Koha e përgatitjes – 10 minuta

Koha e zierjes – 35 minuta

 

Përbërësit për 4 persona:

8 karrota të mëdha

1 qepë e vogël e bardhë

1 lugë xhenxhefil i freskët, i grirë në rende

1 mollë Renette ose atë që keni ju

8 lugë kos i bardhë i trashë + 4 lugë për dekorimin e pjatave

1 lugë e vogël lëng limoni

1 degë e vogël trumzë e freskët ose e thatë

1 litër lëng vegjetal i valuar (edhe me dado supe vegjetale nëse nuk keni kohë)

2 lugë vaj ulliri

kripë

 

Përgatitja:

Karrotat e qëruara, i presim: 1/2 e një karrote në rrota të holla dhe të tjerat në kubikë, mollën e qërojmë dhe e presim në feta të holla.
Qepën e qëruar, të grirë imët, e skuqim në një tenxhere me vajin e ullirit dhe xhenxhefilin.
Shtojmë karotat në kubikë dhe mollën në tenxhere te qepa, i rregullojmë për kripë, hedhim lëngun e valuar dhe i lëmë në zjarr për 30 minuta me kapak, por me flakë të ulët.

Pas kësaj kohe, fikim zjarrin, e lëmë të vaket dhe e grijmë të gjithë në blender ose me frulator që zhytet derisa të kemi një masë homogjene si krem. Shtojmë tani kosin dhe lëngun e limonit dhe i japim një të përzier përsëri derisa të shohim që janë përzier mirë.

E shërbejmë të vakët nëpër tasa ose në pjata, të cilat i zbukurojmë sipër me feta karote krude, 1 lugë kos dhe gjethe trumze.