Përbërësit: 2 tasa pluhur, 1 tas sheqer, 1 tas qumësht, 1/2 tas vaj, 2 vezë të mëdha, 1 lugë të vogël ekstrakt vanilje, 2 lugë të vogla sodë pjekjeje, 1/2 lugë të vogël kripë

Përgatitja: Në një tas të madh, përziej pluhurin, kripën dhe sodën e pjekjes. Në një tas tjetër, përziej vezët, shto sheqerin dhe vajin dhe përzieji derisa të bëhet një masë e njejtë. Shto qumështin dhe ekstraktin e vaniljes dhe përzieji sërish. Shto masën e thatë në masën e lagur dhe përzieji derisa të bëhet një masë e njejtë. Vendos masën në një formë për kek dhe futini në furrë në temperaturën 180°C për 30-35 minuta. Testo me nje thikë për të parë nëse është gatuar në mes të kekut dhe nëse thika del e pastër, keku është gatuar.

T’ju bëjë mirë! /Limit.al