Unioni Artistik i Kombit Shqiptar: Në mbrojtje të teatrove, në mbështetje të artistëve të skenës

Nga Azgan HAKLAJ *

Në mbështetje të artistëve për mbrojtjen e Teatrove Kombtar nga kleptokratet qe duan të ndertojne keopset e veta me parate e drogës e të krimit me te cilat blenë mandatet dhe morën pushtetitn për te gllabruar shtetin.

Teatri Kombtar ështe pasuri Kombtare, monument kulture per të cilin vendos sovrani.
Në demokraci sovrani ushtron pushtetin me anë të zgjedhurve të vet.
Dy shtyllat e demokracisë janë pozita dhe opozita.
Mazhoranca perdori një mandat të opozitës për të legjetimituar shembjen e Teatrit, pasurisë kombtare.
Tartufët shqiptarë të maxhorancës me mandate te blera duan të shkatrrojnë kujtesën historike të kulturës Kombtare pikërisht në Vitin Jubilar të Gjergj Kastriotit ( Skenderbeut) dhe 140 vjetorit të Lidhjes shqiptare të Prizrenit.
Sulltan Rama dhe sivllau i tij Vuçiç e shpallen vetën vasal të Erdoganit.
Këta xhonturq, ideolog të neotomanizmit kanë projektuar Jugosllavinë e re nën emrin e tregut të përbashkët ballkanik.
Bimbash Rama pasi dështoi në politikën paternaliste ndaj Kosovës, Maqedonisë dhe Malit të Zi për interesat e ti utilitare nëpërmjet pushtetit pushtoi shtetin.
Kapi prokurorinë, shkatrroi sistemin gjygjësor.
Ky Esat Pashë shiti kauzën çame, shiti detin, shiti pasuritë kombtare.
I dhuroi Erdoganit Auroportin e Vlorës së Ismail Qemalit pikërisht në vitin Jubilar të Gjergj Kastriotit dhe 140 vjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit.
Tani është sulur për ti shembur simbolet kombtare.
Unioni Artistik i Kombit Shqiptar denon me forcë keto akte tradhtare.
Një Komb pa simbole ështe si kimia pa Mendelejev.
Ne do ta mbrojme Teatrin (Koloseun) tonë duke i bërë parzmore, barrikadat njerzore.
Unioni Artistik i Kombit Shqiptar i ban thirrje Presidentit Ilir Meta të refuzojë dekretimin e vendimit të fallcifikuar të mazhorancës për të shembur Teatrin Kombtar ku Sylejman Pitarka ka luajtur Sylejman Vokshin në Epokën para gjygjit që evokon epopenë e lavdishme të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit e cila riprtëriu epokën e lavdishme të Gjergj Kastriotit.

Sulltan Rama tani do të flase Sovrani dhe do të bëjë gjygjin epokës tuaj kriminale.
 
——-
* President i UAKSH