Mbikqyrësi kibernetik i Kinës fshin 7 milionë informacione online dhe mijëra aplikacione

Mbikqyrësi kibernetik i Kinës tha të mërkurën se kishte fshirë më shumë se 7 milionë informacione në internet, si dhe 9,382 aplikacione mobile, dhe kritikoi aplikacionin e lajmeve të teknologjisë gjigante Tencent për përhapjen e “informacionit vulgar”, shkruan Reuters, përcjell “Bota sot”.

Administrata e Cyberspace of China (CAC) tha në një deklaratë në faqen e saj të internetit veprimi ishte pjesë e një pastrimi të informatave të papranueshme dhe të dëmshme që filluan këtë muaj, duke shtuar se kishte mbyllur gjithashtu 733 faqe interneti./BS