13 detaje nga jeta e Mbretit Charles, që nuk i kishim ditur më parë

Më 6 maj, Britania përjetoi një nga momentet e saj më të rëndësishme në dekada: kurorëzimin e një monarku të ri. Pas vdekjes së Elizabeth II në shtator 2022, e gjithë bota më në fund po sheh se si duket froni britanik me Karl në krye.

Mbreti aktual ka bërë një jetë veçanërisht aventureske dhe ka pushtuar opinionin publik me martesën, divorcin e shumëkomentuar, por edhe marrëdhënien me fëmijët.

Në listën e mëposhtme hedhim një vështrim në ngjarjet më pak të njohura në jetën e njeriut që u kurorëzua Mbret në moshën 74-vjeçare.

1. Mbreti Karl III lindi në Buckingham Palace më 14 nëntor 1948

Ai mund të jetë monarku i fundit i Anglisë që nuk ka lindur në spital. Të dy djemtë e tij, Princi William dhe Princi Harry kanë lindur në Lindo Wing të Spitalit St Mary në Paddington, Londër. Princi George (djali i William) i cili aktualisht është i dyti në radhën e fronit, lindi në Spitalin St Mary.

2. Karl u bë trashëgimtar i fronit në moshën tre vjeçare
Mbretëresha Elizabeth u kurorëzua monarke më 6 shkurt 1952, pas vdekjes së babait të saj, mbretit George VI. Ajo ishte vetëm 25 vjeç në atë kohë. Fëmija i saj i madh, Karl 3-vjeçar, më pas u bë trashëgimtar i fronit.

Karl u ngjit në fron më 8 shtator 2022, pas vdekjes së nënës së tij. Ai ishte trashëgimtari më jetëgjatë në historinë britanike, një post që e mbajti për 70 vjet. Në moshën 73-vjeçare, Karl është gjithashtu personi më i vjetër që ka marrë fronin britanik.

3.Karli kishte një fëmijëri të vështirë dhe u bullizua në shkollë për pamjen e tij

Karli ishte trashëgimtari i parë mbretëror i arsimuar me sa duket jashtë pallatit. Princi i ri ndoqi shkollën Hill House në Londër, ku shoqërohej me studentë të tjerë. Ai më vonë u transferua në shkollën Cheam në Hampshire, një shkollë me konvikt, në të cilën kishte shkuar edhe babai i tij, princi Philip.

Sipas Vanity Fair, Karli përmallohej gjatë mungesës së tij në pallat dhe dërgonte letra në shtëpi çdo javë. Ai gjithashtu thuhet se ishte ngacmuar në shkollë nga fëmijë të tjerë që e tallnin për veshët dhe peshën e tij. I ndjeshëm dhe jo veçanërisht i talentuar atletikisht, Karli preferonte vetminë dhe pëlqente pikturën dhe vizatimin.

4.Karli konsiderohet si një nga artistët më të suksesshëm që jetojnë në Mbretërinë e Bashkuar
Ashtu si stër-stërgjyshja e tij, Mbretëresha Victoria, ish Princi i Uellsit është një artist i talentuar. Ai preferon bojëra uji dhe pikturon skena me bukuri natyrore, si male dhe liqene.

Edhe pse ai e përshkruan veten si një “amator entuziast”, ai është një anëtar nderi i Akademisë Mbretërore dhe Shoqërisë Mbretërore të Akuarelit dhe pikturat e tij janë shitur për më shumë se 2 milionë dollarë.

5.Ushqimet e preferuara të Karlit
Një ish-kuzhinier mbretëror ka zbuluar se mëngjesi tipik i mbretit përfshin kumbulla të thata nga kopshti i tij dhe granola. Ai gjithashtu tregoi se një nga vaktet e preferuara të Karlit është mishi i qengjit me rizoto me kërpudha dhe vezë të ziera.

6. Karli u takua me Dianën vetëm 13 herë para se të martoheshin në vitin 1981
Sipas Town and Country, shumë nga bisedat e para të Karlit dhe Dianës ishin me telefon. Më pak se një vit pasi çifti filloi lidhjen dhe pas vetëm 13 takimesh kokë më kokë, Princi Karl dhe Lady Diana Spencer njoftuan fejesën e tyre.

Më 29 korrik 1981, Karli dhe Diana u martuan në një ceremoni spektakolare televizive. Ajo u quajt “dasma e shekullit” në atë kohë, pasi rreth 750 milionë njerëz në 74 vende të ndryshme u sinkronizuan për të parë çiftin, përveç 600,000 spektatorëve që u rreshtuan në rrugët e Londrës.

7. Karli ishte i pranishëm në lindjet e dy fëmijëve të tij
Princesha Diana ishte e para  anëtare mbretërore që lindi në një spital ishte zakon që anëtarët e familjes mbretërore të lindnin në pallat. Karli ishte gjithashtu i pranishëm në lindjen e të dy djemve të tij, duke thyer rregullin mbretëror.

Diana dhe Karl thuhet se nuk ranë dakord për emrin e djalit të tyre të parë. Sipas vetë Dianës në librin e Andrew Morton, ‘Diana: Historia e saj e vërtetë’, Karli fillimisht donte që William të quhej Arthur.

8. Karli u takua me Kamila në një ndeshje polo në Kështjellën Windsor në 1970
Pavarësisht romancës së Kamilës dhe Karlit, marrëdhënia e tyre u ndërpre pasi ai shkoi në Marinën Mbretërore në 1972. Më pas ai filloi të shoqërohej me Princeshën e ardhshme Diana, me të cilën do të martohej në korrik 1981.

9. Karli është edhe kumbar edhe njerku i djalit të parë të Kamilës, Tom Parker Bowles
Ndërsa Karl po shërbente në Marinën Mbretërore, Kamila u fejua me një oficer të kalorësisë së ushtrisë, Andrew Parker Bowles. Ata u martuan në vitin 1973, por çifti mbetën miq të mirë me princin.

Kamila dhe Karli mbetën të lidhur gjatë viteve, ndoshta duke rezultuar në shpërbërjen e të dy martesave të tyre. Ata u martuan zyrtarisht pas shumë vitesh më 5 prill 2002.

10. Marrëdhënia e tij me Kamila Parker Bowles bëri bujë kombëtare në nëntor 1992
Një “transkript personal i një telefonate të vitit 1989” midis Karlit dhe Kamilës u publikua në nëntor 1992. Telefonata ishte e natyrës raciste dhe seksuale, ku Karl thuhet se bënte shaka se do të dëshironte të vishej me të brendshme Parker Bowles.

Në gusht 1996, Karli dhe Diana u paraqitën zyrtarisht për divorc pas 15 vitesh martesë.

11.Pasi Princesha Diana vdiq, Karli udhëtoi për në Paris për të sjellë trupin e saj përsëri në Angli
Në orët e para të 31 gushtit 1997, Princesha Diana dhe Dodi Fayed u përfshinë në një aksident automobilistik ku vdiqën të dy dhe shoferi i tyre Henri Paul në Paris.

Sipas Telegraph, Fayed dhe Paul u vranë nga përplasja, ndërsa Princesha e Uellsit, atëherë vetëm 36 vjeç, vdiq nga plagët e saj në aksident në një spital francez disa orë më vonë. Mbreti Karli (atëherë Princi Karli) udhëtoi menjëherë në Paris për të marrë trupin e ish-gruas së tij dhe për ta sjellë atë në MB..

12. Emri i koduar i Shërbimit Sekret Amerikan për Karlin është “Unicorn”
Para vdekjes së saj, emri sekret për Mbretëreshën Elizabeth ishte “Kittyhawk” ose “Redfern”.

13. Karli kohët e fundit mori një rol të ri si rojtar i Windsor Great Park
Karli ishte i hapur për dashurinë e tij për kopshtarinë dhe natyrën gjatë gjithë jetës së tij.

“Unë thjesht vij dhe flas me bimët, me të vërtetë është shumë e rëndësishme të flasësh me to dhe shoh se ato përgjigjen,” tha princi i atëhershëm në një intervistë në 1986. Karli gjithashtu lavdëroi kohët e fundit përpjekjet e djalit të tij më të vogël Princ Herrit për të rritur ndërgjegjësimin në lidhje me ndryshimin e klimës dhe angazhimin e bamirësisë së tij Archewell.

Karli tani ka marrë një rol të mbajtur më parë nga babai i tij Princi Philip dhe tani është rojtar i Windsor Great Park, një nga pronat më të vjetra të Anglisë./ABC News