Vendi i dytë më i kërkuar nga italianët në Google është… Shqipëria

Një tjetër sezon turistik është gati të fillojë për italianët. Por cilat janë destinacionet më të kërkuara? Përgjigjja vjen nga Google, i cili analizoi të dhënat e 2018 për kërkimet e italianëve shkruan travelblog.it

Dhe merremi me mend se çfarë? Në vendin e dytë është Shqipëria, që konsiderohet një destinacion i ri i Mesdheut. Sigurisht një destinacion për të zbuluar, shumë popullor për komunitetin e madh lokal.

Shqipëria nuk është një vend shumë i njohur nga italianët, të cilët shpesh ndalen në Kroaci gjatë verës. Megjithatë, vitet e fundit është bërë një destinacion në rritje në Mesdhe, ku pikë e fortë janë plazhet e bukura dhe është aq e lirë sa të japë pushimet pa dëmtuar portofolin tuaj.

Është destinacioni i duhur për ata që nuk duan turizmin klasik masiv dhe duan të qëndrojnë larg nga të gjitha vendpushimet përfshirëse. Për ata që duan të bëjnë detin, Vlora është padyshim destinacioni më i mirë. Shtrirja e bregdetit midis luginës së Llogarasë dhe Sarandës karakterizohet nga një plazh i bukur.

Gjithashtu nuk duhet lënë pa provuar një vizitë në Parkun Kombëtar Karaburun-Sazan, i vetmi park detar në vend. Rezerva shtrihet pothuajse dy kilometra, pranë gjirit të Vlorës. Këtu ju mund të zhyteni dhe të vizitoni shpellat madhështore.

Zona përballë ishullit të Korfuzit është një tjetër alternativë: destinacioni në këtë rast është qyteti i Sarandës, i cili ka një plazh me guralecë të pajisur mirë dhe gjithashtu natyra është e gjallë. Së fundi, mos e humbisni plazhin e Gjipe, i cili është i mbyllur midis Vunos dhe Ilias, dy fshatra të vegjël dhe të bukur në jug.

Sardenja është në krye të listës së kërkimit të italianëve në ueb. Sipas përshkrimit në artikull deti aty është aq i bukur sa ai i Karaibeve, por është vetëm pak orë larg nga shtëpia.

Në vendin e tretë është Sicilia. Një vend ku mund të përjetoni me të vërtetë një pushim 360 gradë, duke përfshirë kulturën, detin, malet dhe ishujt me të vërtetë të bukur. Të vizitosh Siçilinë gjithashtu do të thotë të vizitosh zona të pasura me histori si Lugina e Tempujve apo ski në Etna.

Pastaj vijnë Greqia dhe Kroacia, të dashura nga italianët, në vendin e gjashtë është Toskana e ndjekur nga Zanzibar dhe Korsika ekzotike. Salento dhe Abruzzo janë destinacione gjithnjë e më popullore, sepse lejojnë që të shijosh detin pa kosto të ekzagjeruara, të hahet mirë dhe të shijoni kulturën interesante.