Qeveria e Kinës shpreson se ky hap do të rigjallërojë sektorin e turizmit

Kina ka njoftuar papritur siç raporton “FT” hyrjen pa viza për qytetarët e Francës dhe pesë vendeve të tjera kryesisht europiane në fund të vitit të kaluar.

Duke filluar nga java e kaluar, vizitorët nga Austria, Belgjika, Hungaria, Irlanda, Luksemburgu dhe Zvicra gjithashtu u lejuan të hyjnë pa viza.

Ky hap, i bashkohet marrëveshjeve të ndërsjella të heqjes së vizave me Singaporin dhe Tajlandën, një marrëveshjeje pa viza, të rivendosur me Brunein, që u pezullua gjatë pandemisë, dhe përjashtimet e vizave për vizita të shkurtra tranziti në vend.

Lëvizjet, kanë për qëllim ringjalljen e industrisë ndërkombëtare turistike shumë miliarda dollarëshe, e cila ende po përpiqet të rimëkëmbet nga pandemia Covid-19, tensionet gjeopolitike dhe një ekonomi e dobët.

Më shumë se një vit, pasi qeveria hoqi kontrollet e rrepta Covid, që e shkëputën vendin nga pjesa tjetër e botës për gati tre vjet, vizitorët e huaj nuk janë rikthyer ende fuqishëm. Vitin e kaluar, Kina regjistroi 35 milionë hyrje dhe dalje nga shtetas të huaj, vetëm një e treta e gati 98 milionëve në vitin 2019. Mediat shtetërore, kanë vlerësuar se nga viti 2020 deri në fund të vitit të kaluar, pandemia i kushtoi Kinës 362 miliardë dollarë të ardhura të humbura nga turistët ndërkombëtarë.

Përveç ndikimit në industrinë e turizmit, zyrtarët shqetësohen se ulja e të ardhurve të huaja, kërcënon të izolojë më tej Kinën dhe të kontribuojë në perceptimet negative të vendit jashtë kufijve.

“Nëse të huajt nuk vijnë, do të ketë një boshllëk, sepse ata nuk do të kuptojnë zhvillimin aktual të Kinës,” tha Dai Bin, president i institutit qeveritar Akademia e Turizmit të Kinës.

Ofrimi i hyrjes pa viza për disa qytetarë europianë dhe aziatikë, mund të jetë gjithashtu një mënyrë për qeverinë, që të ndajë opinionin publik në bllokun e udhëhequr nga perëndimi, teksa forcon tërheqjen gjeopolitike me SHBA-në, thanë analistët.

“Unë mendoj se ka një mobilizim të përgjithshëm të politikës dhe burimeve, për të tërhequr të huajt në Kinë, por brenda kësaj fushate, ata bëjnë dallimin midis aleatëve të letrave me vlerë të SHBA-së dhe Australisë, Kanadasë, Zelandës së Re dhe MB, dhe pjesës tjetër të aleatëve të SHBA-së”, tha Yun Sun, bashkëdrejtues i Programit të Azisë Lindore në Qendrën Stimson.

Gjatë gjysmës së parë të vitit të kaluar, më shumë turistë filluan të vinin në Kinë, por ata ishin kryesisht për udhëtime “thelbësore”, të tilla si për familje ose biznes, jo turizëm, tha Peng Han, kryeanalist në Travel Daily, kompani mediatike në industrinë kineze të turizmit.

“Rimëkëmbja e tregut ka qenë e ngadaltë, e ndikuar kryesisht nga faktorë të shumtë, si kapaciteti i fluturimeve ndërkombëtare dhe vizat,” tha ai, duke shtuar se vëllimi i fluturimeve ndërkombëtare në janar 2024, ishte rimëkëmbur me rreth 65 % , krahasuar me të njëjtën periudhë në 2019, megjithëse kjo ndryshonte sipas destinacionit.

Pas heqjes së kufizimeve të vizave, rreth 214,000 njerëz nga Franca, Gjermania, Italia, Holanda, Spanja dhe Malajzia vizituan Kinën në dhjetor, 28.5 % më shumë se nëntori, sipas të dhënave nga Administrata Kombëtare e Imigracionit.

Vizitorët e huaj në Kinë, tani kërkojnë të mund të përdorin aplikacionet e kudogjendura kineze të pagesave, si WeChat dhe Alipay, për të paguar çdo gjë, nga taksitë tek restorantet. Kjo mund të jetë e vështirë me kartat e huaja të kreditit, megjithëse WeChat dhe Alipay po punojnë për ta zgjidhur këtë dhe banka qendrore ka lëshuar një udhëzues për të huajt mbi sistemet e pagesave të Kinës.

Ndërsa aksesi pa viza, mund të jetë në planet e vendeve të tjera si Koreja e Jugut dhe Japonia, Dai i Akademisë së Turizmit të Kinës, nuk beson se oferta mund të shtrihet në SHBA dhe aleatët më të ngushtë.