Arsenal shpreson ende te titulli në Premier League, De Gea “merr në qafë” United, mposhten nga West Ham

Arsenal shpreson ende te titulli kampion në Premier League. Topçinjtë triumfuan ndaj një kundërshtari të vështirë si Newcastle, që po bën mirë në këtë sezon. Londinezët triumfuan 0-2 në trasfertë, në një ndeshje që ishte tepër vendimtare për ta, në luftën për titull. Nga 1 gol për çdo pjesë mjaftuan që Arsenal të korrte sukses dhe të dilte me 3 pikë nga ‘St. James Park’.

Pas një nisjeje të mirë të lojës nga Newcastle, që goditën edhe shtyllën me Murphy, në minutën e 2-të, ekipi londinez gjen golin e epërsisë në minutën e 14-të. Odegaard realizoi një gol mjaft të bukur nga jashtë zone.

Skuadra e Mikel Artetas e nis mirë pjesën e dytë, me Martinellin që trondit traun e shtyllës së portës të mbrojtur nga Pope.

Fabian Schar i vulosi suksesin Arsenalit, 20 minuta nga fundi i lojës, duke dërguar topin në portën e tij dhe shënuar një autogol.

Në fund ndeshja përfundon 0-2. Arsenal shkon në kuotën e 81 pikëve dhe qëndron pranë Cityt kryesues, me vetëm 1 pikë larg.

Manchester United vë në pikëpyetje kualifikimin për në Champions League sezonin e ardhshëm. ‘Djajtë e kuq’ pësuan disfatën e radhës, pas asaj të një jave më parë nga Brighton.

Të besuarit e Erik Ten Hag u mundën në transfertë ndaj West Ham me rezultatin 1-0. United luajti një pjesë të parë mjaft më mirë, duke rrezikuar portën kundërshtare, në disa raste me Bruno Fernandez, Antony apo dhe Rashford, por tentativat e tyre përfunduan jashtë kuadratit. Një gafë e portierit De Gea, ‘merr në qafë’ United. Në minutën e 27-të, Benrahma i jep avantazhin West Hamit, pasi tentativa e tij përfundoi në rrjetë, pas gabimit amatoresk të gardianit të ‘djajve të kuq’.

Përballja mbyllet 1-0 për skuadrën londineze, e tashmë Manchester United e sheh Liverpoolin e vendit të pestë vetëm 1 pikë larg./Limit.al

WEST HAM-MANCHESTER UNITED (VIDEO)