Dimri po vjen me shpejtësi dhe bashkë me të, edhe nevojat e udhëtarëve për pushime dimërore. Nuk ka asgjë më të bukur se fakti që liqenet e ngrira i lejojnë njerëzit të ecin mbi ujë.

Gjithashtu, ato ofrojnë përvoja të paharrueshme dimërore së bashku me shumë aktivitete. Liqenet e ngrira më të mira janë të vështira për t’u gjetur, kështu që më poshtë është një listë e liqeneve të ngrira më të bukura që mund të vizitoni në mbarë botën.

Pellgu Blu, Hokkaido, Japoni

Më specifikisht, ky pellg i krijuar nga njeriu ndodhet në Shirogane, Biei, Hokkaido, Japoni. Ideja e krijimit të tij erdhi për të kufizuar baltën vullkanike që shpërthente nga mali Tokachi kur u ndërtua diga e lumit Biei. Nga të gjitha pellgjet, Pellgu Blu në Shirogane është i vetmi që shfaq ngjyra të bukura në varësi të stinëve.

Liqeni Gri, Kili

Rrjedha në anën lindore të Parkut Kombëtar Torres del Paine është Liqeni Gri. Me Akullnajën magjepsëse Gri që gjendet në Liqenin Gri, gjithçka atje është thjesht gri. Me një thellësi prej 500 metrash dhe i rrethuar nga atraksione të shumta natyrore, ky liqen është shtëpia e ajsbergëve të mëdhenj që vijnë nga Akullnaja Gri.

Jökulsárlón, Islandë

Liqeni akullnajor dhe plazhi i ngrirë i Jökulsárlón konsiderohet si mrekullia natyrore e Islandës. Ajo që e bën liqenin të veçantë është reflektimi i Dritave të Veriut që krijon një peizazh më emocionues dhe romantik. Jökulsárlón është gjithashtu liqeni më i thellë në Islandë, me një thellësi deri në 248 metra dhe sipërfaqe prej 7 milje katrorë.

Liqeni Bajkal, Rusi

Liqeni i famshëm Bajkal i Rusisë jugore-qendrore, pranë kufirit mongol, mban rekordin e liqenit më të vjetër dhe më të thellë në të gjithë botën, që përmban 20% të të gjitha rezervave të ujit të ëmbël në botë. Ky liqen ka 27 ishuj të pabanuar, ndërsa më shumë se 300 përrenj dhe lumenj ushqehen këtu.

Liqeni Ellery, Kaliforni

I vendosur vetëm dy milje jashtë hyrjes Yosemite është liqeni artificial Ellery, i cili ka dy pamje të ndryshme dhe përfshin një park kampingu me 12 vende për kamping, disa prej të cilave mund të mbajnë automjete deri në 8.5 metra.

Mali Douglas, Alaskë

Në jug të Gjirit Kamishak, pranë pjesës më verilindore të Gadishullit të Alaskës gjendet liqeni krater në majën e malit Douglas. Maja mund të arrihet përmes ngjitjes në këmbë ose me makinë, në një distancë rreth 2134 metra, si dhe ofron disa nga pamjet panoramike 360 ​​gradë më të mira në botë. Gjallesat ujore si fokat, orka dhe shpendët e ujit mund të shihen shpesh – entuziastët e fotografisë do t’i donin me patjetër kamerat e tyre për këtë vizitë!

 Liqeni Morey, Vermont

Për të përjetuar paqësisht bukurinë e dimrit në Vermont, vizitoni Lake Morey Resort për shërbime akomodimi që ofrojnë kënaqësitë tipike dimërore. Përjetoni pistën 4,3 milje të gjatë të patinazhit, të pastër si kristal dhe me sfondin e bardhë malor si pamje; provoni të luani hokej në sheshin e patinazhit, të bëni ski si dhe shumë aventura të tjera. / The Travel