Volker: “Asnjë dhuratë për Rusinë në kurriz të Ukrainës”

Kryenegociatori amerikan për Ukrainën rikonfirmoi garancitë e dhëna nga Departamenti i Shtetit dhe Shtëpia e Bardhë se Presidenti Donald Trump nuk ka arritur ndonjë marrëveshje për Ukraininën gjatë takimit privat prej dy orësh me homologun rus në Helsinki të Finlandës

Presidenti rus Vladimir Putin tha të mërkurën në një takim me diplomatët në Moskë se ai dhe zoti Trump diskutuan mundësinë e një referendumi të mbikqyrur nga bashkësia ndërkombëtare për rajonet seperatiste pro-ruse të Ukrainës lindore. Pohimi në fjalë u përsërit më vonë nga ambasadorit i Kremlinit në Shtetet e Bashkuara.

((https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-07-19/putin-said-to-have-made-trump-a-new-offer-on-ukraine-at-summit ))

Në një intervistë ekskluzive me Myroslava Gongadze, shefe e shërbimit ukrainas të Zërit të Amerikës, Kurt Volker, përfaqësues i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për negociatat në Ukrainë, tha se komentet e Kremlinit rreth referendumit nuk ishin vetëm çorientuese, por edhe të pambështetura.

“Nuk pa patur përpjekje drejt njohjes së aneksimit të Krimesë nga Rusia. Nuk ka mbështetje për një referendum. Asnjë lëvizje ndaj pozicionit të Rusisë për një forcë mbrojtëse për vëzhguesit e OSBE, që do ta ndanin në mënyrë efektive vendin”,tha zoti Volker duke iu referuar propozimit të debatueshëm të Moskës në Kombet e Bashkuara në shtator të vitit 2017.

(( https://www.euractiv.com/section/europe-s-east/news/russia-asks-un-to-set-up-mission-for-east-ukraine/ ))

Referendumet nuk janë pjesë e marrëveshjes së Minskut të vitit 2015, që synon t’i janë fund konfliktit, të sigurojë një armëpushim dhe hapë rrugën për zgjedhje rajonale, tha zoti Volker. Çdo votim i drejtpërdrejtë për shkëputjen nga Kievi, tha ai, nuk do të kishte korrnizën e nevojshme ligjore.

“Pra, shumë gjëra për të cilat shqetësoheshin njerëzit apo kishin parashikuar se mund të ndodhnin (në Helsinki), nuk ndodhën. Prandaj nuk mendoj se ka ndonjë bazë reale për shqetësim”, tha ai duke vënë në dukje se administrata ka vazhduar mbajtjen e sanksioneve ndaj Rusisë në bashkëpunim me aleatët evropianë dhe miratimin e shitjes së armëve për Kievin.

Pentagoni, shtoi zoti Volker, kohët e fundit ka shpalosur planet për një paketë të re ushtarake financimi për vendin e pushtuar të Evropës Lindore.

“Më lejoni të them këtë, se në të gjitha çështjet që ukrainasit i cilësojnë të rendësishme, asgjë nuk është premtuar”, tha ai. “Asnjë dhuratë për Rusinë në kurriz të Ukrainës.”

Komentet e zotit Volker mbështeten reagimet e para nga Garrett Marquis,zëdhënësi i Këshillit të Sigurisë Kombëtare amerikane, i cili tha se Shtëpia e Bardhë nuk po “shqyrton” mbështetjen për referendum në Ukrainën lindore, dhe një deklerarë nga zëdhënësja e Departamentit të Shtetit Heather Nauert, e cila tha se një referendum në Ukrainën lindore “nuk do të kishte legjitimitet”.

Komentet nga tre zyrtarët e lartë amerikanë vijnë pas spekulimeve disa ditore rreth atyre që u diskutuan gjatë një takimi të veçantë kokë më kokë mes Presidentit Trump dhe homologut rus Vladimir Putin në prezencë vetëm të përkthyesve.

Që nga kthimi nga Helsinki, Presidenti Trump ka vazhduar të mbrojë takimin, kryesisht një moment kyç kur ai u pyet rreth ndërhyrjes ruse në zgjedhjet presidenciale amerikane në vitin 2016 ndërsa përbri tij qëndronte udhëheqësi rus.

(( https://www.voanews.com/a/trump-defends-putin-summit-as-poll-shows-high-disapproval/4495141.html ))