Akil Gjakova i artë në Zagreb

Akil Gjakova ka çuar në piedestal xhudon kosovare në Grand Prix e mbajtur sot në Zagreb.

Në kategorinë 73 kilogramë Gjakova u tregua superior duke rrëmbyer medaljen e artë, transmeton Koha.net.

Ai në finale e mposhti xhudistin italian, Fabio Basile.

Kujtojmë se në gjysmëfinale ai kishte gjunjëzyar nënkampionin olimpik, Rustam Orujov nga Azerbajxhani.

Akil Gjakova ka mposhtur medalistin e argjendtë olimpik Rustam Orujov për të siguruar medaljen e argjendtë dhe tani është në finale u  përball me Fabio Basilen dhe fitoi te arten.