Koalicioni, apo më qartë kuarteti Putin-Erdogan-Rama-Thaçi, një aleancë antipëredimore e antishqiptare, njëherësh kanë herë në dimrin e vetmisë së madhe.
Dy të parët, lider autokrat dhe diktator kanë zgjuar endërrat dhe po përpiqen të jetësojnë ish perandoritë ruso-otomane, njëherësh të ndajnë zonat e influencës në Ballkan permes satelitëve të tyre Rama-Thaçi.
Pak ditë na ndajnë nga 11 vjetori i pavarsisë së Kosovës.
Pak ditë na ndajnë nga 20 vjetori i Rambujesë.
Ky vit është 20 vjetori i çlirimit të Kosovës.
Edhe pak janë na ndajnë nga 20 vjetori i fillimit të bombardimeve të NATOS, Koalicionit të lirisë mbi Serbinë gjakatare të Millosheviçit.
Në 78 ditë makineria luftarake serbe u shkermoq si një kështjellë rëre e kasapi Millosheviç sëbashku me gjeneralët e tij kanibal u detyrua të kapitullonte pa kushte.
Atë kohë Rusia e Boris Jelcinit megjithë presionin diplomatik e veton në OKB nuk mundi tu vijë në ndihmë vëllezërve serbë.
Presidenti Klinton, Sekretarja e Shtetit Ollbrahit, Gjeneral Klark, Londra-Parisi-Roma i treguan mbarë botës së NATO dhe përendimi nuk do lejonin kurrë që në zemër të Europës të ushtrohej dhunë, genocid e spastrim etnik.
Makineria ushtarake kolosale e fitimtare e NATOS mbështeti djemt e vajzat e Kosovës e shumë të tjerëve nga mbarë hapsira etnike shqiptare që ishin rreshtuar në UÇK dhe me kurajo,vetmohim e trimëri të pashoqe rrokën armët e u hodhën si shqiponja në zjarrin e betejave për liri.
Kosova e mbretërve dardanë e Lek Dukagjinit, Zhuj Selmanit , Ymer Prizrenit, Sylejman Vokshit, Mic Sokolit, Sef Koshares – Haxhi Zekës e Ali Ibres.
Kosova e Lidhjes së Prizrenit, e Lidhjes së Pejës.
Kosova e Kuvendit të Verrave të Llukës.
Kosova e Kryengritjeve të mëdha 1908-1909-1910.
Kosova e Kuvendit të Junikut e trinomit të lirisë Hasan Prishtinës- Isa Boletinit-Bajram Currit me 21-25 maj 1912 hartoi platëformën e Kryengritjes së Përgjithshme e u finalizua me shpalljen e Pavarsisë së Shqipërisë dhe ngritjen e flamurit në Vlorë nga Plaku i Vlorës Ismail Qemali.
Kosova ky djep i kuvendeve, besëlidhjeve e kryengritjeve të mëdha për liri e pavarsi u mbyt nga gjaku i dragojve të ri të saj Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha, Hakif Zejnullahu, Adem Jashari, Luan Haradini, Shkelzen Haradini, Agim Ramadani, Sali Çekajt, Fehmi e Xhevë Lladrovcit, Adrian Krasniqit, Bedri Shalës, Bekim Berishës Iliaz Kodrës e mijra djemve dhe vajzave që dhanë jetën për liri e çlirim komëbtar.
Numri i të vrarëve është aq i madh sa çdo pëllëmbë toke është e larë me gjak.
20 vjet më parë bota e lirë u ba dëshmitare e masakrës barbare e çnjerëzore të Reçakut, ku dhjetra shqiptarë të pafajshëm u ekzekutuan nga falangat gjakatare të Millosheviçit dhe Arkanit.
Kjo ngjarje shenoi një pikë kthese për Diplomacinë Euro-Atlantike e permes saj për vetë të ardhmen e Kosovës e të Kombit Shqiptar.
Sot kohët kanë ndryshuar në disfavorr të armiqve tanë historik serbo-sllav-roso-otoman.
Shqiptarët në Ballkan janë një armatë 10 miljonëshe e rreshtuar në krah të Aleancës më të madhe e më të fuqishme që ka njohur bota NATOS-SHBA e BE.
Shqipëria shënon 10 vjetorin e antarësimit në NATO.
Ketë vit Kosova shënon 20 vjetorin e Çlirimit dhe 11 vjetorin e pavarsisë.
Shqiptarët e Malit të Zi me votën e tyre përcaktuan antarësimin e Malit të Zi në NATO dhe vazhdimin e qeverisjes propërendimore.
Shqiptarët e Maqedonisë u banë përcaktues të rrugës së Maqedonisë në NATO dhe BE si dhe ndryshimin e emrit Republika e Maqedonisë së Veriut dhe zyrtarizuan gjuhën shqipe, gjuhën e Aleksandrit të Madh, Pirros, Gjergj Kastriotit (Skenderbeut), Shenjtores Nanë Terezës.
Identiteti historik e kulturor i shqiptarëve, e drejta e tyre zakonore, vyrtytet e kodi i tyre i nderit solidariteti e humanizmi i trashëguar në shekuj, në genin e tyre, janë jo vetëm pashaportë e Identitetit Europian por dhe themel i vlerave të Europës së civilizuar.
Beteja për Kosovën e lirinë e saj nuk ishte vetëm betejë ushtarake.
Ajo ishte për një kohë të gjatë betejë diplomatike e morale, një gurë prove për vlerat e civilizimit përendimor e kancelaritë e tyre.
Sot imperativ i kohës për Kombin Shqiptar është mbrojtja e Kosovës nga coptimi dhe mbrojtja e çdo pëllëmbë tokë e saj.
Kombi Shqiptar ka patur fatin të kishin nga gjaku i tij avokaten hyjnore Nanë Terezen, Gjeniun e politikës Ibrahim Rugovën, mendimtarin e filozofin, mendjendriturin, illuministin, Volterin Shqiptar Ukshin Hotin, të cilin sherbimet sekrete serbo-sllave e vranë 20 vite më parë në shkurt 1999.
Megjithëse trungu i saj ka provuar traktate, konferenca e protokolle, edhe pse ka kaluar një sagë të gjatë sakrificash e kasandrash, humbje të mëdha jetësh njerëzore, genocid të pashembullt, shfarosje masive të popullsisë, spastrim etnik, me elaborate e operacione që nga doktrina e Gjergjoviçit, pyka shqiptare e Çubriolloviçit, elaborati i Qosiçit deri tek operacioni Patkoi i Millosheviçit, Kosova sot në 11 vjetorin e shpalljes së Pavarsisë, në 20 vjetorin e çlirimit është më afër së kurrë për tu bërë pjesë e strukturave Euro-Atlantike dhe Familjes Europiane.
Garante e Mbrojtjes së arritjeve të saj janë Ushtria e Kosovës dhe SHBA.
Kjo do të thotë së në trojet etnike shqiptare krahas flamurit krenar të Gjergj Kastriotit do të valvitet edhe ai ngadhnjimtar i NATOS, i SHBA dhe BE.
Përendimi e vlerat e lirisë, demokracisë e civilizimit kanë qenë ylli polar i shqiptarëve, të tilla janë sot e përgjithmonë.
Burrështetasit e shquar, themeluesit e shtetit të Arbërit, Gjergj Kastrioti, Ismail Qemali, Mbreti Zog.
Rugova, Ramush Haradinaj, Ali Ahmeti, korifejt e Rilindjes Kombtare e të mendimit Frashëllinjtë, Pashko Vasa, Konica, Fishta, Arbër Xhaferi e Ismail Kadareja ju kanë treguar bashkëkombasve të tyre së për shqiptarët dielli lind nga përendon.
Shqiptarët sot janë faktor madhor i pamohueshëm e fuqiplotë në trojet e tyre etnike në Ballkan.
Koha e pazarlleqeve dhe e traktateve të fshehta siç është ky i ndryshimit të kufijve, pra shkëmbim territoresh në kembim të njohjes, një teater sharlatan politik, me skenarist Binomin Putin-Erdogan e aktor Trinjaket Vuçiç-Thaçi-Rama ka përenduar përgjithmonë.
Shqiptarët në shekulln e kaluar edhe pse në kushte shumë herë më të rënda e të pafavorrshme se sot kanë ditur tu tregojnë vendin Haxhi Qamilëve dhe Esadistëve të tyre.
Edi Rama siç shkruante me të drejtë këto ditë një analist nga Kosova e ka shitur praktikisht Shqipërinë të Turqia,
portet, aeroportet, minierat e hidrocentralet, ajken e pasurisë kombëtare të cilat janë mushkëritë e ekonomisë tonë, ua ka varur në qafë barbarëve të Azisë.
Rama ka pushkatuar Kauzën Çame duke ua folur grekëve sëbashku me detit.
Teza e ndryshimit të kufijve, kjo dosje e zezë e kulisave politike ruso-turke e filluar qysh me çlirimin e Kosovës para dy dekadash, është hapur nga sivllau i Putinit, krushku i Erdoganit Vuçiçi dhe po mbështetet nga dyshja kuislinge Thaçi-Rama, për interesat e tyre utilitare.
Vendosmëria e Kryeministrit Haradinaj dhe e Qeverisë së Tij, e Liderit të opozitës së bashkuar të Shqipërisë, e opinionit publik në Kosovë e Shqipëri dhe nga patriotët e Kombit Shqiptar, për të mbrojtur çdo pëllëmbë të trojeve shqiptare qoftë dhe me jetë njerëzore është vija e kuqe që nuk mund ta kalojnë despotët e Kremlinit e Ankarasë dhe sherbëtorët e tyre në Beograd e në të dy anët e kufirit etnik shqiptar.
Në epilogun e çlirimit të Kosovës, ditës së madhe të triumfit kombëtar sikur ta parandjente skenarin ogurzi për të cilin apostrofova më sipër e madhe Shkurte Fejza këndonte në kor me piskamen e shpirtit të një Kombi;
“Pa u farue djem e çka
Jo nuk ndahet Mitrovica
Nuk i leshojmë trojet tona
Krejt Kosova është e Jona”
Në rivarrimin e eshtrave të Isa Boletinit në Mitrovicë Ish Presidenti Nishani u shpreh me këto fjalë.
“Varri i Juaj Baca Ise do të jetë piramidë e kufirit me Serbinë dhe ju do të jeni gardiani i mbrojtjes së trojeve tona.”
E Drejta Ndërkombëtare ka në themel të saj sovranitetin e popujve dhe kjo është thembra e Akilit e projektit antishqiptar të ndryshimit të kufijve përmes shkembimit të territoreve për të cilin punojnë prej kohësh armiqtë tanë shekullor.
Kancelaritë ruso-turke dhe ajo e Beogradit janë mëse të bindura se nuk mund ta ndalojnë zgjerimin e NATOS e as të BE në Ballkan.
E provuan me skenarin malazez dhe maqedonas dhe deshtuan me turp.
Në të dy rastet ishin shqiptarët që i dogjën skenarët e tyre dhe i rreshtuan këto shtete në anën e NATOS e të përendimit.
Me frontin e dytë antiperendimor e antishqiptar me aktor kalifët Rama e Thaçi është përpjekja e fundit e carëve të rinj ruso-turk Putin-Erdogan për ta mbajtur Ballkanin peng të politikës së tyre.
Shqipëria sot është e uzurpuar nga Edi Rama e Qeveria e Tij kriminale.
Është kjo arsyeja madhorë që i bashkon opozitën dhe popullin në një flamur të vetëm, atë Kuqezi.
Me 16 shkurt është marrshimi i pandalshëm i lirisë.
Sovrani zbret si tajfun në sheshet Skenderbej e Nanë Tereza dhe në Bulevardin Deshmorët e Kombit për të shpetuar demokracinë e shtetin e së drejtës të marrë peng nga Sulltan Rama i cili po shet edhe trojet amtare për pushtetin e tij.
Japonezët kanë një postulat;
“Më fal tokë që të shkel”
Thaçi dhe Rama trojet shqiptare të mbytur nga gjaku i derdhur nga martirët e rënë për mbrojtjen e tyre duan të ia bajnë bonos Vuçiçit.
Mitrovica dhe çdo pëllëmbë tokë shqiptare është e jona
Ato do ta mbrojmë me jetën tonë me moton
“Një kokë për çdo pëllëmbë tokë”.