Veç demon të shndërruar  në djajë

Dhe  luten për mëkatet që s’mund t’ia lajnë

As e tërë bota.

 

KORIFEU S`NDAHET NGA ATDHEU

-Uroj të përcillet fryma e lirisë e prof. Ymer Muhaxherit edhetek brezat e ardhmërisë!

 

Për të thënë diçka të bukur që i takon lavdisë

Dhe për të mbajatur  në mendje si relikt muzeu

Mjafton të rikthehemi në të kaluarën e afërt

Kur dyluftonim me ferrin që ta shpetonim larine

Asgjë nuk kishte ma kombëtare se sa ta donim njeri-tjetrin

E kjo bëhej falë dy gishtrinjve të demokracisë

Por që kishte emrin e Korifeut, profesor Ymerit.

Më besoni edhe pranë tytave të automatikut

Asnjë lloj frike nuk na pushtonte trupin e gjakosur

Kishim rebelizmin e rujtur të brezave tonë nëpër shekuj

Nën prangat e pushtuesve kurrë nuk u përulëm

As për plumbat e serbit nuk merakoseshim

Vetëm për shëndetin e profesor Ymer Muhaxherit!

E fjala e tij i ngjante, vargjeve te të madhit Gjergj Fishta

Kur i plasi zemra për padrejtësitë e Evropës e sa herë naligjëronte:

“Uh, Evropë, ti kurva e motit

Që u re mohit, besës së Zotit

Po, a ky asht shej i qytetnisë

Me da tokën  e Shqiypnisë,

Për me mbajt klyshtë e Rusisë!?“

E ne rritëshim edhe ma të mëdhënj

Bëheshim edhe më të fortë për besë t’shqipeve

Kujtonim fjalëtë e të parëve tonë

Se besë me shka kurrë nuk ka

Njerëzit e mëdhënj mateshin me zemër të madhe

E ne qytetarët e Pejës matëshim me zemrën tënde të lirisë.

Në ëndrrat e saj do na mbetësh kala e pamposhtur.

 

NË Ç`ERRËSIRË JETOJNË KORBAT

 

Ca zëra e fytyra të lyera me ngjyra të korbit

Ma bumbën për një çast eukulibrin e tokës

Më besoni se nuk dija ku  jam apo nga po shkoj

Për një qime t’flokut gati mbeta edhe pa emrin e Gjergjit

Dikur Evropa krenohej me shejtërinë e tij

Ndoshta koha e gurit na është rikthye sërish

E na mori në pakthim kohën e burrënisë

E pyes veten  pse s`kam fuqi ta mposhti këtë djall nate

Që ka lëshue rrënjë dhe s`dihet a ka fund dikund

Diçka e dhembëshme po i ndodhë lirisë sime

Rrezet e diellit ma nuk janë si të brezave të vjetër

Apo janë rikthyer edhe këto të mjerat në kohë ferri

Me qajtë për burrëninë apo për paburrinë e mjerueme sot

Kur fjalës së shenjtë  ka vite që i ka rënë kovidi pa shërim

As lutjet e të dielave ma nuk janë lutje të zemrës së ndarë

Eu sa kisha dëshirue uratat e lirisë më i ba dhuratë çlirimtares

Nëna e luftëtarit i meriton përqafimet dhe bekimet e atdheut.

 

S`MË HIQET NGA MENDJA ÇAKORRI

 

Përgjumshëm shumë herë nënshkruam

Për lirinë

E kurrë nuk i gëzuam Betejat e fituara

Me gjakun e çlirimtarit

Në ishin fajtore kohërat

Pse jetuam kaq gjatë  në  ëndrra

Më bëhet se ngjajmë në ariun e bardhë polar

Që s’ka frikë nga vdekja as nga vet jeta

Siç e thonë

Ku rafsha mos u vrafsha

E rrëximin tim nuk e di

Nëse ka dikush që ma mban

Të gjallë a të vrarë

Apo vdiqen tërë djajtë

Në të njëjtën ditë

Për lirinë e festës sime të shejtë

A thua kah po shkojmë

Në këto ditë e netë errësirash

Si ta rikthejmë kohën

Në  kohë të burrave të lashtë.

 

E NJOH GJUHËN E KALIT

 

Nga troku e njoh gjuhën e kalit

Nuk ecët as nuk matët ma koha me shpejtësinë e tij

Nga hingëllima më kaplon frika e stuhive të motit të keq

Në kalërimin e tij e shoh rikthimin e Doruntinës

Sa më vien në mendje fjalët e bukura të poetit

Dymijë vjet i kishte mendue dhe më tha

Të jesh i sinqertë do të thotë e di gjuhën e kalit

Vrapim s’e ndali kurrë edhe me barrën mbi shpinë

Vrapojmë të dytë

Për të mos të na zërë gjumi i kohës

Zgjohemi të parët para agimit të ditës se re

Njeriun e lëmë ta përcjellë dritën e diellit

Rikthehemi në orator të muzeumit të Holokausit

Nuk vdesim si popull as kur e kemi të shkruar

Jetojmë të lumtur me popullin mik hebre

Sa herë ia zgjatem dorën dhe e falëm Evropën.

 

Ç`MË VJEN MË U DEHË-

 

Ç’më vjen me vjellë e me pi e m’u ba rrotë për patriotët

që nuk lanë atdhe afër vetes

Ah ç’më duhet më thirrë pak trishtimin

Të di ku më je e me të pa në këto orë të liga

Se si ma shkruajnë hiistorinë e lirisë

Secili këmbëngul t’ia zë vendin çlirimtarëve

Apo për teket e veta nuk dinë çfarë nënshkruan

Përgjumshëm i kanë pa betejat për jetë a vdekje

Dëshmitar i kam sytë e verbër nga ferri i Dantes

Edhe kur dyluftohej me vet demonët e jetës

Deri në palcën e trupit na kishte hy frika

Veç zemra ime i di humbjet kur i pësoj fjala

Asgjë e shenjtë nuk krahasohet me lulet çame

Ato nuk çelin në të njëjtën kohë me simotrat

Sonte ec e mos u ban rrebel a i krisur Agim

Kur kohërat për dashuri m’i paskan vra

E vrafshin veten se falje ma për ta s’ka më pasë

Në ditën e flamurit kam më u betu në shpatë të Gjergjit

Më u kryqëzu shqip sikur stërgjyshërit e mi.

 

DRITARE QË SJELL DIELL

Enxhit, një zë të bukur arti

 

Eu sa të lumtur jemi sonte unë e Shqipëria

Kur ka  zëra të bukur të artit si ti Enxhi

Sa do të doja të dalin edhe vargjet e mia

Në emisionin e saj mbrëmë

Mbrëmja mu bë dritë ndërsa ditën sikur u rrita

Pak ma shumë se dje

E pyesja veten përse vargjet kaq bukur sonte  rrinë

Thonë se kanë gjetur muzën dhe vetvetiu vijnë

Eh sonte sa do të dëshiroja të isha edhe pakëz poet

Vargje për simfonitë e Betovenit të krijoj

Botës ia kisha fal sytë e diellit dhe të Enxhit

Me dashuri kisha pikturue piktorët e zemrës

Më guxue e më u rikthye në kopshtin e Edenit

Më u përqafue me lot përmallshëm me Ajkunën

Më i pagëzue vajzat me kalanë e Rozafës

Me emër të ardheut në gojë le të lindin foshnjet

Se mjaft ndarje përjetoj populli im i shenjtë

Është koha më pi në ditën e flamurit të lirisë

Më u lutë pêr tokën sërish më qenë e jona

Deri të Molla e Kuqe e më pushue i lirë në Çamëri.

 

NUK HARROJ

Për emër t’zotit muk i harroj miqt

Me ata kur këndova e qajta

Me ata që u rrita e u ngrita

Këtu jam tek mrizi i zanave

Më mori malli për lahutën e Fishtës

Për vargjet që s’vdesin kurrë

E zemrën ma bëjnë gur të fortë atdheu

Edhe tek Molla e Kuqe erdha

Për nipin tim me marrë një nuse Kosove

I kishin thënë se i ka faqet si molla

Nga këtu është afër Preveza

Deshta të dal në Çamëri

Lexova se dikur ishte e tëra Shqipëri

Nuk di cilit zot t’i rrëfehem

Apo t’i rrëfehem Anes

Që ma përkthej librin “Rrëfej diellit”

Kam frikë për tre poetët helenë

Që e lartësuen poezinë e këtij libri

Duke thënë se dikur është kriju kjo poezi

Edhe tek ne

Na vie keq që nuk shkruhet ma

Jo nuk e harroj Anen as poetë helenë

Edhe pse libri rri i mbyllur si zogu në kafaz

Poezia është urë e jo mur

Një ditë do t’i kalon detra e oqeane

Për t’i rënë në dorë lexuesit. 25 dhjetor 2022 AGIM DESKU