Ky vit ishte i gjithi për të kompensuar kohën e humbur. Pas pandemisë, vizitorët “u vërsulën” në qytetet më të mëdha të Evropës dhe parqet kombëtare të Amerikës si një formë “hakmarrje”, duke qenë se këto destinacione kishin qenë të paarritshme gjatë pandemisë Covid-19.

Megjithatë, bota ka ndryshuar shumë që nga fillimi i pandemisë. Shumë biznese u mbyllën pasi njerëzit kaluan kohë në punë në distancë dhe jo çdo atraksion turistik i mbijetoi periudhës i padëmtuar. Qoftë duke u mbyllur përgjithmonë apo përkohësisht, këtu është një listë e vendeve që nuk mund t’i vizitoni në vitin 2024.

Qendra Pompidou, Paris

Megjithëse muzeu i Parisit brenda-nga-jashtë duket ende jashtëzakonisht modern, Qendra Pompidou është në fakt në dekadën e saj të gjashtë. Pas Lojërave Olimpike Verore në kryeqytetin e Francës këtë verë, Pompidou do të pushojë për t’iu nënshtruar një programi modernizimi prej 260 milionë euro (282 milionë dollarë).

“Zoja e tubave” do të mbyllet deri në vitin 2030. Ndërkohë muzeu motër i Pompidou në Bruksel është tani në punë, me një datë të parashikuar hapje në 2025.

Plani B: Problemi më i madh që kanë artdashësit në Paris është zvogëlimi i opsioneve. megjithatë me mbylljen e Pompidou, ju mund të vizitoni Palais de Tokyo. Ky i fundit ka gjithashtu një koleksion të jashtëzakonshëm të artit modern, ndërsa Musee de Quai Branly u hap në vitin 2006 me një shumëllojshmëri të artit dhe artifakteve nga e gjithë bota.

Splash Mountain, Orlando, Florida dhe Anaheim, Kaliforni

Një nga atraksionet më të njohura të Disney priti udhëtimet e fundit në vitin 2023: Splash Mountain. Dy ‘Splash Mountain’ në Disneyland në Kaliforni dhe Disney World në Florida do të rihapen në formë të ndryshuar si Adventure Bayou e Tianës, frymëzuar nga filmi “Princesha dhe Frog”.

Plani B: Rihapja e Disneyland në Azi. Disneyland- i në Azi e bën atë ideale për superfansët e Disney që të vizitojnë parqet e kompanisë në Japoni dhe Kinë. Parku më i vogël, Disneyland Hong Kong, zbuloi për herë të parë World of Frozen në vjeshtën e 2023.

Noma, Kopenhagë

Restoranti më i mirë në botë ka hequr zyrtarisht kurorën e tij. Noma, restoranti i Kopenhagës që popullarizoi kuzhinën e re nordike, do t’u shërbejë klientëve të tij të fundit në vitin 2024. Megjithatë, ai nuk do të zhduket plotësisht. Në vitin 2025, Noma do të rihapet si “një kuzhinë testuese pioniere e dedikuar punës së inovacionit të ushqimit dhe zhvillimit të shijeve të reja”, sipas një deklarate në faqen e saj të internetit.

Plani B: Restoranti më i mirë aktual në botë është Centrali, në Lima. Edhe nëse nuk mund të zini një tryezë, ka shumë vende të mrekullueshme në kryeqytetin e Perusë ku mund të porositni quinoa, patate, barishte, peshk, spec djegës dhe përbërës të tjerë vendas.

Fantazma e Operas, New York City

Pas 35 vitesh dhe afro 14,000 shfaqjesh, muzika ikonë “Phantom of the Opera”: dha shfaqen e fundit në skenën e qytetit të Nju Jorkut në vitin 2023. Ajo u tërhoq me nderin të ishte shfaqja më e gjatë e Broadway-it e vënë ndonjëherë në skenë, duke mposhtur muzikalët e tjerë të njohur si “Cats”, “Les Miserables” dhe “A Chorus Line”.

Plani B: Megjithëse Phantom u zhduk menjëherë, Broadëay është ende po aq argëtues sa kurrë për shikuesit e teatrit. Megjithatë, këto ditë, është më e lehtë të rrëmbesh bileta për në “Spamalot” ose

“Kimberly Akimbo” në aplikacionin TodayTix në vend që të presësh në linjën e famshme TKTS. Pasi të keni rezervuar vendet tuaja, shkoni në Times Square herët për të parë vendet çuditërisht të lezetshme që pëlqejnë të vizitojnë edhe vendasit më snob të NYC.

Muzeu i Pergamonit, Berlin

Shtëpia e Portës së Ishtarit me famë botërore, Muzeu i Pergamonit është pjesë e kompleksit të Ishullit Muzeor të Listës së Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s të Berlinit.

Muzeu do të mbyllet deri në vitin 2027 si pjesë e një projekti ambicioz të përmirësimit, i cili do të krijojë një zonë të re qendrore të këmbësorëve, do të zgjerojë sallat e ekspozitës dhe shumë më tepër.

Plani B: Udhëtarët që duan të shijojnë Muzeun Pergamon por nuk munden, mund të vizitojnë Das Panorama aty pranë – ku disa pjesë nga muzeu do të ekspozohen gjatë kohës së rinovimit.

Shkëmbi i trungut të elefantit, Tajvan

Ky vend i njohur fotografik në Tajvan – i cili, në fakt, i ngjante trungut të një elefanti – u shemb në det më 15 dhjetor 2023. Vendi në bregun verilindor të ishullit ishte prej kohësh në rrezik për shkak të erozionit dhe ishte i bllokuar nga aksesi publik që nga viti 2010.

Plani B: Udhëtarët e etur për të përjetuar bukurinë e Tajvanit kanë shumë opsione. Shtegu Rrethor i Liqenit Cuifeng, “shtigu i qetë” i parë i certifikuar në botë, bëri debutimin e tij vitin e kaluar. Dhe nëse preferoni të vozisni, autostrada Southern Cross-Island kalon nëpër disa nga fshatrat më të bukura në Tajvan.

Park Hyatt, Tokio

I konsideruar gjerësisht si hoteli i parë luksoz i stilit perëndimor në kryeqytetin e Japonisë kur u hap në 1994, Park Hyatt ka pasur një jetë magjepsëse. Por për ditëlindjen e tij të 30-të, hoteli do të mbyllet në maj 2024 për të kaluar atë që Hyatt e quan një “rinovim të plotë në të gjithë pronën”.

Bari i Nju Jorkut në çati, të cilin fansat e filmit do ta njohin nga filmi “Lost in Translation”, do të mbyllet më herët, duke filluar rinovimet e tij në janar. Rihapja do të bëhet në vitin 2025.

Notre Dame, Paris

Në vitin 2019, bota pa e tmerruar teksa Katedralja Notre Dame e Parisit mori flakë dhe donacionet u mblodhën menjëherë për të rikonstruktuar sërish ndërtesën ikonë.

Presidenti francez Emmanuel Macron fillimisht mbështeti idenë e një rindërtimi më modern të kishës së famshme, por tradicionalistët fituan dhe atraksioni 850-vjeçar do të rikthehet në pamjen e tij origjinale. Notre Dame është planifikuar për një rihapje në dhjetor 2024.

Plani B: Kur bëhet fjalë për kishat, Franca është tmerrsisht e mbushur me të tilla monumente. Përtej kryeqytetit, pikat kryesore përfshijnë Notre-Dame de la Garde në Marsejë, Katedralen e Strasburgut me ngjyrë rozë ose një dizajn më modern si Colline Notre Dame du Haut i Le Corbusier në qytetin e Ronchamp.

Kështjella Smithsonian, Uashington, DC

Ndërtesa e parë që mbante emrin Smithsonian po merr pak kohë për një ndryshim. Ndërtesa kryesore e kompleksit muzeor, e quajtur shpesh Kështjella Smithsonian, u mbyll në shkurt 2023 dhe do të qëndroj kështu për “rreth pesë vjet” derisa të përfundojnë riparimet dhe përmirësimet e strukturës, e cila u hap në 1855.

Plani B: Megjithëse Kalaja është e ndaluar për momentin, dy muzetë kryesorë të Uashingtonit, DC janë hapur përsëri pas punës së tyre rinovuese: Muzeu Kombëtar i Ajrit dhe Hapësirës dhe Muzeu Kombëtar i Grave në Arte.

Vreshti i Leonardo Da Vinçit, Milano

Ishte një destinacion turistik për gjysmë shekulli, por një blerës miliarder ka marrë në pronësi private mbetjet e vreshtit italian të Leonardo Da Vinçit. Miliarderi francez Bernard Arnault, CEO i konglomeratit luksoz LVMH, bleu pronën në Milano në dhjetor 2022 dhe nuk ka bërë asnjë deklaratë se kur – ose nëse – udhëtarët do të mund ta vizitojnë atë përsëri.

Plani B: Edhe nëse prona e mëparshme e Da Vinçit nuk është e disponueshme për publikun, shumë nga veprat e tij më të famshme të artit janë ende. Galeria Uffizi në Firence ka disa piktura, duke përfshirë një autoportret, të ekspozuara. “Darka e Fundit” është në kishën Santa Maria delle Grazie në Milano dhe “Njeriu Vitruvian” është në Galleria dell’Accademia në Venecia.

Star Wars: Galactic Cruiser, Disney World

Cruiser Galactic me tematikën e Star Wars në Walt Disney World u mbyll në vitin 2023.

Përvoja gjithëpërfshirëse ishte një hotel me shërbim të plotë, por ofroi gjithashtu trajnime me saber dritë, takime me droid dhe personazhe nga filmat dhe pije në Oga’s Cantina. Disney e quajti masën për të mbyllur Galactic Cruiser “një vendim biznesi”.

Plani B: Disa vende reale të xhirimeve të Star Wars janë destinacione të shkëlqyera pushimesh. Hotel Sidi Driss në Tunizi luajti rolin e shtëpisë së familjes Skyëalker në Tatooine dhe plazhi me rërë të zezë në Reynisfjara, Islandë, ishte planeti i Eadu në “Rogue One”.