-Mendojë se do duhej që me nji konsenzues gjithëkombëtar  ti hjekim nga mendësia dhe mos ti festojmë e as mos ti praktikojmë asnji festë apo datë historike që asht ba si festë apo detyrim festiv nga Partia e Punës / Komuniste e Shqipnisë-
 
Populli jonë pergjatë historisë njerzore prej se egziston asht detyrue me i ba të vetat tradita dhe festat e hueja, adetet e hueja, zakonet e hueja dhe kjo ka ba dame të pa riparueshme të neve si etnitet, si kombë.
Pushtuesit e shumtë të trojeve arbnore gjithmonë na kan detyrue ti integrojmë adete e zakone e tyne dhe na kan ba presion që ti harrojmë ato tonat autoktone.  Shpesh e them se asht qudi se si arritem të egzistojmë deri sot nepër çka ka kalue shqiptar ziu.
Megjithate jan tash mbi 100 vjet që e kemi nji shtet shqiptar, jan diku 30 vjet që ai shtet u çlirue nga pushteti bolshevik karpatian komunist dhe edhe sot e kësaj dite shumë data të asnji randësie historike jan dhe vazhdojnë të quhen si data e festa kombëtare e shtetnore. Shumë ngjarje që i kan sjell dame popullit tonë ende festohen dhe respektohen.  Jemi dëshmitar neve brezi pak ma i vjetër se shumçka që dikur u detyruem ta respektojmë sot e kemi demaskue dhe i themi haptas damet nga ato ngjarje, mirpo vazhdojmë se vazhdojmë të festojmë ngjarje të tilla qe¨historinë tonë shqiptare e bajnë të pavertetë, e bajnë falso dhe mendojë se asht koha që definitivisht ti thuhet MJAFT MA praktikës së tillë.
Meqense asht sot 7 marsi dhe nesër 8 marsi unë do flas pak për këto dy festa dhe edhe per disa festa tjera.
Të gjithë e thojnë haptas dhe e vertetojnë se 7 marsi që po festohet si dita e SHKRONJAVE , e  MESUESIT etj e tjer emna që i ka asht caktue me dekret të Partisë së Punës së xhaxhit Enver dhe Byros Politike të Shqipnisë. Neper internet qarkullojnë shkrime me dëshmi që vertetojnë se shkolla e parë në Gjuhen Shqipe nuk asht hap në Korçë, por sipas shkrimeve ka pas disa shkolla shqipe që jan hap para sajë me dekada. Flitet per nji shkollë shqipe në Shkodër, per nji tjetër në Durrës, bile per Durrësin shkruhet se ka pas Universitet shumë shekuj ma parë. Vjen pyetja si ban të ketë pas Universitet në Durrës me shekuj ma parë e nuk paska pas shkolla shqipe në tokat shqiptare.
Unë nuk jam njohës i kësaj problematike andaj edhe nuk du të thellohem ketu, por qellimi im asht të senzibilizojë njerzit adekuat dhe kopetentet që do duhej të  mirren me nji problem të tillë.
I thërras studjuesit e historisë, albanologjisë, etnografisë , arkeologjisë dhe të lamive tjera që të bajnë çmos dhe ta gjenë se cila vertetë ka kjen Shkolla e parë Shqipe në trojet shqiptare. Ta gjenë dhe ta mbajnë nji sesion shkencor nga i cili të dalin me konstatimet e veta të sakta dhe ato të jua dergojnë të dyja Qeverive të shteteve shqiptare ; Shqipni e Dardani dhe Qeveritë ta obligojnë Ministrinë perkatëse që ta thonë saktësishtë se cila qenka shkolla e parë shqipe në trojet shqiptare.
Po na shkon jeta dhe brezat e pasardhësve tonë po rriten me mesime të paverteta dhe falso dhe kjo duhet të nderpritet njihere e mirë dhe pergjithmonë.
Neve si popull e kemi të ngulitun në mendje dhe asht ba pjesë e identitetit tonë kultura fetare ashtu edhe ajo ideologjike politike.
Sot fetë po dominojnë me predikuesit e vetë që per mendimin tim që të gjithë janë sherbyes të sherbimeve anmiqësore të shteteve fqinje dhe fuqive tjera që kan aspirata në trojet tona arbnore. Mesuesi po perkulet para imamit, para priftit e para predikuesve tjerë. Arsimtari e profesori nderpresin ligjeratat dhe lidhen namaz në salla shkollore e të fakulteteve. Fare pak mesojnë femijet e studentet per historin tonë, per kulturen tonë. Kulturat fetare kan zan vend gjithkund. Abetarja asht zavendësue me jasina, Librat shkencor jan zavendësue me kuranin e biblen. Jan ba festa shtetnore pothuej të gjitha ditët e ashtuqujtuna të shejta të feve.  Pra në kohën kur bota europrendimore po zhvillohet me shpejtësi drite neve po numrojmë në vend dhe po rikthehemi 1500  gjegjësishtë 2019 vjet prapa.
Në kohën kur nëper Europë kishat jan mbet të zbrazta shqiptarët i kan mbush qytete e fshatra me xhamija e kisha. Bile xhamija kan hap edhe në shtetet e Europës ku ata jetojnë e punojnë perkohësishtë.
Mendojë se kjo asht nji rrugë që na qon në theqafje. Na qonë në zhdukje totale.
Dhe poashtu mendojë se sikur të kishim Qeveri me qeveritar të denjë , të arsimuem dhe të zotët ata do formonin Ministritë e duhuna që do vepronin profesionalisht dhe do rregullohej shumçka që asht shumë e lehtë të rregullohet. Nuk asht asnji pengesë me dal me fakte sot ekspertet e caktuem dhe ma na thonë; kjo festë qe asht festue deri sot , ka qen festë e imponueme nga sistemi i kohës, dhe se e verteta asht kjo e kjo. Me na thanë se ngjarjet historike janë keto dhe se ato që i kemi mesue deri sot kan qen të diktueme nga sistemi i caktuem , pra me na ndihmue me e shkrue HISTORINË e vertetë Shqiptare sepse jo vetem unë, por të gjithë e dim se neve fare pak kemi të shkrueme histori të vertetë shqiptare.  Ka vetem histori të diktueme nga grupet e caktueme që kan marr pushtetin në Shqipni pergjatë historisë e tash edhe në Kosovë.
Metodat patriotike per epope të ndryshme të ngjarjeve të ndryshme per mu jan metoda primitive dhe bolshevike të trashigueme nga PPSH-ja dhe xhaxhi Enver Hoxha. Jemi dëshmitar se si në Dardani qeverija secilin vit po ndan shuma marramandëse per të ashtuqujtunat EPOPE të UÇK-së, të masakrave të shumta që ka ba pushtuesi serb në vitet 1998-1999 neper Dardani. Këto ditë Qeveria e Ramush Haradinaj ndau 500.000 euro per ta festue 11 vjetorin e shpalljes së Mvetësisë së Dardanisë, ndau 250.000 euro per Epopenë e Prekazit, 150.000 per Epopen e Dukagjinit. Kjo praktikë duhet të nderpritet dhe sa ma shpejt të nderpritet aq ma mirë do jetë.
Jetojë në Norvegji që 30 vjet  dhe Norvegjia asht nji nder shtetet ma të pasuna per kokë banori në Botë. Edhe ky popull ka ba lufta me qindra vjet derisa asht shkeput nga Danimarka e Suedia dhe asht ba Mbretni e pavarun dhe ka edhe emna luftëtaresh e burrshtatasish të hatashem, por asnjenit nuk i mbajnë ceremoni secilin vit te varri e as të mbajnë Epope per trimnit e tyne. Disave shkon nji delegacion shtetnor dhe vendos nji kunorë lulesh te varri dhe krejt kjo bahet pa ceremoni e shpesh edhe pa media publike.
Në shtetet tona kjo që po bahet po bahet shkaku i mendësisë bolshevike staliniste të pushtetarve tan sepse kështu ata ngulitin në mendjet e qytetarve ” madhështitë ” e ngjarjeve dhe individve te¨cilat i kan caktue kastat e grupe ideologjike partiake e me të cilat mashtrojnë popullin , ndertojnë histori trilluese dhe të pasakt. Kjo duhet të nderpritet sepse kështu neve deshmitaret e gjallë të ketyne ngjarjeve po besojmë në diçka qe e dim se asht RRENËËË e madhe. Nuk guxojmë ta lejojmë rrenen të na bahet Histori sepse i marrim brezat që vijnë në qafë.
Po them edhe disa fjalë per festen nderkombëtare të grues, per 8 Marsin.  Historinë e kësaj dite tashma e dim shumica , por e keqja asht se kjo ditë ashtu si edhe 1. maji  si festë nderkombëtare e puntorëve apo e proletarjatit jan festue në kohen e sistemit komunist në Shqipni e edhe në ish Jugosllavinë komuniste ku ishte edhe Dardania pjesë e sajë e okupueme. Andaj themë unë, pse edhe sot e kësaj dite të festohen keto festa. Po qeshen vendet nikoqire ku neve mergata shqiptare jetojme kur po i shofin grat tona se si festojnë 8 marsin , se si huazojnë salla dhe aty grumbullohen te pispillosuna me veshje festive paguejn kangëtar dhe festojnë me kangë e valle nji ditë të tanë. Dhe që të jetë edhe ma e keqe menyra se si festohet kjo festë asht fakti se mblidhen vetem femnat dhe ato pa asnji burrë, djalë, vella pran festojnë vetem .  Kjo metodë po ngjan në kulturen islame ku festojnë ndaras femnat me mashkujt. Dhe kjo menyrë po na qet faqen e zezë nëper Europë.
Javen që shkojë në Sarpsborg te Norvegjisë asht organizue nji festë e tillë per 8 mars ku kan marr pjesë shumë femna të qytetit dhe qyteteve per rreth e ku kangëtari ka qen mashkull , gjest ky që ka irritue shumë burra shqiptar. Edhe këto festa duhet të nderpriten.
Jan teper bajate dhe gadi gadi banale. Nuk jan festa tona tradicionale që perkojnë me diçka shqiptare.
Nga Sarpsborg- Norvegji : 07.03.2019