Përbërësit: 500 gr gjoks pule, 1 qepë, 1 thelbi hudhër, 1 spec të kuq, 2 speca jeshil, 300 gr kërpudha, 1 lugë gjelle salcë domatesh, 150 ml ujë të nxehtë, 1 lugë gjelle spec i grirë pluhur, 1 lugë gjelle trumëz, 1 lugë gjelle piper i zi, kripë

Përbërësit për brumin e petullave: 200 ml ujë, 200 ml qumësht, 2 vezë, 4 lugë gjelle vaj, 180 gr miell, kripë

Përbërësit për salcën e beshamelit: 1.5 lugë gjelle gjalp, 2 lugë gjelle miell, 400 ml qumësht, kripë dhe piper

Përgatitja: Pulën e presim në kubikë dhe më pas e skuqim pak në tigan. Shtojmë qepën e grirë hollë, thelbin e hudhrës, specat dhe specat djegës dhe vazhdojmë skuqjen. Shtojmë kërpudhat dhe i skuqim për 5 minuta të tjera. Përziejmë pastën e domates, kripën dhe erëzat shkurtimisht. Më pas hedhim pak ujë dhe i ziejmë në zjarr mesatar për 5 min.

Përgatitja për brumin: Përzieni të gjithë përbërësit e nevojshëm derisa të jetë homogjene. E lyejmë tavën e krepave me gjalpë ose vaj, e skuqim brumin një e nga një.

Përgatitja për beshamelin: Shkrini gjalpin, shtoni miellin dhe e përziejmë pak. Hidhini më pas qumësht të ftohtë dhe lëreni të vlojë duke e përzier vazhdimisht derisa të marrë një konsistencë pak të trashë.

Vendosni nga një petull secili mbi një tas të vogël. Mbushni disa lugë beshamel dhe 2-3 lugë pulë në qendër dhe palosni në anë. Vendosni petullat e përfunduar në një fletë pjekjeje dhe lyeni sipër me salcën e mbetur. Grijeni djathin në rende të trashë dhe spërkateni sipër. E pjekim në furrë të parangrohur në 180 gradë për rreth 15-20 min. Petullat janë gati.

T’ju bëjë mirë! /Limit.al