Republika pa shtet apo shteti pa Republikë!

Nga Florim Zeqa – Kosovë

Sikurse në një klasë të ciklit të ulët mësimorë, ku të gjithë nxënësit janë të dobët, është e lehtë të jesh nxënës i shkëlqyeshëm, ashtu është e lehtë të jesh politikan “shëmbullorë” në kosovën post-rugoviane, të rrëmbyer nga antivlerat dhe anarkia ligjore.
Sikurse në një shoqëri, ku të gjithë janë të vërbër, ai që sheh me njërin sy bëhet mbret, ashtu edhe në klasën morbide, të korruptuar dhe tejinkriminuar të Kosovës, Hashim Thaçi me shkathësitë (dredhitë) e tij politike është bërë mbret i mbretërve të gjithfuqishëm në Kosovën e pas-pavarësisë!

Jo pa të drejt, disa nga miqt dhe familjarët e mi, kanë filluar të shqetësohen për fatin tim, shkaku i kërcënimeve dhe shantazheve në vijimësi nga çarqe të caktuara, të cilat për qëllim e kanë ndalimin tim në mos kundërshtimin e veprimeve antikombëtare, antikushtetuese dhe antishtetërore të kastës politike në pushtet dhe opozitë,…megjithatë unë nuk tërhiqem nga e drejta për t’i dalë zot vendit dhe popullit tim të nëpërkëmbur nga kusarët politikë, që nga hiqi janë shndërruar në multimilionerë karrshi një popullate të varfër e të pashpresë për jetë në vendin e vet.

Paanshmëria e vlerësimit analitik

Ashtu siq më njohin lexuesit, në shkrimet e mia flas me gjuhën e zemrës, asnjëhere nuk udhëhiqem nga mënia dhe inatet personale, por nga dashuria që kam ndaj atdheut tim-Kosovës dhe bashkombasve të mi.
Unë asnjëherë deri më sot, nuk e kam mbështetur keq-qeverisjen e vendit pavarësisht kush ka qënë në pushtet, sikurse që nuk i kam mbështetur pazaret e pista politike për interesa personale të kujtdo qofshin ato.
“Mazraku në thes nuk hyn”, e thotë një fjalë e urtë popullore.
Dëmet që i ka shkaktuar vendit kjo klasë politike janë të mëdha dhe të pariparueshme.
E kam thënë vite më parë, po e përsëris prapë, sikur të ishte i vetëm Hashim Thaçi, e keqja për vendin do të ishte më e vogël.
E që nuk është i vetëm Hashim Thaçi, u dëshmua edhe në takimin e fundit në Bruksel. Hashim Thaçi nuk ishte e keqja e vetme për vendin përgjatë këtyre gjashtë vjetëve dialog me Serbinë. Bashkë me të ishin të gjitha partitë politike, me përjashtim të VV-së.
Me Thaçin në dialog ishte edhe ajo që sot është më e zëshmja kundër tij-LDK-ja e Isa Mustafës me sejmenët e tij, që ishin suporti më i madh i Hashim Thaçit në dialog me palën serbe në Bruksel.
Në të njëjtën tavolinë që nënshkroi marrëveshjen fatale të 19 prillit 2013 Thaçi me Daçiqin, dy vjet më vonë, të njëjtën e nënshkroi lideri i LDK-së, Isa Mustafa me Vuçiqin, duke i shkelur hiq më pak se 23 nene të kushtetutës.
Për të qenë e keqja akoma më e madhe për vendin, ishte prapë LDK-ja e Isa Mustafës, ajo që e katapultoi Thaçin në postin e presidentit të vendit, i cili sot luan bixhoz me fatin e vendit.
Sikur LDK-ja të mos bënte koalicion me PDK-në, gjegjësisht sikur Isa Mustafa të mos bënte pazare të natës me Thaçin për të kënaqur egon e tij personale, sot nuk do të kishim Hashim Thaçin president, Kadri Veselin kryeparlamentar dhe as Ramush Haradinajn kryeministër.
Me siguri, sot do ta kishim një konstalacion tjetër të forcave politike në pushtet. E për më tepër se kaq, sikur LDK-ja të kursehej nga koalicioni vrastar me PDK-në në vitin 2014-të, sot do ta kishim një situatë krejt tjetër edhe sa i përket pozicionit të Kosovës në raport me miqt ndërkombëtar dhe qytetarët e vendit në radhë të parë.
Përkthyer në gjuhën popullore, sot LDK-në do ta kishim zonjë të politikës kosovare dhe prijetare të proceseve demokratike, promovuese të rendit dhe ligjit në vendin tonë.
“Ai që bie në shtrat me fëmijë, në mëngjes zgjohet i lagur”!
Vetëm një reformim i thellë strukturor dhe përmbajtësorë e pastron LDK-në e “lagur” nga bashkëjetesa e gjatë në qeverisje me PDK-në.
Nuk po zgjatem më tepër me LDK-në, jo për të kursyer lidershipin e saj, por me qëllim të trajtimit të problemit madhor që përballet vendi ynë në ditët e sotme.

Dialogu i Brukselit, zhvesh Kosovën nga identiteti shetëror

Nëse e vlerësojmë nga këndvështrimi analitik momentin e shpalljes së pavarësisë së 17 shkurtit 2008-të sipas pakos së “Ahtisarit”, prej të cilit erdhi edhe pavarësia, me kushtëzime dhe privilegje të jashtëzakonshme për pakicën serbe, me më pak se pesë për qind të popullsisë, e cila gëzon të drejta edhe më të shumta edhe se shumica dërrmuese e popullatës shqiptare në Kosovë, precedent ky i paparë dhe padëgjuar në botën demokratike”, ku me fazën finale të dialogut të Brukselit apo “banane republikës së Mogherinit”, Kosova po na del e zhveshur komplet nga identiteti shtetërorë dhe ai kombëtar.
Nga një republikë unike multietnike të “Ahtisarit”, kemi arritur në dy republika; një mini republikë serbe të ndarë të Mogherinit dhe një tjetër të Hashim Thaçit e cila ngjet në gjithçka tjetër, pos jo në shtet të pavarur dhe sovran.
Bërja hisedare e Serbisë në të gjitha asetët e shtetit dhe gjitha institucionet e Kosovës në njërën anë dhe dominimi ekonomik dhe politik i Serbisë në vendin tonë në anën tjetër, e ka shndërruar Republikën e Kosovës në “banane republikë”!

Me “banane republikën e Mogherinit”, Kosova po largohet më shumë nga shtetësia e saj dhe akoma më shumë nga kthimi i jetës normale në vendin tonë

Mbase, pas Kushtetutës së vitit 1974, Kosova ishte më e avancuar në Republikën Federale të Jugosllavisë, seqë po del nga dialogu me Serbinë. Asokohe, edhe pse Kosovës i mungonte emri i Republikës, ishte pothuajse e barabartë me republikat e tjera, kishte institucionet e saj kredibile dhe integritetin territorial, ndërsa sot pas 44 vjetësh me emrin “Republlikë” po na del më e varfër, me institucione jo kredibile, me integritet të cunguar territorial, pa sundim të rendit dhe ligjit dhe pas asnjë përspektivë zhvillimore, shkaku i tjetërsimit dhe humbjes së aseteve më fitimprurëse në vend.
Si rezultat i kësaj situate, qyetarët e vendit dita-ditës janë duke e braktisur vendin, jo shkaku i dhunës dhe represionit të pushtuesve serb, por për shkak të keq-qeverisjes së klasës politike shqiptare, që ua humbi të gjitha shpresat, duke ua bërë jetën ferr shqiptarëve në Republikën e Kosovës.
E artë dhe e paarritshme do të mbetët përiudha e pushtetit paralel në rrethanat e okupimit klasik të Serbisë, përgjatë viteve të 90-ta, me kredibilitet apsolut të popullatës shumicë shqiptare në Kosovë nën udhëheqjen e liderit historik Ibrahim Rugova.
Krijimi dhe funksionimi i instiucioneve paralele; Ministrisë së Arsimit, Shëndetësisë, Kulturës dhe përkujdesjes humanitare ndaj shtresave të rrezikuara nga varfëria, e ardhur si pasojë e largimit nga vendet e punës e qindramijëra të punësuarëve në sektorin publik nga regjimi i Millosheviqit.

Tre paralele, me gjashmëri të njëjtë

Të vërtetën duhet thënë ashtu siq është lakuriqe, të pakamufluar. Ngase një popull që falsifikon të sotmen, të ardhmen do ta ketë të hidhur.
Ashtu siq e ceka në fillim, që nuk kam asgjë personale me liderët shtetëror dhe partiak, nuk kam as preferencë të veqantë për ndonjë subjekt të caktuar politik, pra jam apartiak.
Sikurse i kam kritikuar veprimet e liderëve shtetëror, ashtu edhe i kam mbështetur në momente të caktuara. Si bie fjala, e kam mbështetur aksionin e Policisë së Kosovës me urdhër të Hashim Thaçit, të 25 korrikut 2011 për shtrirjen e sovranitetit në veri, aksion ky i cili më ka bërë të ndjehem krenar për herë të parë dhe të fundit (deri më tani) me ish kryeministrin e vendit tim.
E ngjashme ishte mbështetja ndaj qëndrimit të kryeministrit aktual Ramush Haradinaj; “Qeveria nuk u jepë llogari ambasadorëve të huaj, por vetëm parlamentit dhe deputetëve” ndaj deklaratës së shefes së Zyrës së BE-së në Kosovë, Nataliya Apostolova, se “Demarkacioni me Malin e Zi dhe Gjykata Speciale e përcaktojnë të ardhmen e Kosovës në Bashkimin Evropian (BE)”, e cila më bëri të ndjehem krenar me kryeministrin e vendit tim me 26.01.2018.
Sikurse në rastin e parë, ashtu edhe në rastin e dytë krenaria nuk zgjati më shumë se disa orë, për shkak të mos qëndrueshmërisë së tyre karrshi presionit të faktorit ndërkombëtar.
Kur jemi në këtë segment, do u hyja në hak lexuesve pa e përmendur edhe një fakt, atë të premtimit publik të liderit të LDK-së, z. Isa Mustafa për realizimin e reformave në këtë subjekt politik. Duke i besuar profilit prej akademiku dhe përvojës politike, e shkrova artikullin autorial me 09.12.2013 me titull: “Isa Mustafa, lideri reformator i LDK-së!”, i cili në vend të reformave, instaloi format më të vrazhda të diktatit, kërcënimve dhe shantazhit politikë në LDK, ish partinë e besës dhe shpresës së shqiptarëve të Kosovës!
Tre shëmbujt e mësipërm, e tregojnë majftueshëm paanshmërinë që mbajnë shkrimet e mia, të cilat si gjithnjë reflektojnë dashurinë që kam për vendin dhe bashkombasit e mi, kudo që ndodhen ata, në Kosovë, trojet etnike apo Diasporë.
I tillë do të mbetëm, përherë ushtarë besnik i atdheut dhe gardian i interesave të bashkombasve të mi dhe shoqërisë shqiptare në përgjithësi.
Unë biri yt, që lutem e punojë ditë e natë për ty Kosovë!