Revista “Condé Nast Traveler” rendit 20 vendet më të mira në botë për t’u vizituar. Italia në vend të parë

Revista “Condé Nast Traveler” ka botuar zgjedhjet e lexuesve për vendet që njerëzit duan të vizitojnë bazuar në veçantinë e tyre.

Për të pestin vit radhazi Italia mban vendin e parë si vendi që turistët duan ta vizitojnë me patjetër të paktën një herë.

Renditja është bazuar në vlerësimet dhe reagimet e më shumë se 128 mijë lexuesve, çka është edhe niveli më i lartë i pjesëmarrësve në historinë e kësaj reviste.

Lexuesit janë mbështetur tek hotelet, linjat ajrore, linjat rrugore të shteteve përkatëse, ushqimet, traditat, siguria dhe të tjera detaje që një turisti mund t’i lënë përshtypje.

Interesante është që Shqipëria nuk figuron në këtë listë me 20 vendet më të mira për t’u vizituar, pavarësisht që shumë revista dhe gazeta botërore shkruajnë vazhdimisht për bukuritë unike shqiptare.

Maroku. Shtëpia e Casablanca është një thesar i tregjeve të erëzave, peizazheve surrealiste, xhamive me mburojë, dhe sërfit me famë botërore. Kuzhina është si asnjë tjetër, me një përzierje aromash arabe, afrikane, persiane dhe franceze.

Kanada. Kanadaja u ofron udhëtarëve të gjitha llojet e përvojave. Një udhëtim poshtë korsive rrëshqitëse në Quebec City është një domosdoshmëri në dimër.

Japoni. Tokio, Kiotos dhe Osaka janë disa nga pikat e nxehta që duhet eksploruar në Japoni. Po ashtu më shumë se 2000 tempuj dhe faltore budiste janë një destinacion impresionues. Kyota është votuar si qyteti i parë në botë për numrin e turistëve nga revista Travel and Leisure.

Irlanda. Nga hotelet e kështjellave, tek baret e zhurmshme dhe vendet më të gjelbra që sytë tuaj mund të shohin ndonjëherë, Irlanda është një festë për shqisat. CNT rekomandon që të merrni me qera një makinë për një udhëtimin të gjatë në rrugën Wild Atlantic.

Portugalia. I vogël por i fuqishëm, fqinji i Spanjës ka një kulturë të dallueshme, kuzhinë dhe gjuhë. Udhëtimi nuk mund të quhet i plotë nëse nuk pini një gotë verë në Luginën Douro.

Meksika. Miksim i Italisë dhe Spanjës. Nga 50 restorantet më të mira në botë, 3 janë në Meksikë, Pujol, Quintonil dhe Biko.

Holanda. Amsterdami dhe Roterdami nuk duhen humbur kurrsesi. Do gjeni muzetë më mahnitëse që keni parë ndonjëherë dhe kafetë më magjepsëse.

Sri Lanka. Nëse jeni të humbur, ky është vendi ku mund të gjeni veten, mos harroni të vizitoni vendet si Tempulli i Artë i Dambulla dhe tregjet e famshme të Pettah.

Vietnam. Vizita në Vietnam do ju ndryshojë pikëpamjen për jetën, duket si panet tjetër, ku sigurisht nuk duhet humbur vizita në shpellën më të madhe në botë, Hang Son Doong, në Parkun Kombëtar të Phong Nha Ke Bang.


Afrika e Jugut. Cape Town renditet si destinacioni i 6 në botë, por Afrika e Jugut ka një listë të stërgjatë të gjërave që mund të bëni në të.

India. Nga plazhet me rërë të Goës në shpellat e lashta budiste të Ajanta, vendet për të parë në vendin e dytë më të populluar në botë janë të pafundme. Larg nga turmat e Mumbai, Kashmiri verior shpesh përshkruhet si Zvicra e Indisë, ku ritmi është më i ngadalshëm.

Turqia. Shko në Turqi për të parë xhamitë e mrekullueshme, kështjellat madhështore dhe mrekullitë natyrore si Pamukkale a.k.a Kalaja e Pambukut. Gjithashtu shkoni në Soho House ndërtuar rishtas në lagjen romantike Beyoglu të Stambollit.

Tailanda. Tajlanda do tju joshë me kulturën e saj të gjallë, kuzhinën ekzotike dhe vendpushimet utopike.

Zelanda e Re. Ky është një destinacion për aventurierë. Mund të provoni të jetoni pa energji në ishullin e bukur Barrier Islanda, të zhyteni në ujërat shëruese Maruia Springs, të ecni nëpër terrenet vullkanike në Pakrun Kombëtar Tongariro ose të shijoni burgerin më të mirë në planet në Fergberger.


Australia. Melbourne, Australi, u quajt qyteti më i besueshëm në botë nga Njësia e Inteligjencës Ekonomike këtë vit, kështu që natyrisht është një vend i mirë për ta vizituar. CNT kohët e fundit ka eksploruar gadishullin Mornington të Melburnit, me vreshta, plazhe dhe një skenë kuzhinale të lulëzuar. Mos humbisni një nga mrekullitë më të bukura natyrore të Australisë, Dymbëdhjetë Apostujt.

Greqia. Athina është një nga qytetet që duhet parë së paku njëherë, pa harruar ishujt dhe plazhet që të çojnë në një tjetër nivel gjatë verës.

Amerika. Turistët tërhiqen nga metropolet e shkëlqyera të Amerikës, parqet familjare dhe natyra e bukur. Amerika di tju rrëmbejë, kaq…

Spanja. Spanja ka qenë epiqendra e padiskutueshme në botë e kuzhinës së fundit. Planifikimi i një pushimi të tërë rreth restoranteve më të famshme është një ide e mirë. Një forum i Fodor sugjeron që Spanja të vizitohet në prill për motin më të mirë. Ju gjithashtu mund të kapni Panairin e Prillit të mbushur me ushqim të Barcelonës.

Franca. Vendi që i dha botës kabaretë, shampanjën, verën dhe qindra varietetet të djathit është një nga vendet më romantike në tokë.

Italia. Kush mund ti rezistojë makaronave dhe njerëzve të bukur? Thuajse askush, sipas lexuesve të CNT, të cilët kanë votuar për Italinë si vendi më i mirë në botë për të udhëtuar për pesë vite rresht. Italia është e gjitha për kohën e lirë.