Këta janë 12 filmat që do t’ju mbajnë mbërthyer pas ekranit këtë tetor sipas BBC:

ANTLERS-

Në dramën horror të fundit të prodhuar nga Guillermo del Toro, një mësuese shkolle (Keri Russell) dhe një sherif (Jesse Plemons) dyshojnë se një krijesë e mbinatyrshme po përgjon qytetin të tyre të vogël në Oregon.

Mass –

Në Mass, debutim i regjisorit Fran Kranz, 4 aktorët: Jason Isaacs, Martha Plimpton, Ann Dowd dhe Reed Birney luajnë dy çifte që takohen në rrethana të rënda. Vite më parë, djali i njërit çift vrau djalin e tjetrit gjatë të shtënave në shkollë. Tani, me këshillën e një terapisti, katër prindërit e pikëlluar takohen në një kishë për të folur për atë që ndodhi.

The Velvet Underground

Filmi eksploron skenën e artit të Nju Jorkut në vitet 1960, duke zbuluar fëmijërinë e trishtë dhe ndikimet avangarde që perjetuan anëtarët themelues të grupit, Lou Reed dhe John Cale. Një histori e treguar shkëlqyeshëm, e cila bën që zemrat të fluturojnë dhe të thyhen në të njëjtën kohë

Last Night in Soho

Komedia horror e udhëtimit në kohë nga Edgar Wright sjell Thomasin McKenzie (nga Jojo Rabbit) si një studente të modës e cila është e stresuar nga jeta në Londrën qendrore të zhurmshme dhe agresive. Ajo është më e lumtur kur kthehet në shkëlqimin e viteve ’60, ku identiteti i saj shkrihet me atë të një këngëtareje aspirante, Anya Taylor-Joy (nga Queen’s Gambit). Por ndoshta Soho në vitet 1960 ka edhe një anë kërcënuese, gjithashtu.

Lamb

Maria (Noomi Rapace) dhe Ingvar (Hilmir Snær Guðnason) drejtojnë një fermë delesh së bashku në një luginë të largët islandeze. Asnjëri prej tyre nuk ka qenë i lumtur që nga humbja e vajzës së tyre, kështu që kur gjejnë një fëmijë tjetër për të birësuar, ata nuk hezitojnë. Mos u shqetësoni që foshnja ka më shumë thundra dhe lesh se sa prisni që një fëmijë të ketë. Ajo që është akoma më e çuditshme është se çifti e trajton fëmijën sikur të ishte krejtësisht normale, gjë që e bën komedinë horror Valdimar Jóhannsson, si qesharake ashtu edhe të tmerrshme.

The French Dispatch

Një antologji e tre tregimeve të çuditshme, të shkurtra, të vendosura në qytetin imagjinar francez Ennui-sur-Blasé, dhe gjoja të nxjerra nga faqet e një reviste të stilit të Nju Jorkut në mesin e shekullit të 20-të do të sjellin  Timothée Chalamet, Benicio del Toro dhe Léa Seydoux së bashku me  Bill Murray, Owen Wilson, Tilda Swinton dhe Jason Schwartzman.

The Show

“The Show” është një film detektivësh që flet për një njeri misterioz (Tom Burke) që pastron rrugët e Northampton dhe për një hajdut të xhevahirëve (Darrell D’Silva), por është gjithashtu një odise surreale, magjike, e natës.

The Last Duel

Filmi epik mesjetar bazohet në historinë e vërtetë të duelit të fundit të Francës të sanksionuar ligjërisht. Luftëtarët  janë Jacques LeGris (Adam Driver) dhe Jean de Carrouges (Matt Damon), të cilët akuzojnë LeGris për përdhunimin e gruas së tij (Jodie Comer). E veçanta është se ne i shohim ngjarjet tre herë, nga perspektiva e personazheve kryesorë, dhe secili seksion është skenar nga një shkrimtar i veçantë: Damon, Nicole Holofcener dhe Ben Affleck.

Dune

Drejtuar nga Denis Villeneuve, ky është një film i zymtë, gjithëpërfshirës i cili zgjat 155 minuta. Buxheti është kolosal, ekuipazhi është i nivelit të lartë dhe kasti është i mbushur me emra të mëdhenj, përfshirë Timothée Chalamet, Oscar Isaac, Josh Brolin, Zendaya dhe Dave Bautista.

Titane

Filmi është një histori tronditëse dhe komike për një vrasës serial (Agathe Rousselle) i cili bën seks me një makinë dhe më pas fshihet nga autoritetet duke u maskuar si djali i zhdukur i një shefi zjarrikëseje që me steroide (Vincent Lindon).

Bergman Island

Në dramën enigmatike “Ishulli Bergman” të Mia Hansen, Løve, dy nga pelegrinët janë Chris (Vicky Krieps) dhe Tony (Tim Roth), një çift i martuar shkrimtarësh-regjisorësh. Tony është atje për një retrospektivë të thrillerëve të tij të dhunshëm. Chris, e pasigurt është mbërthyer në skenarin e saj të fundit, por ishulli i jep asaj një ide që shpaloset si një film brenda një filmi, me Mia Ëasikoëska dhe Anders Danielsen Lie.

Ron’s Gone Wrong

Filmi me kukulla, i pari metrazh të gjatë nga një studio e re britanike, Locksmith Animation, “Ron Gone Ërong” është një komedi familjare për dallimet midis mediave sociale dhe ndërveprimit fizik. Heroit të tij të shkollës, Barney (Jack Dylan Grazer), i jepet ajo që duket se është lodra ideale, një robot me shkëlqim i cili është programuar të jetë shoku i tij , duke supozuar se funksionon siç duhet. Pengesa është se ky robot i veçantë, Ron (Zach Galifianakis), mezi punon në fakt../