Izraeli fiton “Eurovision 2018”, Shqipëria u rendit e 11-ta. Njihuni edhe me fituesit e “Eurovision” ndër vite

Ka përfunduar mbrëmë edicioni i 63-të i “Eurovision”, me finalen e mbajtur në Altice Arena të Lisbonës, në Portugali, ku konkuruan 26 shtete finaliste.

Këngëtarja Netta që përfaqësonte Izraelin me këngën “Toy” u shpall fituese e edicionit të sivjetshëm të “Eurovision Song Contest 2018”.

Në këtë edicionin konkuruan tre shqiptarë që përfaqësuan tri vende të ndryshme – Shqipërinë, Qipron dhe Italinë.

Eleni Foureira që përfaqësonte Qipron zuri vendin e dytë me 436 pikë, Ermal Meta përfaqësues i Italisë zuri vendin e pestë me 308 pikë kurse Shqipëria e përfaqësuar nga Eugent Bushpepa zuri vendin e 11-të me 184 pikë.

Irlanda është vendi që e ka fituar më së shumti këtë festival, plot shtatë herë dhe është po ashtu vendi i vetëm që ka triumfuar tri herë radhazi (1992, 1993 dhe 1994).

Më poshtë lista e plotë e të gjithë fituesve të Eurovisionit ndër vite:

2018 – Izraeli

Netta, “Toy”

2017 – Portugalia

Salvador Sobral, “Amar Pelos Dois”

2016 – Ukraina

Jamala, “1944”

2015 – Suedia

Mans Zelmerlow, “Heroes”

2014 – Austria

Conchita Wurst, “Like A Phoenix”

2013 – Danimarka

Emmelie de Forest, “Only Teardrops”

2012 – Suedia

Loreen, “Euphoria”

2011 – Azerbajxhani

Ell/Nikki, “Running Scared”

2010 – Gjermania

Lena, “Satellite”

2009 – Norvegjia

Alexander Rybak, “Fairytale”

2008 – Rusia

Dima Bilan, “Believe”

2007 – Serbia

Marija Serifovic, “Molitva”

2006- Finlanda

Lordi, “Hard Rock Hallelujah”

2005 – Greqia

Helena Paparizou, “My Number One”

2004 – Ukraina

Ruslana, “Wild Dances”

2003 – Turqia

Sertab Erener, “Everyway That I Can”

2002 – Letonia

Marie N, “I Wanna”

2001 – Estonia

Tanel Pardar, Dave Benton dhe 2XL, “Everybody”

2000 – Danimarka

Olsen Brothers, “Fly on the Wings of Love”

1999 – Suedia

Charlotte Nisson, “Take Me to Your Heaven”

1998 – Izraeli

Dana International, “Diva”

1997 – Mbretëria e Bashkuar

Katrina and the Waves, “Love Shine a Light”

1996 – Irlanda

Eimear Quinn, “The Voice”

1995 – Norvegjia

Secret Garden, “Nocturne”

1994 – Irlanda

Paul Harrington and Charlie McGettigan, “Rock n Roll Kids”

1993 – Irlanda

Niamh Kavanagh, “In Your Eyes”

1992 – Irlanda

Linda Martin, “Why Me”

1991 – Suedia

Carola, “Fangad av en stormvind”

1990 – Italia

Toto Cutugno, “Insieme: 1992”

https://youtu.be/3An30uESbp8

1989 – Jugosllavia

Riva, “Rock Me”

https://youtu.be/_IJ3ukzLQp4

1988 – Zvicra

Celine Dion, “Ne partez pas sans moi”

1987 – Irlanda

Johnny Logan, “Hold Me Now”

https://youtu.be/qURxESCEENc

1986 – Belgjika

Sandra Kim, “J’aime la vie”

1985 – Norvegjia

Bobbysocks! “La det swinge”

1984 – Suedia

Herreys, “Diggi-Loo Diggi-Ley”

https://youtu.be/EZMV6qCkRnU

1983 – Luksemburg

Corinne Hermes, “Si la vie est cadeau”

https://youtu.be/0_-k6U7Hn1E

1982 – Gjermania

Nicole, “Ein bisschen Frieden”

1981 – Mbretëria e Bashkuar

Bucks Fizz, “Making Up Your Mind”

1980 – Irlanda

Johnny Logan, “What’s Another Year”

1979 – Izraeli

Gali Atari dhe Milk and Honey, “Hallelujah”

1978 – Izraeli

Izhar Cohen and the Alphabeta, “A-Ba-Ni-Bi”

1977 – Franca

Marie Myriam, “L’oiseau et l’enfant”

1976 – Mbretëria e Bashkuar

Brotherhood of Man, “Save Your Kisses for Me”

1975 – Holanda

Teach-In, “Ding-a-dong”

1974 – Suedia

ABBA, “Waterloo”

1973 – Luksemburgu

Anne-Marie David, “Tu te reconnaîtras”

1972 – Luksemburgu

Vicky Leandros, “Apres toi”

1971 – Monako

Severine, “All Kinds of Everything”

1969 – Pa fitues

Katër finalistë:

Spanja – Salome, “Vivo Cantando”

Mbretëria e Bashkuar – Lulu, “Boom Bang-a-Bang”

Holanda – Lenny Kuhr, “De troubadour”

Franca – Frida Boccara, “Un jour, un enfant”

1968 – Spanja

Massiel, “La, la, la”

1967 – Mbretëria e Bashkuar

Sandie Shaw, “Puppet on a String”

1966 – Austria

Udo Jurgens, “Merci, Cherie”

1965 – Luksemburgu

France Gall, “Poupee de circe, poupee de son”

1964 – Italia

Gigliola Cinquettie, “Non ho l’eta”

1963 – Danimarka

Grethe dhe Jorgen Ingmann, “Dansevise”

1962 – Franca

Isabelle Aubret, “Un premier amour”

1961 – Luksemburgu

Jean-Claude Pascal, “Nous les amoureux”

1960 – Franca

Jacqueline Boyer, “Tom Pillibi”

1959 – Holanda

Teddy Scholten, “Een beetje”

1958 – Franca

Andre Claveau, “Dors, mon amour”

1957 – Holanda

Corry Brokken, “Net als toen”

1956 – Zvicra

Lys Assia, “Refrain”