Cilat shtete janë kualifikuar në finale të “Eurovision 2019”?

The logo of Eurovision Song Contest is displayed during the 2019 Eurovision Song Contest (ESC) national selection show, in Kiev, Ukraine, on 23 February, 2019. Ukrainian singer MARUV will represent Ukraine at the Eurovision Song Contest (ESC) that consists of two semi-finals, to be held on 14 and 16 May, and a grand final taking place at the Expo Tel Aviv in Tel Aviv, Israel, on 18 May 2019. (Photo by STR/NurPhoto via Getty Images)

Ka filluar edicioni i 64-të i “Eurovisionit”, i cili këtë vit mbahet në Tel Aviv të Izraelit. Eurovisioni këtë vit do të prezantohet nga modelja e njohur me famë botërore, Bar Rafaeli si dhe Erez Tal, Assi Azar dhe Lucy Ayoub.

Mbrëmë është mbajtur nata e parë gjysmëfinale e festivalit, ku përformuan 17 shtete. 10 prej tyre kanë aritur të kalojnë në finale, e cila do të mbahet të shtunën 18 maj.

Ja cilat shtete janë kualifikuara në finale:

 

Jonida Maliqi, e cila përfaqëson Shqipërinë do të performojë këngën “Ktheju tokës” më 16 maj, e 14-ta në radhë.