Receta e ditës/ Rizoto me salçiçe dhe brokoli

Përbërësit për person:

Salçiçe 70 gr

Oriz 100 gr

Brokoli 40 gr

Qepë e njomë 20 gr

Vaj ulliri 10 ml

Parmexhan 10 gr

Pregatitja:

Vendosim në zjarr një tigan me pak vaj ulliri, dhe skuqim salçiçen, qepën e njomë dhe më pas brokolin. Në një enë tjetër pregatisim rizoton në mënyrën tradicionale. Pasi kanë marrë ngjyrën e duhur shtojmë rizoton dhe mbi to shtojmë perimet.

Në fund shtojmë dhe 2-3 kubikë me gjalpë të freskët. E servirim të ngrohtë me pak parmixhan të grirë sipër.