Jam duke i percjellur me vemendje ftesat dhe perpjektet e shumta qe behen nga individet ,organizatat dhe shoqatat e ndryshme per unifikimin e bashkimin e subjekteve politike shqiptare per zgjedhjet parlamentare ne MZ,kerrkesave te cilave ju bashkangjitem fuqishem edhe une duke shkuar prej asaj thenje “bashkimi ben fuqin”,sidomos sot kur korpusi shqiptar eshte duke u zvogeluar dukshem.
Ne zgjedhjet e fundit shqiptaret fituan vetem nje deputet,i cili sot eshte nenkryetar i Kuvendit republikan,edhe keta simbas marrveshjese te koalicionit me partin me te madhe DPS.Mendoj se Genc Nimanbegu me qendrimet e tij na ka gezuar shume here,njesoj si ministri per pakica Meto Zenka,dhe me vjen shume keq qe sot keta politikan jane ndar ne dy “taborre”,te cilet nuk e gjeten nje rruge per te shkuar bashk me te tjeret drejte nje fitore te sigurt me te cilen na kishin gezuar e ber krenar njesoj si na beri “Forumi Shqiptar” ne zgjedhjet komunale te Tuzit . UDSH e Partia Demokratike sigurisht e kan “Lidh Kalin” dikun tjeter kur u bene bashk pa pyetur e ftuar subjektet tjera politike,e sidomos ato qe e kan elektoratin me te gjer se keta.Sidoqofte duhet ber perpjekje dhe leshime maksimale per te dalur sa me te bashkuar e sa me te pregaditur per te fituar 2-3 deputet,neqofte se jo,atehere e pachin vehten dhe popullin ne qafe.
 
Kesaj here mbartesi i listes simbas mendimit tim duhet te jete nga trojet e Plave&Gucise dhe Rozhajes,megjithese nuk e kan numrin e votuasve per nje deputet,por mos harroni se keta mbi 30 vjet i kan mbeshtur,votuar e perkrahur pa rezerve kandidatet e partive shqiptare.
 
Aktivisti,veprimtari dhe atedhetari i devotshem Ali Daci e ka merituar te jet deputet mbas 30 vitesh te aktiviteteve kombetare.epse jo edhe nje intelektual i ri e i pregaditur Bujar Hasangjekaj ose dikush tjeter nga keto treva.