“Billboard Music Awards” -lista e fituesve. Ed Sheeran dominon me çmime të fituara

Ceremonia e çmimeve të “Billboard Music Awards” u zhvillua në MGM Grand Garden Arena në Las Vegas në natën e së dielës.

Ed Sheeran u emërua artisti më i mirë këtë vit në Billboard Music Awards. Britaniku nuk mori pjesë në ceremoninë e dhënies së çmimeve, por iu drejtua audiencës nëpërmjet videos dhe këndoi këngën “Galway Girl”.

Të pranishëm ishin edhe dy këngëtaret shqiptare – Bebe Rexha dhe Dua Lipa, ku kjo e fundit përformoi me këngën “New Rules”.

Gjithashtu në këtë mbrëmje u shfaq edhe Janet Jackson dhe kjo ishte shfaqja e saj e parë televizive në nëntë vitet e fundit.

Lista e fituesve:

Artist i vitit: Ed Sheeran
Artisti më i mirë i ri: Khalid
Çmimi për Arritjen më të Mirë në Top listat kryesore: Camila Cabello (
Artisti më mirë: Ed Sheeran
Artistja më e mirë femër: Taylor Swift
Top Duo / Group: Imagjinoni Dragons
Artisti më i mirë nga Billboard 200: Drake
Top Hot 100 Artist: Ed Sheeran
Artisti me këngët më të mirë live: Kendrick Lamar
Artisti me këngët më të shitura: Ed Sheeran
Artisti me këngët më të mira të radios: Ed Sheeran
Artisti më i mirë social: BTS
Artisti me turnetë më të mira: U2
Artist i R&B: Bruno Mars
Artisti më i mirë R&B e meshkujve: Bruno Mars
Artistja R&B e femrave: SZA
R&B Tour më i mirë: Bruno Mars
Rep artisti i: Kendrick Lamar
Artisti më i mirë i Rapit: Kendrick Lamar
Artisti më i mirë Rap: Cardi B
Reperi më i mirë: JAY-Z