FORMULA 1 – Nis sezoni më i gjatë në historinë e këtij sporti

Kampionati Botëror i Formula 1 2023, i cili do të jetë sezoni më i gjatë në historinë e këtij organizimi me 23 gara këtë vit, do të nisë të dielën.

Çmimi i Madh i Bahreinit do të jetë gara e parë e sezonit, i cili karakterizohet me rikthimin e dy çmimeve të mëdha, të Katarit dhe të Las Vegasit, ndërkohë që Vegasi do të jetë mikpritës për herë të parë që nga viti 1982.

Fillimisht e planifikuar të ishte 24 gara, Formula 1 vendosi të anulojë Çmimin e Madh të Kinës për shkak të vështirësive organizative që rrjedhin nga shpërthimi i koronavirusit.

– Ndryshime të reja në vitin 2023

Ky sezon do të karakterizohet me rritje të numrit të garave të sprintit, të mbajtura për herë të parë në 2021, nga tri në gjashtë.

Në Çmimin e Madh të Azerbajxhanit, Austrisë, Belgjikës, Katarit, SHBA-së dhe Brazilit, turnetë kualifikues do të zhvillohen në ditën e parë të fundjavës, të ndjekur nga garat e sprintit në ditën e dytë.

Ndryshimet në rregullat në lidhje me sistemin e zvogëlimit të zvarritjes (DRS) do të testohen gjithashtu në këto sprinte.

Garuesit do të lejohen të aktivizojnë DRS-në e tyre vetëm një xhiro pas fillimit të sprintit, më shpejt se kufiri i mëparshëm prej dy xhirosh, ose pasi makina e sigurisë të largohet nga pista.

Ky ndryshim do të zbatohet për të gjitha garat nga viti 2024 nëse periudha e provës është e suksesshme.

Një “format kualifikues i rishikuar” do të prezantohet gjithashtu këtë vit, sipas të cilit shoferët do të duhet të përdorin goma të forta në sesionin e parë të kualifikimit, goma mesatare në sesionin e dytë dhe goma të buta në sesionin e tretë.

Përveç kësaj, do të ketë ndryshime të madhësisë në makina për të zgjidhur një çështje të njohur si “porpoising”, lëvizje kërcyese aerodinamike në gjeneratën e sotme të automjeteve F1 kur ato largohen nga toka.

Specifikimet për pasqyrat e pamjes së pasme gjithashtu janë rritur në 20 me 6 centimetra.

Pas një aksidenti që përfshiu shoferin e ekipit Alfa Romeo Zhou Guanyu në Silverstone sezonin e kaluar, sistemi anti-rrotullues i automjeteve është forcuar gjithashtu.

Buxheti për R&D dhe prodhim, i cili ishte 140 milionë dollarë sezonin e kaluar, është ulur në 135 milionë dollarë për këtë vit.

Ndërkaq, të drejtat për shpenzime shtesë që u jepen skuadrave nëse kalendari kalon mbi 21 gara është rritur nga 1,2 milion dollarë në 1,8 milion dollarë për garë për shkak të inflacionit.

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.