Ai që supozohej të ishte një kompleks luksoz për të huajt e pasur është shndërruar në një qytet fantazmë i frikshëm në Turqi

Gjatë shekujve të kaluar, fuqia dhe ndikimi i monarkive europiane në politikën e vendeve të tyre përkatëse mund të jetë zvogëluar, por kështjellat dhe pallatet madhështore kanë rezistuar. Ka diçka në lidhje me ekstravagancën dhe pasurinë e pamohueshme të ndërtesave që i bën ato plotësisht të përjetshme.

Ndoshta kjo ishte arsyeja që i shtyu vëllezërit Yerdelen, sipërmarrësit turq të pasurive të patundshme, të ndërtonin një fshat të quajtur Burj Al Babas, me 732 mini-kështjella afër Detit të Zi.

Në fund të fundit, kishte kuptim: Të huajt e pasur të painteresuar për jugun e Francës ose skajin verilindor të Spanjës mund të shijonin klimën mesdhetare në tarracat e stilit gotik me pamje nga pylli i harlisur turk. Për të mos përmendur, zhvilluesit e projektit, Sarot Group (drejtuar nga vëllezërit dhe partneri i tyre Bülent Yılmaz), zgjodhën me kujdes vendin për mbretërinë e vogël: në qytetin romak të Mudurnu, i cili është i njohur dhe i dashur për të burimet termale dhe ujërat shëruese. Çdo vilë ka ngrohje nën dysheme dhe xhakuzi në çdo kat, duke përforcuar idenë e luksit europian në Lindjen e Mesme.

Pastaj ekonomia e Turqisë hyri në një bllokim të rëndë për shkak të një grushti shteti politik të dështuar, sulmeve terroriste dhe, natyrisht, pandemisë, zhvilluesit u detyruan të shpallnin falimentimin. Për më tepër, investitorët dhe blerësit tërhoqën paratë nga projekti 200 milionë dollarësh, i cili nuk i ndihmoi shpresat e rimëkëmbjes së Sarot Group, dhe lugina e dikurshme e mbushur me prona u bë një lagje me strehëza boshe, gjysmë të përfunduara.

Nga larg, lagjja me çati gri duket si skena e një filmi të Disney-it, ndoshta si tek përralla “E bukura dhe Bisha”, por, pasi t’i shohësh më nga afër, Burj Al Babas mburret me një ndjesi të frikshme post-apokaliptike, me radhë kështjellash pjesërisht të përfunduara, peizazhe të çrregullta dhe pa shenja jete. Fshati i zbrazët është drithërues, si një qytet vezullues i shkatërruar nga lufta.

 

Getty Images

Burj Al Babas përbëhet nga më shumë se 700 kështjella shumëkatëshe, gjysma e të cilave ishin shitur deri në vitin 2019. Pas një serie ngjarjesh fatkeqe botërore, ekonomia e Turqisë u tkurr, duke e lënë të pasigurt fatin e fshatit.

 

Me detaje arkitektonike të zbukuruara nga frymëzimet gotike, duke përfshirë harqe me majë dhe kupola me vija, kështjellat pothuajse identike rreshtohen në rrugët gjarpëruese pak jashtë qytetit romak të Mudurnusë. E gjithë kjo lagje ka një atmosferë të ftohtë të pasluftës.

 

Zhvilluesit e projektit zgjodhën një luginë masive rrëzë maleve veriperëndimore të Turqisë për të tërhequr arabë nga vendet e Gjirit. Çdo kështjellë mburret me një pamje të mrekullueshme të natyrës që ofron.

 

E mbuluar me një shtresë të hollë bore, Burj Al Babas merr një pamje më përrallore.

 

Ajo që dikur ishte një parajsë e frymëzuar nga Europa në Lindjen e Mesme tani është e mbushur me materiale ndërtimore të braktisura, duke e bërë atë një qytet fantazmë.