Gratë e OJF-ve që mbushin xhepat me grushtet që ha Xhisiela…!

Nga Patrik SADIKAJ – Tiranë

Pak rendesi ka se kush e ka dhunuar vajzen jetime nga F. Kruja. Edhe nese autori eshte nje njeri dosido, ajo eshte femer dhe i shtohet sot listes se vajzave qe per hir te mungeses se koraces mbrojtese nuk jane te zonjat as te thone te verteten.
Imagjino pak, kur autori eshte nje njeri prindit te te cilit i ka dhene voten qe te “beje Shqiperine qe duam”. Ky eshte fundi. Ne, qytetaret e thjeshte, vajzat apo grate pa imunitet njerezor, se per imunitet depueti as qe behet fjale, sot shikohen nga ata analfabetet qe pasurine e kane ndertuar mbi gjakun e trupin e vajzave si Xhisiela, thjesht si prona e tyre. Ata mund te bejne cdo gje, dhe u duket habi sesi shteti duhet te ngreje doren kunder tyre. Shteti, as qe behet fjale, por ndonje zyrtar ende i ndershem qe ka mbetur ne kete vend ku kryeministri therret: po bej shtet. Shtetin e kujt? Te Xhisieles jo njehere, mbase shtetin e te forteve, jo shtetin e forte qe mbron te dobetin. Shteti qe nuk ia fik cigaren ne trup jetimes.
Nejse, kjo eshte njera ane e medaljes se perdhunimit. Kemi anen tjeter, ate te shurdherise dhe memecerise.
A i mbani mend grate burrnesha te OJF sesi çirreshin kunder presidentin Trump pas zgjedhjes se tij. Ne Shqiperi u mbushen sheshet per te protestuar kunder “dhunes” se Trump ndaj grave. Ah sikur ta kishte provuar ate dhune vajza nga Nikla!
Po tani? Apo kjo e Xhisieles, Maries, Sanies, Rites, Mozes e ku di une nuk quhet? Ku jane keto grate e pushteti qe pervec parave qe marrin prej larove te tyre ministra, deputete e drejtore, mbushin xhepat me para donatoresh pikerisht me historite e vajzave mjerane qe dhunohen dhe kercenohen me jete.
Ato jane shume te zena duke bere konferenca luksi ne hotele me 5 yje qe financohen nga keta burrecat e pushtetit qe dhunojne e plaçkisin cdo gje a thua i kane pronat e babait.
Hipokrite, edhe nese historia e saj eshte me pak politike sec duket, thoni nje fjale per ate qe te gjithe e pranojne si dicka normale: qe eshte rrahur.
Bejini te ushtojne studiot televizive dhe sheshet sic bete kur ju qau zemra per grate e dhunuara nga presidenti Trump.