Shumica prej nesh ndoshta mendojnë se peshkaqenët janë krijesat më të rrezikshme të detit. Por sipas një zhytësi profesionist ju duhet të keni më shumë frikë nga kandili i detit.

Amerikania Kayleigh Grant ka shijuar qindra takime me peshkaqenë, shpesh duke i ledhatuar shpinën dhe duke i mbrojtur me një pëllëmbë të thjeshtë në feçkë.

E magjepsur nga krijesat, që kur gjeti dhëmbin e një peshkaqeni në një nga zhytjet e saj të para, 35-vjeçarja thotë se ka parë shumë më tepër lëndime dhe më të rënda nga kandil deti.

Ajo beson se notarët nuk duhet t’i frikësohen një sulmi nga peshkaqeni nëse nuk janë duke notuar vetëm në ujë të turbullt dhe në panik sepse e kanë pikasur një të tillë, raporton “Mirror”.

Megjithatë, kandili i detit është më shqetësues, paralajmëron ajo, pasi ato janë shumë më të vështira për t’u dalluar dhe nuk duhet të synojnë notarët për t’i lënduar, siç bëjnë peshkaqenët.

Kayleigh, nga Kona, Hawaii, tha se “Në një nga zhytjet e mia të para , gjeta një dhëmb peshkaqeni. Unë u fiksova dhe fillova të ndiqja mjeshtrit e mi të zhytjes. Unë i shoh peshkaqenët absolutisht të bukur dhe e kuptoj se roli i tyre në ekosistem si grabitqar është jetik për shëndetin e oqeaneve tona. Ata janë në fakt shumë të turpshëm dhe të llogaritur. Kur shkoj në një zhytje peshkaqenësh, më duket gjithmonë magjepsëse sesi ata kanë më shumë frikë nga ne sesa ne prej tyre. Ata nuk janë njeriu që ha përbindësha që media i portretizon shpesh. Takimet më të këqija me jetën detare që kam parë, janë nga kandili i detit”.

Kayleigh thotë se asnjëherë nuk ka pasur frikë se do të vritej nga krijesat, pavarësisht se kalonte orë të tëra në ujë të thellë.

Ajo shtoi se “Kam regjistruar qindra apo edhe mijëra zhytje peshkaqenësh në këtë pikë. Është jashtëzakonisht e rrallë që ata të na ngatërrojnë si ushqimin e tyre. Kur hyjmë në shtëpinë e tyre, ne rrezikojmë. Kjo është arsyeja pse përmes videove të mia shpresoj të tregoj se si të shmangim një ndërveprim negativ me peshkaqenët”.

Që nga fillimi i saj në zhytje, Kayleigh e ka bërë misionin rehabilitimin e imazhit të peshkaqenit në mendjen e publikut.

Ajo gjithashtu thekson se peshkaqenët janë grabitqarë dhe se mbeten të rrezikshëm kur një njeri hyn në mjedisin e tyre.

Në një takim shqetësues, ajo rekomandon të qëndroni të qetë, të mbani kontaktin me sy dhe të vendosni diçka mes vetes dhe kafshës.

Kayleigh shpreson se më shumë njerëz do të bëhen të hapur për të notuar me peshkaqenë dhe do të rimendojnë perceptimin e tyre për kafshët.

Ajo tha se “Njerëzve me të vërtetë u pëlqen të shohin peshkaqenët dhe shpesh ndryshojnë perceptimin e tyre për ta pasi më në fund takojnë një të tillë. Njeriu ndoshta është i frikësuar ose i lodhur nga peshkaqenët, por ata janë grabitqarë të mirë dhe kafshë shumë të afta, kështu që unë mund ta kuptoj patjetër se nga vjen kjo frikë”. /”Mirror” – Limit.al