Përbërësit:

fileto peshku (sipas dëshirës)

150 g patatina të kripura

100 g miell

15 g sodë buke

kripë

250 ml birrë

 

Përgatitja:

Vendosim në 50 gramë patatina në një enë dhe i thërmojmë me dorë. Shtojmë miellin, sodën, birrën dhe pak kripë.

Në një pjatë thërmojmë pjesën tjetër të patatinave. Marim filetot e peshkut dhe i marinojmë me masën e krijuar më pas i kalojmë tek patatinat e thërmuara.

Filetot e përgatitura i skuqim me në vaj të nxehtë.