13 vite pritje, Inter “fluturon” për në Stamboll, Milan dorëzohet pa kushte

Interi rikthehet të luajë në një finale të Champions League, pas plot 13 vitesh mungesë.

Zikaltërit prenë biletën për në finalen e madhe të Stambollit në 10 qershor, pasi mposhtën rivalët e tyre të përjetshëm të qytetit Milanin.

Pasi vinte nga avantazhi i dy golave në sfidën e parë, Inter ja doli të fitojë edhe aktin e dytë, kësaj radhe me golin e vetëm të takimit, të shënuar nga Lautaro Martinez.

Pjesa e parë e lojës foli më shumë për të besuarit e Piolit, të cilët krijuan disa raste të rrezikshme për shënim.

Brahim Diaz në minutën e 11-të shpërdoroi një rast të artë, duke goditur topin lehtë dhe e çuar në duart e Onanas.

Rasti më i rrezikshëm për Milanin erdhi nga këmbët e Rafael Leaos.

Në minutën e 38-të, portugezi bëri gjithçka mirë vetë, por në fund tentativa e tij përfundoi shumë pranë shtyllës së majtë pingule.

Fraksioni i dytë i lojës nisi qetë, me të dyja skuadrat që mundoheshin të kontrollonin topin, por pa sjellë rrezik në portat respektive.

Të pafuqishëm kuqezinjtë për të ndëshkuar skuadrën e Inzaghit, ndërkohë që janë zikaltërit ata që i japin fund shpresave të Milanit për një përmbysje dhe kualifikim të madh.

Lautaro Martinez bën të shpërthejë në festë ‘San Siro’ me golin e realizuar në minutën e 78-të.

Ndeshja përfundon 1-0 për Interin dhe me rezultatin e përgjithshëm 3-0, skuadra milaneze bën gati valixhet, për tu nisur drejt Turqisë./Limit.al