Milan në gjysmëfinale të Champions League, kuqezinjët rikthen në këtë fazë pas 16 vitesh

Nga Gullit dhe Van Basten duke shkruar një copëz historie, deri tek Maldini duke ngritur lart atë trofe aq shumë të dëshiruar në kontinentin e vjetër.

Ngjyrat kuqezi rikthehen në gjysmë-finale të Champions League, pas 16 vitesh pritje. Milan rikthehet në këtë fazë të këtij kompeticioni, pas triumfin të lavdishëm të vitit 2007, në Athinë.

Milanezët kaluan në çerek-finale pengesën Napoli, duke dalë nga stadiumi ‘Maradona’ me një barazim të vyer 1-1, që i kalon ata më tej, pas suksesit në ndeshjen e parë 1-0, në ‘San Siro’.

U duk sikur gjërat do të shkonin keq për kuqezinjtë, kur në minutën e 22-të, Giround humbi një 11-metërsh.

Por në minutën e 43-të, sulmuesi francez nuk mund të gabonte me portën thuajse të boshatisur, duke kaluar në avantazh skuadrën e tij.

Meritën më të madhe për këtë gol e ka Leao, i cili me një vrapim galopant nga gjysmë-fusha e tij, kalon 3 lojtarë kundërshtar dhe nxjerr një pas fantastik për Giroud.

Në pjesën e dytë portieri kuqezi, Maignan tregoi edhe njëherë vlerat e tij, duke pritur penalltinë e Kvaratskhelia, në minutën e 82-të.

Osimhen vendosi baraspeshën në minutën e 93-të, për skuadrën e Spallettit, por ky gol vlen vetëm sa për statistikë.

Ndeshja përfundon 1-1 dhe skuadra e Piolit kualifikohet në gjysmë-finale, për herë të 13 në historinë e Champions League./Limit.al

NAPOLI-MILAN (VIDEO)