Përbërësit: 20 gr gjalp, kripë, piper, gjysëm kokrre limon, uthull, 1 e verdhë veze, 2 kokrra vezë

Përgatitja: Si fillim përgatisim salcën hollandeze duke shkrirë salcën në banjomari si dhe duke i hequr shkumën. Në një enë hedhim të verdhën e vezës shtojmë lëngun e limonit, kripë dhe piper. Shtojmë ngadalë gjalpin dhe vazhdimisht e trazojmë, do vëmë re se salca do ndryshojë ngjyrë dhe bëhet më e qëndrueshme. Duhen rreth 5 min per t‘u zier në zjarr të ulët duke u përzier pa ndërprerje për të përfituar salcën hollandeze. Ndërsa vezët i ziejmë në ujë me uthull. /Limit.al