Receta e ditës/ Bamje me mish pule

Përbërësit:

Për 4-5 veta duhen:

1kg bamje

mish pule për 4-5 vetë ( preferohet kofsha e pulës por dhe me gjoks është njësoj e shijshme)

1 qepë mesatare e prerë në feta

1-2 hudhra të freskëta (nëse nuk gjenden të freskëta përdorim hudhër të thatë)

1 karrotë e prerë në rrathë të hollë

1filxhan koper e prerë hollë

150 gr kërpudha të freskëta ose 1 konservë kërpudhash të kulluara nga uji

3-4 lugë limon

200 gr lëng domateje

1/2 gotë verë të bardhë

kripë , piper, 1 gjethe dafine

 

Përgatitja:

Nëse bamjet janë të freskëta i pastrojmë nga bishti dhe i vëmë në ujë me uthull për 15 minuta. I kullojmë, i shpërlajmë dhe i skuqim në pak vaj ulliri për 2-3 minuta.

I heqim nga vaji dhe i vëmë mbi letër kuzhine të thithë vajin e tepërt. Në vajin e mbetur skuqim me rradhë copat e mishit të pulës, hudhrën, kërpudhat e karrotat dhe shtojmë lëngun e domates, verën kripën, piperin , koper e gjethen e dafinës.  E lëmë të marrë një valë.

Në një tepsi shtrojmë bamjet dhe mishin e pulës dhe sipër hedhim salcën.

E vëmë në furrë rreth 30 minuta në 160 gradë.