Ndërsa në fushë Karim Benzema po kalon një nga periudhat më të mira të karrierës së tij, me një kandidaturë të fortë për Topin e Artë, në jetën private, megjithatë, situata është mjaft delikate.

Në këto ditë, në fakt, gjyqi për bashkëpunimin e dyshuar në çështjen ‘Valbuena’, që daton në vitin 2015, do të mbahet në Versajë. Dosjet e përfshira në një celular të dëmtuar. Grabitësit dyshohet se e kanë shantazhuar Valbuenën duke i kërkuar 150 mijë euro për të mos qarkulluar videot në rrjet.

Francezi, në vend që të dorëzohej ndaj kërcënimeve, paraqiti një ankesë në polici, e cila arriti të gjurmonte fajtorët përmes përgjimit. Në të gjitha këto, megjithatë, Karim Benzema u përfshi, fajtor se kishte vepruar në favor të shantazhuesve duke i bërë presion Valbuenës për të paguar shumën e kërkuar.

Lojtari i Real Madrid është deklaruar gjithmonë i pafajshëm, duke deklaruar se ai po vepronte vetëm me vullnetin e tij të lirë për të ndihmuar mikun dhe shokun e tij të skuadrës. Sidoqoftë, gjykatat do të përcaktojnë shkallën e përfshirjes së franko-algjerianit (nese realisht ka qene pjese e operacionit apo thjesht ka vepruar sipas mendjes se tij), i cili rrezikon, për momentin, një gjobë prej 75,000 eurosh dhe 5 vjet burg.