Receta e ditës/ Bukë misri me djathë, suxhuk dhe sallam pikant

Për 4 persona nevojiten:

Përbërësit:

12 lugë miell

1 lugë miell misri

12 lugë vaj

3 vezë

1 kg djathë lope

1 l ujë mineral

1 pluhur për pjekje

1 kg suxhuk

1 kg sallam pikant

Përgatitja:

Në një enë të thellë bashkoni të gjitha ushqimet. Djathin shtypeni me një pirun. Me telin për përzierje përzieni të gjitha deri sa të bëhet masë kompakte. Furrën e ngrohni në 190 gradë. Enën për pjekje e lyeni me vaj dhe e nxehni në furrë. Në enën e nxehtë shtoni masën e përgatitur dhe piqeni për 30-40 minuta. Bukën e misrit e shërbeni të nxehtë, të dekoruar me suxhuk dhe sallam pikant.

 

Ju bëftë mirë!