Receta e ditës/Sheqerpare me kokos

Përbërësit:

125 gr gjalpë

3 vezë

gjysmë gote kokos

gjysmë gote badema

gjysmë gote vaj vegjetal

1 vanilje

3 lugë sheqer pluhur

2,5 gota miell

Përmbi nevojiten:

badema ose fëstëka

Për shërbet nevojiten: 

3,5 gota sheqer pluhur
4 gota ujë
disa pika lëng limoni

Përgatitja:

Fillimisht e përgatisim shërbetin dhe e lëmë të ftohet, gjalpin e shkrimë.

Pas shkrirjes ia shtojmë vezët dhe përbërësit e tjerë, e përziejmë mirë të gjithë glazurën.

E përfitojmë një brumë të butë, e ndajmë në copa të vogla, sheqerpareve ia japim formën e rrumbullakët.

Sheqerpareve ia vendosim bademat ose lajthitë dhe përmbi i lyejmë më të kuqët e vezës, i vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius derisa të skuqen.

Sheqerpareve të ngrohta ia derdhim sherbetin e ftohtë dhe mund ta shërbejmë menjëherë.

Ju bëftë mirë!