Filmi Green Book ishte fituesi i çmimit më të lakmuar të ceremonisë së Oskarve mbrëmë në Hollivud, duke siguruar çmimin në kategorinë e filmit më të mirë, ndërsa aktori Mahershala Ali fitoi në kategorinë e aktorit më të mirë në rol dytësor. Filmi fitoi edhe për skenarin më të mirë origjinal.

Kjo dramë e bazuar në ngjarje reale shtjellon historinë e një pianisti të njohur afrikano-amerikan që zë miqësi me shoferin e tij të bardhë gjatë udhëtimit të tyre përmes jugut të Shteteve të Bashkuara në fillimet e viteve 1960 kur ende mbretëronte ndarja e rreptë racore. Filmi është pritur me reagime të përziera nga kritika, disa duke e kritikuar se nuk ka respektuar ngjarjet reale në shtjellimin e subjektit, të tjerët duke kritikuar personazhin e shoferit si një “shpëtimtar i bardhë” gjë që e fut filmin në kategorinë e realizimeve që e tregojnë përvojën afrikano-amerikane përmes syve të personazheve të bardhë.

Regjisori meksikan Alfonso Cuaron ishte fituesi tjetër i madh i mbrëmjes për realizimin e tij me titull Roma. Ai u nderua me tre Oskar, për kinematografinë më të mirë, regjisorin më të mirë dhe si filmi më i mirë në gjuhë të huaj për këtë film që ka në qendër të subjektit dramën e heshtur të një punonjëse shtëpiake të punësuar nga një familje e shtresës së mesme në Qytetin e Meksikos në vitet 1970.

Aktorja e filmit Yalitzia Aparicio është e para aktore që i përket popullatës indigjene të Amerikës, e cila konkurroi në kategorinë e aktores më të mirë për Oskar. Çmimin e fitoi mbrëmë aktorja britanike Olivia Colman për rolin e saj në filmin The Favorite.

Rami Malek i cili realizoi një transformim magjepës në rolin e Eddie Mercuryt, këngëtarit legjendar të grupit Queen për filmin Bohemian Rhapsody, fitoi Oskarin si aktori më i mirë.

Regina King u zgjodh në kategorinë e aktores më të mirë në rol dytësor për lojën në filmin If Beale Street Could Talk.

Regjisori dhe skenaristi veteran Spike Lee fitoi mbrëmë për skenarin më të mirë të adaptuar mbi të cilin u realizua filmi BlackkKlansman.

Lista e plotë të fituesve në Oscar 2019:

Best Picture (Filmi më i mirë):

Black Panther

BlacKkKlansman

Bohemian Rhapsody

The Favourite

Green Book – FITUES

Roma

A Star Is Born

Vice

Best Director (Regjisori më i mirë):

Spike Lee, BlacKkKlansman

Paweł Pawlikowski, Cold War

Yorgos Lanthimos, The Favourite

Alfonso Cuarón, Roma – FITUES

Adam McKay, Vice

Best actor (Aktori më i mirë):

Christian Bale, Vice

Bradley Cooper, A Star Is Born

Willem Dafoe, At Eternity’s Gate

Rami Malek, Bohemian Rhapsody – FITUES

Viggo Mortensen, Green Book

Best actress (Aktorja më e mirë):

Yalitza Aparicio, Roma

Glenn Close, The Wife

Olivia Colman, The Favourite – FITUESE

Lady Gaga, A Star Is Born

Melissa McCarthy, Can You Ever Forgive Me?

Best actor in a supporting role (Aktori më i mirë në rolin mbështetës):

Mahershala Ali, Green Book – FITUES

Adam Driver, BlacKkKlansman

Sam Elliott, A Star Is Born

Richard E. Grant, Can You Ever Forgive Me?

Sam Rockwell, Vice

Best actress in a supporting role (Aktorja më e mirë në rolin mbështetës):

Amy Adams, Vice

Marina de Tavira, Roma

Regina King, If Beale Street Could Talk – FITUESE

Emma Stone, The Favourite

Rachel Weisz, The Favourite

Best Animated Feature Film (Filmi më i mirë i animuar):

Incredibles 2

Isle of Dogs

Mirai

Ralph Breaks The Internet

Spider-Man: Into The Spider-Verse – FITUES

Best Cinematography (Kinomategrafia më e mirë):

Cold War

The Favourite

Never Look Away

Roma – FITUES

A Star Is Born

Best Costume Design (Dizajni më i mirë i kostumeve):

The Ballad of Buster Scruggs

Black Panther – FITUES

The Favourite

Mary Poppins Returns

Mary Queen of Scots

Best Documentary Feature (Dokumentari më i mirë):

Free Solo – FITUES

Hale County This Morning, This Evening

Minding the Gap

Of Fathers and Sons

RBG

Best Documentary Short Subject (Dokumentari më i mirë i shkurt):

Black Sheep

End Game

Lifeboat

A Night at The Garden

Period. End of Sentence. – FITUES

Best Film Editing (Filmi me teknik më të mirë):

BlacKkKlansman

Bohemian Rhapsody – FITUES

The Favourite

Green Book

Vice

Best Foreign Language Film (Filmi më i mirë në gjuhë të huaj):

Capernaum

Cold War

Never Looks Away

Roma – FITUES

Shoplifters

Best Makeup and Hairstyling (Grimi më i mirë dhe stili i flokëve):

Border

Mary Queen of Scots

Vice – FITUES

Best Original Score (Muzika/Kompozimi më i mirë):

Black Panther – FITUES

BlacKkKlansman

If Beale Street Could Talk

Isle of Dogs

Mary Poppins Returns

Best Original Song (Kënga më e mirë):

“All The Stars,” Black Panther

“I’ll Fight,” RBG

“The Place Where Lost Things Go,” Mary Poppins Returns

“Shallow,” A Star Is Born – FITUES

“When A Cowboy Trades His Spurs For Wings,” The Ballad Of Buster Scruggs

Best Production Design (Produksioni më i mirë):

Black Panther – FITUES

The Favourite

First Man

Mary Poppins Returns

Roma

Best Animated Short Film (Filmi më i mirë i shkurt i animuar):

Animal Behaviour

Bao – FITUES

Late Afternoon

One Small Step

Weekends

Best Live Action Short Film:

Detainment

Fauve

Marguerite

Mother

Skin – FITUES

Best Sound Editing (Zërimi më i mirë):

Black Panther

Bohemian Rhapsody – FITUES

First Man

A Quiet Place

Roma

Best Sound Mixing (Miksimi më i mirë i zërimit):

Black Panther

Bohemian Rhapsody – FITUES

First Man

Roma

A Star Is Born

Best Visual Effects (Efektet më të mira vizuale):

Avengers: Infinity War

Christopher Robin

First Man – FITUES

Ready Player One

Solo: A Star Wars Story

Best Adapted Screenplay (Skenari më i mirë i përshtatur):

The Ballad Of Buster Scruggs

BlacKkKlansman – FITUES

Can You Ever Forgive Me?

If Beale Street Could Talk

A Star Is Born

Best Original Screenplay (Skenari më i mirë origjinal):

The Favourite

First Reformed

Green Book – FITUES

Roma

Vice