Receta e ditës/ Pica me rrush, djathë dhe arra

Përbërësit për brumin:

150 gr. miell gjysmë i bardhë

150 gr. miell integral

½ lugë kripë

1 pako tharm të thatë

2 lugë vaj ulliri

200 ml ujë të vakët

Përbërësit për mbushjen:

rrush të kuq apo të zi

20 gr. gjalpë

10 gjethe të freskëta sherebele

200 gr. djathë i integruar

50 gr. gorgonzola e grimcuar

50 gr. arra të imtësuara

kripë dhe piper i bluar

Përgatitja:

Për brumin, përzieni mirë të dy llojet e miellit dhe kripën, në mes të miellit krijoni një vrimë të thellë dhe hidheni tharmin e thatë. Përzieni mirë dhe shtoni vajin e ullirit. Gatuani brumin dhe lëreni të rritet për të paktën gjsymë ore. Gjatë kësaj kohe, lani dhe pastroni rrushin. Paraprakisht, ngroheni furrën në 250 gradë. Në një tenxhere të vogël, shkrini gjalpin dhe rreth 2-3 minuta skuqni gjethet e sherebelës. Ngadalësoni zjarrin dhe hiqni gjethet e skuqura duke e fshirë yndyrën e tepërt. Tek gjalpi, shtoni rrushin dhe përzieni mirë. Largojeni mënjanë.

Hidhni letër për pjekje nën brumin e picës. Hidhni sasinë e caktuar të djathit të integruar dhe gorgonzola e më pas renditni kokrrat e rrushit dhe në fund fare spërkatini me arrat e grimcuara. Sipas nevojës hidhni kripë edhe piper. Piqeni për rreth 15 deri 18 minuta. Hiqeni nga furra dhe spërkateni me gjethet e skuqura të sherebeles.