Australia po përballet me valë të forta të nxehtësisë pasi temperaturat arritën 40 gradë Celsius (104F) në disa pjesë të vendit të premten.

Byroja e Meteorologjisë paralajmëroi se valët e të nxehtit do të vazhdojnë edhe gjatë fundjavës.

Një paralajmërim për valë të nxehti prek pjesë të çdo shteti dhe territori përveç Tasmanisë, me kushte katastrofike, veçanërisht në Australinë e Jugut, raportoi ABC News.

Autoritetet vendosën gjithashtu qindra zjarrfikës për të ndihmuar në shuarjen e flakëve të raportuara në disa pjesë të vendit.

“Prisni rreziqe ekstreme zjarri në jug të Australisë Jugore, Australinë Jugore lindore dhe në veriperëndim të Viktorias dhe në juglindje të Uellsit të Ri Jugor [NSW],” tha një meteorologe e lartë në Byronë e Meteorologjisë.

Ajo shtoi se era e fortë, rrufeja e thatë dhe nxehtësia ekstreme do të rrisin rrezikun nga zjarri në këto shtete.

Sipas raportit, temperatura pritet të arrijë në 47C (116.6F) në Woomera dhe Roxby Downs dhe 46C (114.8F) në Tarcoola në Australinë e Jugut. Mbi 30,000 goditje rrufe janë regjistruar në shtet gjatë 24 orëve të fundit që shkaktuan zjarr në disa zona.

“Rreziqe të larta zjarri parashikohen të kthehen në pjesë të gjera të NSW-së në brendësi këtë javë për shkak të nxehtësisë së”, tha Byroja e Meteorologjisë.

Në shtator, Australia gjithashtu regjistroi dimrin e saj më të nxehtë ndonjëherë.