Nëse ndiheni të lodhur në mëngjes, bëhuni një “smoothie” me kafe, transmeton Gazeta Metro.

Ngriteni dorën tuaj nëse të paktën një herë në javë në mëngjes juaj të duket si ky: Ju bie alarmi dhe ju të paktën tre herë para se të zgjoheni e ndalni, dhe të fillojnë të vraponi si të çmendur rreth e çark shtëpisë për t’i përmbledhur të gjitha gjërat para se tu nisur për në punë.

Për fat të mirë, ka një “mashtrim” të vogël që do t’ju mbrojë nga nevoja për të pirë kafe para se të kaloni nëpër derë. Nëse në mëngjes jeni me të vërtetë të lodhur, bëni vetvetes një smoothie me kafe.

Smoothie me gjalpë kikiriki dhe esspreso

Çelësi për shijen e këtij trondit në pluhur esspreso, por në qoftë se ju ngushtë në kohë, ju gjithmonë mund të zëvendësojë atë me një goditje esspreso ose një filxhan e gjysmë kafe.

Smoothie Peppermint Moka

Thjesht shtoni disa ekstrakt mente në kafe, banane, qumësht bajame dhe pluhur kakao, dhe kanë fituar një kafe moka mente. Nëse ju ndjeheni të zbukuruar, shtoni disa gjethe të freskëta nenexhik në krye.

Smothie të ftohtë me kafe

Ju do të duhet të filloni përgatitjen në mbrëmje, por do të paguani. Plotësoni një enë plastike për të bërë kube akulli me pjesën tjetër të kafes tuaj, pastaj të vënë një kube pak në smoothie tuaj e trazuar.