Siguroni sasinë e nevojshme të mineraleve të rëndësishme për funksionimin optimal të organizmit

Kalciumi është një mineral thelbësor që luan një rol jetik në ruajtjen e kockave dhe dhëmbëve të fortë, në funksionin nervor, funksionin e muskujve dhe në funksione të tjera kritike të trupit.

Ndërsa produktet e qumështit janë shpesh burimi kryesor i kalciumit, ka shumë ushqime të tjera të pasura me kalcium që gjithashtu mund të na ofrojnë këtë lëndë ushqyese të rëndësishme.

Konsumimi i frutave të pasura me kalcium mund të jetë një mënyrë e shijshme dhe e shëndetshme për të rritur marrjen e kalciumit.

Në këtë artikull, ne paraqesim 7 opsione që mund t’ju ndihmojnë të plotësoni nevojat tuaja ditore për kalcium duke shijuar një shumëllojshmëri frutash të shijshme dhe ushqyese.

Portokalli

Një nga frutat që është i pasur me kalcium është portokalli, i cili përmban 45 deri në 50 mg kalcium për 100 gramë. Ato ofrojnë fibra, janë të pasura me antioksidantë dhe sigurisht një burim i mirë i vitaminës C.

Fiku

Fiku ka përqendrimin më të lartë të mineraleve dhe përqendrimin e dytë më të lartë të kalciumit pas portokallit. Gjysmë filxhani fiq është e barabartë me sasinë e kalciumit që gjendet në gjysmë filxhani qumësht. Ato janë gjithashtu një burim i shkëlqyer i lëndëve të tjera ushqyese, duke përfshirë vitaminën A, vitaminën C, hekurin, kaliumin dhe magnezin.

Kajsia e thatë

Kajsitë e thata janë të shijshme dhe ushqyese me përfitime shëndetësore. Ato janë një burim i mirë i fibrave, vitaminave dhe mineraleve, duke përfshirë kalciumin, i cili është i rëndësishëm për ruajtjen e kockave dhe dhëmbëve të fortë. Kajsitë e thata janë të pasura me fibra, të cilat mund të ndihmojnë në përmirësimin e shëndetit të tretjes dhe parandalimin e kapsllëkut.

Hurmat

Hurmat janë një fryt i ëmbël dhe ushqyes që shpesh hahet si meze ose përdoret në receta të ndryshme. Është gjithashtu një nga frutat më të pasur me kalcium. Hurmat janë një burim i mirë fibrash, janë të pasura me antioksidantë dhe nxitin menjëherë energjinë.

Kivi

Kivi është një frut i mbushur me lëndë ushqyese dhe përfitime shëndetësore. Ky superushqim është i mbushur me vitaminë C, fibra dhe antioksidantë, duke e bërë atë një shtesë të shkëlqyer për çdo dietë. Përveçse është i pasur me kalcium, kivi forcon imunitetin dhe mbron nga infeksionet, ndihmon tretjen dhe promovon shëndetin e zemrës.

Papaja

Papaja është një frut tropikal i njohur për shijen e saj të ëmbël dhe me lëng. Megjithatë, ajo që mund të mos dini është se është gjithashtu një nga frutat me përmbajtje të lartë kalciumi. Por përfitimet e tij shëndetësore nuk ndalen me kaq. Papaja është e pasur me antioksidantë, të cilët mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër dëmtimit të lëkurës dhe plakjes së parakohshme. Ai përmban komponime që mund të ndihmojnë në uljen e inflamacionit në trup dhe të mbrojnë kundër sëmundjeve kronike.

Ananasi

Një tjetër frut tropikal që nuk është vetëm i shijshëm, por ka edhe përfitime shëndetësore. Ananasi meriton një vend ndër frutat më të pasur me kalcium, sepse një porcion prej 100 gramësh ofron 13 mg kalcium. Është gjithashtu një burim i mirë i vitaminave, mineraleve dhe antioksidantëve, të cilët mund të ndihmojnë në ruajtjen e një trupi të shëndetshëm.