Protestuesit kundër luftës në Poloni hodhën bojë të kuqe ndaj ambasadorit rus të hënën, duke mos e lejuar atë të bënte nderime në varrezat e Varshavës për të rënët e Ushtrisë së Kuqe që vdiqën gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Ambasadori Sergej Andreev mbërriti në varrezat e ushtarëve sovjetikë për të vendosur lule në Ditën e Fitores, e cila shënon disfatën e Gjermanisë naziste.

Qindra aktivistë që kundërshtojnë luftën e Rusisë në Ukrainë i dolën përpara ambasadorit Andreev ndërsa mbërriti në Varrezat e Ushtarëve Sovjetikë në kryeqytetin polak.

Protestuesit penguan ambasadorin dhe të tjerë të vendosnin lule në varreza.

Protestuesit mbanin flamuj ukrainas dhe thërrisnin “fashist” dhe “vrasës”, ndërsa disa ishin të veshur me çarçafë të bardhë të lyer me gjak, për të simbolizuar viktimat ukrainase të luftës së Rusisë. Edhe disa persona të tjerë rreth tij u spërkatën me bojë të kuqe.

Policia mbërriti në vendngjarje për të ndihmuar ambasadorin dhe anëtarët e tjerë të delegacionit të tij të largoheshin.

Protestuesit marshuan në Varshavë për të protestuar kundër luftës, duke sjellë një tank mbi një traktor dhe duke e vendosur atë përpara ambasadës ruse të dielën në mbrëmje.

Rreth 20 mijë ushtarë të Ushtrisë së Kuqe që humbën jetën duke luftuar kundër Gjermanisë naziste, prehen në varrezat sovjetike të Polonisë.

Polonia ka hequr disa monumente të Ushtrisë së Kuqe në vitet pasi përmbysi regjimin komunist të mbështetur nga Moska, por nuk e ka prekur varrezën.