Klaus Gjasula rikthehet në Bundesligë, Leart Paqarada shënon dhe shpreson ende me St. Paulin ngjitjen në elitë

Kur ka mbetur edhe 1 javë nga përfundimi i kampionatit, Klaus Gjasula me klubin e tij të Darmstadt, që këtë sezon militonte në Bundesliga 2, arritën matematikisht rikthimin në elitën e futbollit gjerman.

Skuadra ku bën pjesë edhe mesfushori i kombëtares shqiptare, ia doli të triumfojë me rezultatin minimal 1-0 ndaj Magdeburg, duke shkuar në kuotën e 67 pikëve dhe siguruar ngjitjen në Bundesligë, duke lënë pas në renditje Heidenheim dhe Hamburger SV.

Një rol tejet të rëndësishëm në këtë sukses të Darmstadt, luajti padiskutim edhe lojtari kuqezi, i cili me paraqitjet e tij ishte një pikë kyçe në mesfushën e klubit gjerman.

Në këtë mënyrë, skuadra e Gjasulës rikthehet në elitë, ku për herë të fundit kishte qenë në Bundesligë në sezonin 2014-2015.

Ndërkohë nga ana tjetër Leart Paqarada shënon në fitoren 3-4 të St. Paulit ndaj Holstein Kiel dhe shpreson ende për një ngjitje në kategorinë e më të mirëve.

Futbollisti i Përfaqësueses së Kosovës, i cili mban edhe shiritin e kapitenit tek skuadra gjermane, realizoi ndaj Kielit në minutën e 74-të, duke shënuar golin e 4-t për ekipin e tij. St. Pauli renditet në vendin e 4-t të Bundesliga 2 dhe ndodhet vetëm 3 pikë larg Hamburgut të vendit të 3-të, që të çon në play-off.

Paqarada ka zhvilluar një sezon mjaft të mirë në ligën e dytë gjermane, duke arritur të shënojë 2 gola dhe të kontriubojë për shokët e ekipit edhe me 10 asiste./Limit.al