Gjyshja 90-vjeçare, e cila kaloi 88 vjet në tribuna

Në moshën 90-vjeçare, ajo është tifozja më jetë gjatë e skuadrës së Selta Vigo. Alicia Barreiro Grana ka kaluar një jetë me klubin spanjoll që këtë vit feston 100 vjetorin.

2023 është viti i njëqindvjetorit të Selta Vigo. Ka kaluar pothuajse një shekull që nga ai 23 gusht 1923, kur dy skuadrat e qytetit u bashkuan: Real Vigo Sporting dhe Real Club Fortuna. Kjo supozoi themelimin e klubit aktual të Selta Vigo-s. Përgjatë këtyre 100 viteve histori, skuadra nga Vigo ka luajtur 57 sezone në La Liga dhe ka kaluar 32 sezone të tjera në La Liga 2. Përveç kësaj, klubi ka përjetuar momente të tjera të shkëlqyera sportive duke ngritur një Kupë Intertoto (2000), ka luajtur në Ligën e Kampionëve (2003-04), ka arritur një gjysmëfinale të Ligën Europa (2016-17) dhe ka luajtur deri në tre finale të Kupës së Spanjës.

Është një person që ka dëshmuar pothuajse të gjithë evolucionin e Selta Vigo-s. Ka vuajtur, por edhe ka shijuar gëzimin. Kjo është Alicia Barreiro Grana. Në moshën 90-vjeçare ajo mbush 91 në muajin maj.

“Ndjej një kënaqësi të madhe. Do të doja të kishte më shumë gra. Në kohën time, zonjat nuk shkonin shumë në futboll. Për mua ky sport kishte të bënte me burrat që vraponin nga një vend në tjetrin me top. U mërzita sepse isha shumë e vogël, merrja kukulla dhe luaja me to, ndërsa babai dhe xhaxhallarët i shijonin lojërat. Kur u rrita, fillova të më pëlqente”, kujton Alicia herët e para që ndiqte një ndeshje futbolli.

Selia 52 në rreshtin e tetë, në zonën e sipërme të Tribunës së stadiumit Abanca Balaidos, është zënë nga Alicia për dekada të tëra.

“Ka tifozë më të vjetër se unë, por unë jam anëtarja e parë. Babai im Maksimo më çoi në futboll kur isha vetëm tre vjeç”, kujton Alicia.

Të gjithë tifozët e Selta Vigod mezi presin njëqindvjetorin e klubit më 23 gusht 2023, por pa dyshim, Alicia Barreiro do të jetë tifozja që e pret më shumë atë ditë. Ajo është anëtarja numër 1. Një jetë që e shoqëron Selta Vigon e saj.