15 objektet më të shtrenjta në botë

Në këtë artikull do të lexoni se si disa objekte kapin vlera të çuditshme në momente të caktuara dhe hyjnë në listën e objekteve më të shtrenjta në botë. Sende shumë të veçanta dhe origjinale të cilat janë shitur me çmime marramendëse nëpër ankande të ndryshme dhe jo vetëm.

15. Pianoja e kristaltë

Pianoja e madhe prej kristali nga Heintzman doli në ankand dhe u ble nga një ofrues privat për 3.22 milionë dollarë amerikanë. Me këtë piano ka luajtur pianisti i famshëm Lang Lang gjatë ceremonisë së hapjes së lojërave Olimpike në Bejing në vitin 2008.

piano kristali

14.Kamera Susse Freres

Kamera antike Susse Freres e tipit daguerro daton që më 1839 dhe u shit në një ankand në vitin 2007 për 775 000 dollarë amerikanë. Besohet që kjo të jetë kamera më e vjetër komerciale në botë.

kamera me e vjeter ne bote

13. Seti i shahut prej diamantësh

Ky set shahu i punuar me dorë përmban 9900 diamantë të bardhë e të zinj të vendosur në ar të bardhë 14 karat. U dizenjua nga Bernard Maquin dhe është pjesë e koleksionit të Charles Hollander. Seti peshon 186.09 karat.

set shahu me diamante12. Pikaso

Në 2004 “Djali me llullë” –pikturë e vitit 1905 e Pablo Pikasos- u bë piktura më e shtrenjtë e shitur ndonjëherë kur arriti çmimin 104.2 milionë dollarë amerikanë në ankandin e Sotheby në New York.

djali me llulle

11. Vila La Leopolda

Shtëpia e dytë më e shtrenjtë në botë është Vila Leopolda në rivierën franceze me çmimin 506 milionë dollarë amerikanë. Mishërimi aktual i kësaj vile u dizenjua dhe ndërtua ndërmjet 1929 dhe 1931 mbi një pasuri e cila një herë qe poseduar nga mbreti Leopold i II-të i Belgjikës dhe ishte përdorur si një set në filmin “Të kapësh një hajdut” i Alfred Hitchcoc.

vila leopolda

10. Ferrari 250 GTO e vitit 196

Me 35 miljon dollarë, Ferrari GTO e vitit 1962 u bë makina më e shtrenjtë në botë kur u ble nga koleksionisti Craig McCraw pasuria e të cilit erdhi si pasojë e shitjes së kompanisë së telekomunikacionit AT & T më 1993 për 11.5 miliardë dollarë amerikanë.

1962 Ferrari 250 GTO

9. Lojtarët e letrave

“Lojtarët e letrave” është një pikturë nga Paul Cezanne e shitur në panair në prill të 2011 për 259 milionë dollarë amerikanë. Blerësi ishte Familja mbretërore e Qatarrit dhe piktura e siguruan për ta blerë nga një ankand privat.

lojtaret e letrave

8.Krevati lundrues magnetik

Megjithëse pjesa e mobiljes më e shtrenjtë është një antike, krevati lundrues magnetik i prodhuar më 2006 është ndoshta krevati më i lezetshëm në botë. Krevati lundron rreth 40 cm mbi dysheme teksa mban një peshë prej 910 kg dhe kushton 1.6 milionë dollarë.

krevati fluturues magnetik

7. Ora Chopard me gurë diamanti 201 karat

Ora më e shtrenjtë në botë është një orë rrezëllitëse e firmës Chopard e stolisur më 3 diamantë në formë zemre si dhe diamantë të tjerë të bardhë e të verdhë 163 karat e cila e sjell peshën e tij në 201 karat. Mekanizmi i mbushur gjithë pranverë lejon zemrat të hapen në mënyrë që përdoruesi të shikojë fushën e orës mes diamantësh. Në vitin 2000 ora është shitur për 25 milionë dollarë.

ora chopard me diamante

6.Mobilja Badminton

Në vitin 2004 një komo antike e shekullit të 18 u shit në një ankand për 36.7 milionë dollarë. Komoja prej abanozi është mbi 365 cm e lartë dhe përmban një dizajn të ngatërruar gurësh të lëmuar. Komoja ishte bërë enkas me porosi për Henri Somerset, Duka i tretë i Beaufort, kur ishte vetëm 19 vjeç. Kjo pjesëz mobilje u krijua për 6 vjet nga një punë rraskapitëse e 30 ekspertëve.

Komoja Badminton ne muzeumin Liechtenstein

5.Birkin

Në vitin 2011 një çantë Hermes Birkin prej lëkure të kuqe krokodili me ar të bardhë 18 karat dhe gurë diamanti u shit në një ankand publik në Dallas për 203,150 dollarë. Një çmim mesatar i një Birkini të ri kushton rreth 8000 dollarë – dhe kjo nëse keni durim dhe fonde të qëndroni në listën e gjatë e të pambarimtë të klientëve.

canta hermes me lekure krokodili

4. Byrzylyku Wallis Simpson

Në 2010 pantera prej diamanti dhe oniksi e cila ka qenë e poseduar një herë nga Wallis Simpson (Dukesha e Windsorit dhe e mirënjohura e Amerikës për të cilën King Eduart  VIII hoqi dorë nga froni për t’u martuar) u shit 12.4 milionë dollarë në një ankand në Sotheby të Londrës.

byrzylyku wallis simpson3. Peshkaqeni i ngordhur

“Pamundësia fizike e vdekjes në mendjen e dikujt që jeton” – një vepër arti që konsiston në ruajtjen me formalinë të një peshkaqeni tigër brenda një vitrine- nga artisti Damien Hirst. Kjo vepër thuhet se ju shit menaxherit të fondeve Steven A.Cohen për një figurë të përfolur rreth 8 miljon dollarë (megjithëse të tjerët sugjeruan 12 milionë dollarë). Peshkaqeni i balsamosur fillimisht ishte i ruajtur në kushte jo shumë të mira, më pas u rivendos në vitin 2007.

peshkaqeni i vdekur

2. Roza perfekte

Në 2010 një diamant rozë me prerje drejtkëndore që peshonte 14.23 karat –gjë e rrallë për diamantët rozë- u ble nga një blerës anonim në ankand në Hong Kong për 23.2 milionë dollarë. Loti u quajt “Roza perfekte”.

pink perfekte

1.Antilla

Shtëpia më e shtrenjtë për një takim dashurie është kulla me 27 histori e quajtur “Antilla” në Mumbai e cila i përket udhëheqësit të Mumbait – bazuar në petrokimikën gjigande. Shtëpia 1 bilion dollarë ku veçori janë hapsirat shumë të mëdha si sheshi prej 37161 m2  si hapsirë banimi, hapsirë parkimi për 168 makina dhe 3 helipadë.

antilla