Në një ceremoni virtuale, “Grammy Latin 2020” dha çmimet më të mira për muzikën latine, të enjten në mbrëmje.

Ylli spanjoll i popit, Alejandro Sanz, këngëtarja folk-pop meksikane Natalia Lafourcade dhe reperi Porto Rikan Residente ishin fituesit më të mëdhenj në Grammy Latine 2020.

Sanz mori çmimin për të dytin vit, për Contigo, një këngë e sinqertë dashurie.

Lafourcade fitoi albumin e vitit për “Un Canto por México”, i lëshuar në përfitim të një qendre kulturore të dëmtuar në tërmetin 2017 në Puebla.

Residente’s René, një këngë autobiografike e shkruar pas një episodi të rëndë depresiv, u emërua kënga e vitit. Lafourcade dhe Residente morën çmime të mëtejshme, përkatësisht për këngën më të mirë rap / hip-hop dhe këngën më të mirë alternative.

Treshja mundi yje të famshëm të pop-it si Bad Bunny, J Balvin, Karol G dhe Maluma, të cilët janë ndër artistët më të transmetuar në botë, megjithëse artistët “urbanë” gjetën sukses në kategoritë e tjera.

Bad Bunny, me hitin “Dákiti” aktualisht është kënga më e transmetuar globalisht në Spotify, fitoi performancën më të mirë në reggaeton për Yo Perreo Sola, ndërsa J Balvin, i cili kryesoi listën e nominimeve me 13, fitoi albumin më të mirë urban për Colores – çmimin e tij të parë ndonjëherë Latin Grammy .

Lista e plotë

Kënga e Vitit: “René”, Residente

Rekordi i vitit: “Contigo”, Alejandro Sanz

Albumi i vitit: “Un Canto por México, Vol.1”, Natalia Lafourcade

Artisti më i mirë i ri: Mike Bahía

Kënga më e mirë pop: “Tu tu”, Camilo dhe Pedro Capó

Kënga më e mirë Rock: “Biutiful”, Mon Laferte

Kënga më e mirë Pop / Rock: “Kënga e Bishave”, Fito Páez

Kënga më e mirë Rap / Hip Hop: “Before the World Ends”, Resident

Kënga më e mirë alternative: “En Cantos”, Ile dhe Natalia Lafourcade

Albumi më i mirë Salsa: “40”, Grupo Niche