Kokrrat e grurit, një kokërr integrale me shije arrash me një strukturë të këndshme përtypëse, janë baza e kësaj recete të përzemërt për tas mëngjesi. Kokrrat e pasura me fibra ngrijnë shumë mirë, kështu që gatuani një grumbull për të ruajtur sallatat, tasat dhe më shumë. Të mbushura me spinaq, kikirikë dhe një vezë, këto tasa përbëjnë një mëngjes të kënaqshëm. Spërkateni me piper të kuq të grimcuar për nxehtësi shtesë.

Përbërësit:

2 lugë çaji vaj susami

140 gr spinaq bebe

1 lugë çaji salcë soje

4 vezë të mëdha

2 gota me grur të gatuar

¼ gotë qepë të prerë imët

2 lugë kikirikë të pjekur pa kripë

Përgatitja:

Filloni duke ngrohur vajin në një tigan të madh që nuk ngjit mbi nxehtësinë mesatare. Shtoni spinaqin dhe gatuajeni duke e përzier shpesh, derisa të thahet, rreth 3 minuta. Thyeni vezët në tigan dhe mbulojeni tiganin me një kapak duke vazhduar gatimin.

Bashkoni në një entë të madhe salcën e sojës, grurin, qepët dhe trasferojini edhe ato në tigan duke i gatuar për pak minuta.

Kur masa të mpikset dhe të ketë një ngjyrë të artë hiqeni nga zjarri.

Në fund shtoni kikirikët e pjekur dhe të copëtuar për më shumë shije dhe vlera.